- Dettagli
- Visite: 812
Crăciunul celor săraci la Tor Lupara (RM)

În ziua Nașterii Domnului la Tor Lupara s-a organizat de către enoriașii parohiei „Botezul Domnului” o masă caldă și festivă pentru toți săracii din zona NE a Romei. Au participat aproximativ 100 de persoane. Ca și anul trecut comunitatea Sant’Egidio a dorit să organizăm împreună acest moment. Asta pentru că tinerii parohiei participă săptămânal la o activitate socială comună cu Sant’Egidio în spitalul „Nomentana Hospital” în asistența bătrânilor internați. Enoriașii parohiei noastre au gătit pentru toți cei prezenți mâncăruri tradiționale românești. Toți italienii au apreciat bucătăria românească și mai ales dulciurile. Spațiul a fost decorat cu o pânză ce reprezenta Ieslea Nașterii Domnului. S-au cântat colinde de către săraci – programul fiind organizat din timp de sora Mihaela Ciolacu. Și enoriașii au colindat pe săraci cu un repertoriu bogat. Doamna preoteasă Lorena împreună cu pr. Bogdan Petre au distribuit pachetele pregătite. Toți sărmanii au primit câte o felicitare și o îmbrățișare. Am simțit că acela este cu adevărat un Crăciun fericit pentru că în centru atenției erau oameni dezavantajați existențial. Văzându-i cum sunt de mulțumiți ne-am mulțumit și noi. Văzându-i fericiți ne-am fericit și noi.
A consemnat preoteasa Lorena Petre
- Dettagli
- Visite: 1371
Preasfințitul Atanasie a purtat bucuria Nașterii Mântuitorului la Rebibbia din Roma

A treia zi de Sfânt Crăciun Parohia „Botezul Domnului” de la Monterotondo a organizat Praznicul Nașterii Domnului pentru deținuții din Rebibbia Noul Complex de la Roma. Preasfințitul Atanasie a participat la acest moment cu mult interes și bucurie. S-a slujit în biserica centrală unde Ierarhul a adresat un frumos cuvânt de învățătură celor 80 de deținuți prezenți. Îngerii – a spus Preasfinția Sa – invită pe toți oamenii, inclusiv pe noi, să dăm slavă în cer lui Dumnezeu și să fim oameni de bună-voință. Astăzi mai buni ca ieri și mâine mai buni ca astăzi. O bunătate pe care Dumnezeu nu a găsit-o în 42 de generații până la Fecioara Maria. O bunătate care se concretizează prin pocăință și iertare, lucru pe care nu l-au știut a face nici proto-părinții noștri, nici generațiile de după aceștia până la venirea Mântuitorului. Este nevoie de hrana sfântă a pocăinței, postului, faptelor bune și mai ales a Împărtășaniei pentru ca deținuții să poată dobândi bunătatea lui Dumnezeu și astfel să dobândească o schimbare reală în ciuda istoriei și trecutului lor. În încheiere Prea Sfințitul a mulțumit pr. Bogdan Petre și misionarilor parohiei dar și oaspeților colindători în persoana lui Vasile Doliș și a maicii Varvara Epure. După Sfânta Împărtășanie și după concluzia Slujbei deținuții au oferit oaspeților-liturghisitori un concert de colinde pregătit de-a lungul postului de sora Eugenia Mitrancă. Sărbătoarea s-a concluzionat cu un moment de agapă unde cu toții au servit cozonaci și sucuri naturale în atmosfera altor colinde oferite de vizitatorii misionari. Cei întemnițați nu conteneau să mulțumească pentru momentele de nostalgie a copilăriei și de sacralitate creștină ce le amintea de „acasă” a celor dragi de care erau despărțiți prin distanță și timp dar în acele momente uniți prin mirajul credinței ortodoxe actualizat în conștiințele lor prin cântările colindelor.
A consemnat diacon Sfredel Andrei
- Dettagli
- Visite: 1177
2019 Nașterea Domnului în penitenciarul Rebibbia Feminin

În dimineața zilei de 27 decembrie misiunea Parohiei „Botezul Domnului” de la Monterotondo a dus bucuria Sfântului Crăciun fetelor din penitenciarul Rebibbia. Oaspete de onoare a fost părintele Lucian Vasilache de la Marcellina. S-a săvârșit Sfânta Liturghie. Părintele Lucian a adresat un mesaj frumos referitor la personajul Crăciun care a primit, împreună cu soția lui, pe Pruncul Iisus în unicul loc care îl mai avea disponibil, grajdul necuvântătoarelor. Mesajul părintelui către fetele prezente la Slujbă era acela de a da, precum Crăciun, chiar și cea mai mică disponibilitate de găzduire pe care o avem pentru a se sălășlui Dumnezeu în viața noastră. La sfârșit deținutele au cântat colinde oaspeților. Au primit la rândul lor daruri și au servit mezeluri și cozonac făcute în gospodăria părintelui Lucian. Atmosfera a fost de maximă bucurie și datorită faptului că în ultimele luni nu se mai slujise. Puterea și sublimul dumnezeiesc al Sfintei Liturghii și a nevoii de mântuire a acestor fete în suferință a redeschis misiunea în unul dintre penitenciarele cele mai importante de la Roma. Slavă lui Dumnezeu că în ciuda persecuției „irozilor” din toate timpurile El se naște și învinge în sufletele celor nevoiași și simpli!A consemnat Doina Ilaașcu
- Dettagli
- Visite: 1200
În temniţă am găsit libertatea…

Este greu de crezut, dar în multe cazuri este adevărat, nu ştim ce să facem cu libertatea, cu sănătatea cu aproapele nostru…până nu le pierdem.
Şi când le-am pierdut, începem să le descoperim importanţa. Acest lucru se poate vedea cel mai bine în închisoare, unde dintr-o dată suntem lipsiţi de libertate, şi abia atunci devenim liberi… să credem. Pentru că “afară” eram prea ocupaţi să facem bani, să alergăm după faimă, să impunem respect prin frică, fără să ştim că suntem legaţi, robi ai păcatelor şi patimilor.
Când ne-am trezit între patru pereţi, cu o fereastră cât o palmă de om, am fost cu adevărat liberi… să îl găsim pe Hristos şi pe aproapele nostru, familia pe care nu ştiam că o avem, şi micile bucurii ale vieţii care înainte nu existau.
Acetea este “peştera” gândurilor şi a emoţiilor în care astăzi Hristos Se naşte, în închisoarea din Viterbo, unde cu binecuvantarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, şi cu prezenţa Preasfinţitului Părinte Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, a părintelui Andriuţă Walter Gabriel şi voluntarii din Parohia Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, au cercetat pe cei întemniţaţi.
Slujba în limba română, italiană şi rusă a Utreniei Naşterii Domnului a fost încununată de cuvântul de învăţătură şi încurajarea a Preasfinţitului Părinte Atanasie, şi de darurile duhovniceşti, (calendare şi cărţi de rugăciune), şi de bunătăţile bucătăriei româneşti tradiţionale sărbătorilor Crăciunului pregătite de enoriaşii parohiei din Viterbo.
Andreea Bianca Joian
- Dettagli
- Visite: 1103
Caravana ”Colindul Sfânt și Bun” în Provincia Catania

”O, ce bucurie mare,
La creștini e sărbătoare
Astăzi s-a născut Iisus
Împărat din cer adus!”
Nașterea Domnului a adus multă bucurie în toate bisericile ortodoxe de pe cuprinsul Patriarhiei Române!
Fie că s-au aflat în pământul străbun, fie că și-au găsit loc în diaspora, de la cel mai mic cătun, până la cele mai mari cetăți, credincioșii români și-au găsit timp pentru a fi prezenți la Sfânta Liturghie a marelui praznic al Nașterii Domnului Iisus Hristos.
Mulți s-au primenit prin Trupul și Sângele Domnului la sfârșit de post.
Cu mic cu mare, gătiți în costume populare, au cântat vechile colinde, care au adus din nou pace și binecuvântare în inimile lor.
Și în Sicilia, la Catania, credincioșii au adus în dar Pruncului Sfânt: sufletele lor!
Părintele paroh Mihai-Gabriel Ichim a citit Pastorala Preasfințitului Siluan, Episcopul românilor din Italia.
Prin cuvântul său, ca un adevărat părinte, a adresat îndemnuri și povețe mântuitoare pentru toți aceia care au înțeles că Nașterea Domnului este începutul mântuirii noastre.
Caravana ”Colindul sfânt și bun” s-a încheiat în Parohia ”Sfânta Muceniță Agata”, în biserica din Catania, după ce a avut opriri în cele mai mari orașe ale provinciei: Giarre, Randazzo, Caltagirone și Linguaglossa și Catania.
Colindele au răsunat, în clinchetele de zurgălăi, cu ”lerui ler” și ”dalbe flori", că ”astăzi, curata, Preanevinovata, Fecioara Maria naște pe Mesia".
Colacii, colăceii, covrigii, merele și nucile au fost răsplata și de această dată, ca odinioară, când colindau întreg satul, în nopțile geroase și pline de zăpadă de acum 20, sau 30 de ani, ce au rămas în amintirea celor care astăzi, adulți fiind, muncesc departe de locurile dragi ale copilăriei lor.
Un impresionant concert de colinde au oferit și copiii de la școala parohială, iar preotul paroh le a dăruit dulciurile mult așteptate.
Prin grija inimoșilor enoriași, colindătorii au primit alte pungi cu cadouri, pe care Moș Crăciun le-a înmânat personal.
La final, adulții au colindat preotul și preoteasa, mulțumindu-le pentru grija părintească cu care îi înconjoară zi de zi și ceas de ceas.
Torturile, bine-cunoscutul panetone, portocalele și dulciurile aduse de gospodine, au încheiat minunatul praznic.
Domnul să răsplătească ostenitorii credincioși, care au primit în peștera sufletului lor Pruncul Sfânt, pentru a-și înnoi viața, pentru a face lumină în casele lor și ale celor dragi, deopotrivă.
A consemnat preoteasa Geta Ichim
- „Să devenim și noi oameni ai bunei-voiri și să-L primim în viața noastră pe Pruncul Iisus” | PS Atanasie de Bogdania în a doua zi a Praznicului Nașterii Domnului la sediul Episcopiei de la Roma
- A doua zi de Craciun la Ortona, în parohia Lanciano
- Îngerii cântau, toți se bucurau
- „Dumnezeu S-a făcut om, ca omul să se îndumnezeiască” | Praznicul Nașterii Domnului la Paraclisul din incinta Centrului eparhial de la Roma










