- Dettagli
- Visite: 2442
Credincioșii din Montefiascone au sărbătorit împreună cu părintele Aron

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, duminică 23 februarie 2020, în Parohia Ortodoxă ”Sf. Ap. Andrei și Sf. Mare Mc. Marina” din localitatea Montefiascone (VT), părintele Aron Horciu , proaspăt hirotonit preot, a slujit pentru prima dată Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie alături de pr Gheorghe Zavate, misionar la Centrul Eparhial. Credincioșii acestei mici comunități de rugăciune s-au bucurat de părintele lor, Aron care după mai multă misiune desfășurată în localitate ca ipodiacon mai întâi și ulterior diacon, acum poate să le fie păstor cu adevărat în toată vremea, atât la necazuri cât și la împliniri.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 2655
Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în comunitatea din Montefiascone

Cu ajutorul Domnului, în Sâmbăta pomenirii tuturor celor din veac adormiți, 22 februarie 2020, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în nou înființata comunitate ortodoxă românească din Montefiascone. Alături de Preasfinția Sa au slujit mai mulți clerici din zona Lazio.
În cuvântul de învățătură împărtășit celor prezenți, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a pătruns în tainele pericopei evanghelice ce s-a citit la Dumnezeiasca Liturghie, accentuând într-un mod particular deosebita importanță a rugăciunii noastre pentru înaintașii noștri trecuți la cele veșnice.
La momentul rânduit din timpul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfinția Sa a săvârșit Hirotonia întru preot a Cucernicului Diacon Aron Horciu, pe seama Parohiei „Sfântul Apostol Andrei” din Montefiascone.
După rânduială, fiind Sâmbăta celor adormiți sau „Moșii de iarnă”, cum este cunoscută în popor, s-a săvârșit slujba Parastasului de obște pentru cei din veac adormiți.
La final, Preasfințitul Părinte Siluan i-a binecuvântat pe toți membrii comunității prezenți și le-a adresat un îndemn de a rămâne statornici și uniți în împreună-slujirea cu noul lor părinte duhovnicesc.
La acest eveniment memorabil ce a marcat începutul noii comunități parohiale din Montefiascone au participat și mai mulți reprezentanți de seamă ai autorităților italiene din localitate.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 3210
Mănăstirea „Sfântul Ioan Secerătorul” din Bivongi a sărbătorit împlinirea a 25 de ani de la refondare|PS Părinte Atanasie de Bogdania a fost prezent la eveniment

În contextul dorinței de reînființare a uneia dintre cele mai vechi mănăstiri calabreze din Sudul Italiei, cu 25 de ani în urmă, doi monahi aghioriți au venit din Sfântul Munte Athos pentru a reaprinde flacăra vechii mănăstiri de la Bivongi, aflată pe atunci într-un dezolant stadiu de degradare. Părinții împlineau, de fapt, un îndemn profetic al Sfântului Paisie Aghioritul care le spusese: „Văd un pământ departe de mare, între două râuri, printre resturile unei străvechi biserici unde veți merge pentru a propovădui mărturia monahală a sfintei credințe ortodoxe”.
Flacăra Sfântului Ioan Secerătorul continuă să ardă astăzi în biserica mănăstirii datorită monahilor români, călăuziți de către Preacuviosul Părinte Stareț Iustin (Miheț), trimis aici din binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.
La evenimentul care a celebrat 25 de ani de la reînființarea mănăstirii calabreze a fost prezent Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. În fapt, s-au derulat mai multe momente culturale și liturgice, menite să rememoreze istoria acestui așezământ monahal ce păstrează vie memoria Sfinților Italiei meridionale din vechime sau „Magna Grecia”, cum este cunoscută în izvoarele istorice.
Sâmbătă, 22 februarie 2020, în sala de congrese a Primăriei din Bivongi, a avut loc un simpozion în care a fost abordată tema reînființării Mănăstiri, prezentând alocuțiuni extrem de interesante cercetători din câmpul istoriei, arheologiei și teologiei. La acest simpozion a luat parte și Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, care a și transmis cuvântul de salut și de binecuvântare al Preasfințitului Părinte Episcop Siluan.
Duminică, 23 februarie 2020, la prăznuirea Sfântului Ioan Secerătorul, ocrotitorul Mănăstirii, evenimentele au atins punctul culminant, prin săvârșirea Dumnezeieștii Liturghii de către Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania. Dumnezeiasca Liturghie a marcat trei momente deosebite: împlinirea celor 25 de ani de la reînființarea Mănăstirii, inaugurarea lucrărilor de restaurare a bisericii și a întreg complexului monahal și sărbătoarea Hramului.
În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa le-a vorbit celor prezenți despre întâlnirea cu Hristos de la Înfricoșătoarea Judecată: „Principiile după care vom fi judecați de Domnul sunt acestea: „flămând am fost şi Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi Mi-aţi dat să beau; străin am fost şi M-aţi primit; gol am fost şi M-aţi îmbrăcat; bolnav am fost şi M-aţi cercetat; în temniţă am fost şi aţi venit la Mine”. Acestea sunt reperele la care trebuie să ne raportăm în căutarea Împărăției veșnice. În casa unui prieten te simți ca în propria casă, dar în casa unui străin nu îți găsești locul. Noi suntem chemați să-L descoperim pe Hristos ca Persoană, ca prieten. Iar Evanghelia de astăzi ne arată unde Îl găsim pe Domnul, în cei pribegi, în cei lipsiți, în cei bolnavi, în cei întemnițați. Pentru fiecare dintre noi, mâna întinsă către aproapele aflat în nevoie reprezintă un nou pas în descoperirea lui Dumnezeu”.
„Vrednic este slujitorul de plata sa”. Cu acest îndemn, Preasfințitul Părinte Atanasie a săvârșit hirotesia întru Protosinghel a Preacuviosului Părinte Iustin Miheț, Starețul așezământului monahal de la Bivongi, acordându-i o Gramată Episcopală. Pentru implicarea în conservarea și promovarea patrimoniului bizantin existent pe teritoriul Italiei meridionale, ierarhul a acordat cea mai înaltă distincție a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, „Crucea Episcopală pentru mireni”, domnului Vincenzo Valenti, primarul localității Bivongi, și domnului Francesco Passarelli, viceprimarul aceleiași localități. Dumnealor au intermediat și contribuția statului italian la restaurarea bisericii mănăstirii și a întreg complexului monahal.
La finalul Dumnezeieștii Liturghii, Preacuviosul Părinte Stareț Iustin Miheț a adresat mulțumiri atât Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania pentru acest moment de mare revărsare de har, cât și tuturor autorităților prezente și tuturor credincioșilor care au asistat la acest moemnt de întreită sărbătoare a Mănăstirii.
Tot programul dedicat sărbătoririi a celor 25 de ani de la reînființarea mănăstirii s-a încheiat în sala de congrese a Primăriei din Bivongi, unde s-a oferit titlul de „Cetățean de onoare al localității Bivongi” Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, Preasfințitului Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania și Preacuviosului Părinte Stareț Iustin (Miheț).
Cuvioase Părinte Ioan, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!
—————————————————————————————————————————
Mănăstirea Bivongi a fost înființată de Cuviosul Părinte Ioan Secerătorul în a doua jumătate a secolului X, pe valea râului Stilo, în insula bizantină a Calabriei, unde dăinuiau 12 mănăstiri bizantine cu viață duhovnicească înaltă, conform tradiției Athonite. De-a lungul timpului complexul monahal s-a dezvoltat tot mai mult, biserica mare fiind târnosită în anul 1122. Mănăstirea a funcționat până în anul 1622 când, în urma numeroaselor atacuri ale piraților, a fost anbandonată de ultimii monahi.
- Dettagli
- Visite: 1017
Moșii de iarnă în parohiile episcopiei noastre

Fotografii - Moșii de iarnă în parohiile episcopiei noastre
Canicatti
Saluzzo
Cerignola (filia Torremaggiore)
Trento
- Dettagli
- Visite: 683
7 Conferințe în Protoieria Emilia Romagna I

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu și cu binecuvântarea Preasfințitului Episcop Siluan în perioada 14 - 21 februarie P. C. Pr. Dr. Vasile Gavrilă a susținut o serie de 7 conferințe în Protoieria Emilia Romagna I, în parohiile: Bologna Vest, Imola, Modena, Parma, Piacenza, Porretta Terme și Reggio Emilia.
Încercând să definească temele de abordat în cadrul întâlnirilor noastre, părintele conferențiar a avut în vedere specificul comunităților noastre, provocările societății, perioada liturgică, etc, dar a luat in calcul si propunerile noastre!
Temele abordate:
• Atitudinea ortodoxă în fața provocărilor din societatea în care trăim;
• Educația copiilor - o investiție de maximă importanță/urgență;
• Familia - leagănul copilăriei și căminul regăsirii.
• Tinerii între formarea autentică a personalității si distrugerea iremediabilă - mijloace de formare
• Duhovnicul, dascălii si psihologul în dialog cu tinerii.
• Restaurarea persoanei umane, după catastrofa cosmică, sau primul haos din Univers.
• Asceza asumată ca răspuns în fața Omului Durerii - Fiul lui Dumnezeu întrupat; atitudinea omului în suferință.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Mass-media Emilia Romagna I










