- Dettagli
- Visite: 1085
Colindul Sfânt și bun-Protopopiatul Piemonte 2

Cu bucurie și cu emoție, colindători de toate vârstele s-au adunat în orașul Cuneo, din Protopopiatul Piemonte 2, cu ocazia Festivalului Colindul Sfânt și Bun. Seara magică a zilei de 22 decembrie, a fost creată de vestitori ai Nașterii Domnului din Parohiile Alba, Alexandria, Canelli, Pinerolo, Pino Torinese, Bra, San Damiano d'Asti, Rivoli și parohia gazdă Cuneo. Mulțumind tuturor participanților și ostenitorilor pentru frumoasele clipe de trăire creștin ortodoxă românească, dăm slavă Lui Dumnezeu pentru toate!
A consemnat pr. Claudiu Savin - Cuneo
- Dettagli
- Visite: 627
Colindul Sfânt și Bun - Triveneto III

Duminică, 22 decembrie 2019, grupuri de colindători din regiunea Friulia, s-au îndreptat înspre orașul Monfalcone, unde a avut loc cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Italiei și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, Festivalul de Colinde și Tradiții Creștine de Iarnă „Colindul Sfânt și Bun”.
Preacucernicul Părinte Avram Matei, Protopop de Triveneto III, a deschis seara, transmițând binecuvântarea ierarhilor noștri și a subliniat importanța păstrării și cultivării tradițiilor și obiceiurilor românești ca parte integrantă și definitorie din ființa noastră.
Rând pe rând, colindători mici și mari, îmbrăcați în straie naționale, din parohiile Monfalcone, Cervigniano, Spilimbergo, Pordenone, Udine, Trieste și Prata de Pordenone au urcat pe scenă, bucurând auditoriul și pregătindu-l pentru marele praznic care se apropie cu pași repezi.
Prezent la eveniment, domnul Cosmin Victor Lotreanu, Consulul General al României la Trieste, a transmis sărbători fericite tuturor românilor din sală și a amintit de jertfa eroilor de la Revoluția din decembrie 1989, de la care se împlinesc 30 de ani, care a făcut posibil ca evenimente de acest gen să poată avea loc.
Premiați cu diplome din partea organizatorilor și încărcați cu daruri din partea gazdelor, cu sufletele încărcate de bucuria colindului, aleșii colindători au pornit mai departe, să ducă vestea Nașterii Domnului la cât mai multe suflete creștine.
- Dettagli
- Visite: 940
Copiii și tinerii de la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” de la Centrul Eparhial de la Roma i-au colindat pe copiii aflați în suferință din spitalul Bambino Gesu din Roma

Vestirea Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos în glas de colind poartă cu sine celor care primesc colinda nădejdea și bucuria că Domnul a venit în lume ca pe noi să ne mântuiască și să ne descopere cunoștința Adevărului. Cu același gând, copiii și tinerii de la Paraclisul„Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Roma, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, însoțiți fiind de către un slujitor de la Centrul Eparhial, au plecat duminică, 22 decembrie 2019, spre a vesti bucuria Nașterii Domnului copiilor aflați în tratament, dimpreună cu familiile acestora, la spitalul Bambino Gesu din Roma și în alte două Centre de îngrijire aflate sub jurisdicția aceleiași unități sanitare.
Colindul tinerilor a fost însoțit și de daruri oferite celor 19 familii, în dorința de a aduce în sufletele acestora și a copiilor aflați în tratament o firimitură de iubire și de lumină izvorâtă din iubirea și pacea Domnului nostru Iisus Hristos, Care se pogoară în această lume spre a ne curăți și a ne arăta că dincolo de suferință există nădejde, dincolo de încercare există pace, dincolo de tot ceea ce este pământesc, există o veșnicie plină de dragoste dumnezeiască, în care Domnul ne așteaptă pe fiecare dintre noi cu brațele larg deschise.
Acest gest organizat în preajma Praznicului Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos se înscrie într-un proiect mult mai amplu, în cadrul căruia copiii și tinerii aflați în tratament în spitalul Bambino Gesu din Roma sunt cercetați săptămânal de către mai mulți clerici sau credincioși voluntari, cu scopul atât de a-i sprijini pe cei aflați în suferință, cât și de a întări familiile care îi însoțesc, aflate de multe ori în dificultăți extrem de mari și în imposibilitatea de a se descurca.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 1235
„Să facem din sufletele noastre peșteră frumoasă pentru Domnul”| PS Atanasie de Bogdania a slujit la Centrul Eparhial de la Roma

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în Duminica dinaintea Praznicului Nașterii Domnului, 22 decembrie 2019, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Roma. În cadrul Dumnezeieștii Liturghii au fost înălțate rugăciuni pentru Eroii revoluției din 1989, iar după Sfânta Liturghie a avut loc serbarea de Crăciun a copiilor și tinerilor care participă activ la viața Paraclisului.
Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania i-a îndemnat pe credincioși, printr-un cuvânt de învățătură, ca „acum, în prag de Praznic al Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos, viața noastră să fie o viață care caută spre pocăință. În aceste câteva zile rămase să batem la inima aproapelui și să cerem iertare, să căutăm în străfundul inimilor noastre pentru a ne descoperi cu adevărat, să încălzim peștera inimii noastre ca în ea să-L primim cu drag pe Pruncul Hristos”. Despre Întruparea Mântuitorului, ierarhul a precizat că „Domnul se pogoară în lumea aceasta nu doar pentru a ne înțelege durerile și slăbiciunile, ci pentru ca fiecare dintre noi să ajungem să vedem mormântul gol, să conștientizăm Învierea Sa și să năzuim nu la cele pământești, ci la cele cerești”.
După Dumnezeiasca Liturghie, copiii și tinerii care frecventează viața liturgică a Paraclisului „Adormirea Maicii Domnului” i-au colindat pe cei prezenți, cu prilejul tradiționalei serbări de Crăciun. Vestea cea bună a venirii în lume a Domnului nostru Iisus Hristos, purtată prin glasurile gingașe și pline de curăție ale copiilor, i-au emoționat pe cei prezenți, Preasfințitul Părinte Atanasie oferindu-le copiilor un cuvânt de felicitare și daruri în semn de prețuire pentru bucuria și lumina revărsată din versurile colindelor pe care le-au interpretat.
Hristos se naște, slăviți-L! Hristos din ceruri, întâmpinați-L!
- Dettagli
- Visite: 478
Credincioșii Parohiei „Sf. Ioan Botezătorul” din Olbia au întins „brațe părintești” cu daruri pentru frații noștri români aflați în nevoi

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în preajma slăvitului Praznic al Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos, credincioșii Parohiei „Sfântul Ioan Botezătorul” din Olbia, sub coordonarea Preacucernicului Părinte Marian Găină, au întins „brațe părintești” pentru românii aflați în nevoi.
Acțiunea caritabilă se înscrie în activitatea social-filantropică a comunității parohiale, prin care se dorește a aduce în sufletele greu încercate ale celor aflați în dificultăți, o rază de lumină și de dragoste în ajunul Praznicului Nașterii Domnului, pentru ca toți să ne bucurăm de acest moment istoric al mântuirii noastre.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Concert de Colinde cu cei mici în Parohia Sfântul Arhidiacon Stefan din orașul Vercelli
- Serbarea de Crăciun în parohia Civitavecchia
- Colindul Sfânt și Bun etapa protopopială a Protopopiatului Misionar Puglia-Basilicata 2019
- PS Atanasie de Bogdania a sfințit noul iconostas al Parohiei „Sfântul Mucenic Iuliu Veteranul" din Rivarolo










