- Dettagli
- Visite: 1763
Sărbătoarea Sfintei Mucenițe Agata s-a încheiat astăzi la Catania, cu slujba Sfântului Maslu săvârșit cu un sobor de preoți

Cetatea aflată la poalele vulcanului Etna, din Sicilia, are ca patroană pe Sfânta Muceniță Agata. Mucenicia sa a rămas în istorie la anul 251, pe vremea persecuției împăratului Deciu.
Catanezii au mare evlavie la ea, deoarece prin rugăciunile înalțate, i-a scăpat de furia lavei incandescente ce a năvălit din vârful muntelui, până în mare.
În fiecare an, prăznuirea ei începe cu multe zile înainte de 5 februarie când credincioșii catolici o serbează prin slujbe și procesiuni deosebite.
Și Parohia Ortodoxă Română ”Sfânta Muceniță Agata” face diferite manifestări cu ocazia hramului: slujbe religioase, manifestări artistice, expoziții și conferințe.
Sărbătoarea se încheie la 18 februarie, ziua în care comunitatea ortodoxă de ucraineni și ruși își sărbătorește ocrotitoarea.
Anul acesta părintele Mihai-Gabriel Ichim, însoțit de un grup de credincioși români, a participat la Sfânta Liturghie ce a avut loc în catedrala episcopală, din piața Duomo din centrul Cataniei.
La această frumoasă adunare, acasă la Sfânta Agata, căci în catedrală se află moaștele sale, au fost coliturghisitori părintele Andrei de la parohia rusă din Catania, părintele Serghei din Palermo și părintele Evghenie din Catanzaro.
Numeroși credincioși prezenți au înălțat rugăciuni către Dumnezeu în limba slavonă, italiană și română.
Dăm mulțumire lui Dumnezeu pentru această comuniune în Hristos ce a depășit barierele de limbă și cultură, jertfa Mântuitorului fiind liantul ce a strâns în buchetul credinței ortodoxe credincioșii, indiferent de patria în care s-au născut.
Dacă dimineață părintele Mihai Gabriel Ichim a slujit cu frații săi de credință ortodoxă, la ceasul înserării, părintele paroh al comunității române, a avut ca oaspeți în biserica sa frații preoți români, veniți din parohiile vecine: Pr. protopop Nicolae Chilcos din Ragusa, pr. Bogdan Demetrescu din Enna și pr Murgoci Răzvan din Siracusa.
Cei patru păstori au săvârșit Taina Sfântului Maslu, chemând milostivirea lui Dumnezeu spre iertarea și vindecarea trupului și a sufletului.
Enoriașii s-au bucurat de această slujbă și de prezența preoților veniți special pentru acest moment.
Mulțumim Domnului pentru această zi cu totul deosebită, închinată sfintei ocrotitoare.
Sfântă Agata, roagă-te pentru noi păcătoșii! Pentru rugăciunile ei, ca un Milostiv, Hristoase Dumnezeule, mântuiește sufletele noastre.
A consemnat preoteasa Geta Ichim
- Dettagli
- Visite: 2693
„Să le insuflăm copiilor noștri convingerea că sunt fiii lui Dumnezeu” | Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a slujit Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial

Cu ajutorul Domnului, duminică, 16 februarie 2020, în a doua Duminică a Triodului, a întoarcerii fiului risipitor, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial, în cadrul căreia a hirotonit un nou slujitor al Altarului lui Hristos și a hirotesit întru citeț și ipodiacon pe credinciosul Dănuț Stan, pe seama Paraclisului „Sfântul Ioan de-Dumnezeu-cuvântătorul”.
În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan le-a vorbit celor prezenți despre semnificația tainică a pildei fiului risipitor: „Această pildă ne descoperă și ne reamintește că noi toți suntem chemați să ne educăm conștiința, a noastră și a copiilor noștri, că suntem fii ai lui Dumnezeu și moștenitori ai Împărăției Sale, un privilegiu pe care nu mai reușim să-l asumăm în întregime. Prin Taina Botezului, primim haina lui Hristos, ne îmbrăcăm în El și, astfel, devenim una cu El, devenim și noi fii după har ai lui Dumnezeu și posibili moștenitori ai Împărăției Sale. De aceea, haina Botezului este cu mult mai mare decât orice altă distincție împărătească, pentru că împăratul este al lumii acesteia, iar moștenirea pe care Dumnezeu ne-o promite este a Împărăției Sale. Ceea ce primim la Botez este harul lui Dumnezeu, pe care Adam l-a pierdut, noi avem acest privilegiu de a reface legătura noastră în duh și în adevăr cu Cel Care ne-a creat”.
La momentul potrivit din timpul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfinția Sa a hirotonit întru preot pe Cucernicul Părinte Diacon Ioan Botea, pe seama Paraclisului „Sfântul Ioan de-Dumnezeu-cuvântătorul”, îndemnându-l să primească cu multă jertfă și cu multă responsabilitate această misiune pe care Domnul i-a rânduit-o.
La final, toți credincioșii au fost binecuvântați de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 1759
Consfătuirea preoților capelani din închisori în Episcopia Ortodoxă a Italiei 13 și 14 februarie

Cu binecuvântarea PS Siluan și cu purtarea de grijă a PS Atanasie în perioada 10 – 14 februarie a.c. au avut loc mai multe lucrări de pregătire și consfătuire referitoare la formarea preoților capelani din închisorile din Italia. Aceasta s-a făcut cu ajutorul pr. consilier pentru închisori Bogdan Petre (Roma VI) și a părintelui capelan Ionuț Vaseliu de la închisoarea Poarta Albă (Episcopia Tomisului), coordonator al capelanilor din Sud Estul României.
În primele trei zile cei doi capelani au întâlnit mai multe figuri instituționale din lumea voluntariatului din închisorile de la Roma printre care inspectorul general al capelanilor din Italia don Raffaele Grimaldi, capelanul de la închisoarea Regina Coeli pr. Vittorio Trani, președinte al Asociației VO.RE.CO. (Volontari Regina Coeli); padre Roberto Guernieri capelan în Rebibbia N. C. și membru al comunității monastice de la Divin Amore și don Sandro Spriano capelanul de la Rebibbia Institutul Feminin președintele Asociației V.I.C. (Volontari In Carcere). Aceste întâlniri au avut rolul de a înțelege cum am putea integra experiențele pastorației din România cu metodologia de lucru a capelanilor și a voluntarilor italieni-catolici. S-a înțeles că este necesară o mai apropiată și mai intensă colaborare cu asociațiile de voluntariat catolice. Există un curs de formare a celor ce doresc să devină voluntari în penitenciarele din Peninsulă și pe care și noi capelanii și voluntarii ortodocși ar trebui să îl frecventăm pentru o mai bună pregătire și o mai mare credibilitate față de instituțiile penitenciare care trebuie să ne elibereze autorizațiile de acces. La sfârșitul acestor cursuri se eliberează un atestat de participare care dacă este prezentat direcțiunilor penitenciarelor favorizează intrarea misionarilor Episcopiei noastre în vederea asistenței spirituale a ortodocșilor ce se găsesc internați. De asemenea cei întâlniți vorbeau de un raport de activitate ce ar trebui să îl prezinte toți responsabilii misiunilor ortodoxe direcțiunilor închisorilor unde își desfășoară activitatea. Acest lucru dă transparență activității desfășurate și deschide direcțiunile penitenciarelor către o colaborare cu ortodocșii. Mons. Grimaldi sugera factibilitatea participării capelanilor ortodocși la reuniunile celor catolici pentru a vedea cum ei pun problemele de pastorație penitenciară dar și pentru o eventuală împreună-colaborare. Vorbea de importanța reuniunii tuturor capelanilor de 4 ori de an sau de cel puțin 2 (în diferite zone ale Italiei) pentru o confruntare referitoare la problemele cu care fiecare se confruntă. Invita Biserica noastră să participe la două congrese ale capelanilor unul în septembrie (cel național) și unul în octombrie (cel internațional). Ne-a arătat un Crucifix pictat ortodox (1m80cm) care este simbolul misiunii voluntarilor catolici în închisorile din Italia (binecuvântat de papa Francisc) și ne sugera să avem ceva asemănător pentru misiunea noastră ortodoxă în Italia care ar putea fi propus ca un simbol pentru toate misiunile ortodoxe din penitenciarele din Europa (din întreaga Diasporă Ortodoxă?). Celelalte discuții cu capelanii catolici au fost legate de cum putem obține permisiile premiu pentru deținuții noștri și ce posibilități am avea de găzduire pentru perioada post-detenție.
În data de 13 februarie, cei doi organizatori au întâlnit preoții din zona Roma-Lazio la parohia din Monterotondo la ora 11.00. La această întâlnire a participat și domnul consul Ionuț Florin Urs. Părintele Ionuț Vaseliu a povestit aspecte interesante din activitatea sfinției sale din penitenciarul de la Poarta Albă. Cum a reușit să convingă și să co-intereseze deținuții în aspecte legate de credință și activități religioase. Cele mai interesante au fost cele legate de întâlnirea dintre tinerii din liceele din Constanța și deținuții de la Poarta Albă. Tinerii au fost apoi invitați să exprime în scris și în grafică/pictură experiența avută. Cele mai interesante exprimări au fost premiate. S-a obținut chiar posibilitatea unui experiment social: ca un număr restrâns de tineri să facă experiența „arestării” și a îndeplinirii tuturor procedurilor de „arestare” dar mai ales a trăirii unei zile în penitenciarul amintit. Acei tineri au mărturisit că au fost marcați de acele momente trăite alături de deținuții adevărați. O altă mărturie a pr. Ionuț Vaseliu a fost referitoare la organizarea mai multor piese de teatru cu deținuții. Aceste piese au ajuns să fie interpretate pe scena teatrelor „Fantazio” din Constanța și la „Notara” în București. Aceste reprezentări a unor personaje biblice sau a sfinților au ajutat la convertirea multor internați cărora nu li se dădea nici o șansă de reabilitate din partea educatorilor institutului.
Apoi preoții capelani au discutat despre diferite metodologii de îmbunătățire a pastorației ortodoxe. S-a convenit să se facă un studiu aprofundat al Culegerilor de Programe pentru penitenciare editat de Bazilica și a Cursului „Alfa” promovat de mai multe asociații din țările vestice în favoarea recuperării deținuților. Asta pentru a îmbunătăți „Vademecum pentru închisori” care există dar care ar trebui tipărit și distribuit tuturor operatorilor din închisori. S-a propus să se facă un grup whattsapp cu toți responsabilii pentru penitenciarele din zona unde activează misionarii din protopopiatele Episcopiei. S-a insistat pe colaborarea mai strânsă cu Consulatul român de la Roma.
În data de 14 februarie, aceeași consfătuire s-a ținut la parohia de la „Sfânta Cruce” din Torino. Prezența preoților în Piemonte la această întrunire a fost mai mare ca la Roma. S-a început cu un parastas în memoria pr. Lucian Roșu care s-a ocupat îndeaproape de deținuții din închisoarea din Torino. Apoi consfătuirea a avut cam același demers ca la Roma concluzionându-se cu un dialog și o confruntare pe temele prezentate.
Părintele Vasiliu a slujit în parohia „Botezul Domnului” la Monterotondo unde a ținut cuvânt de învățătură încercând să sensibilizeze pe cei prezenți la misiunea legată de cei ce suferă în închisori. De asemenea a avut o întâlnire cu tinerii parohiei cărora le-a povestit evenimente dramatice legate de tineri pe care i-a întâlnit în penitenciarul de la Poarta Albă. Tinerii parohiei au ascultat cu mult interes pildele de viață și și-au făcut tezaur din cele povestite. Părintele Ionuț Vaseliu a invitat câțiva capelani din Italia să facă la rândul lor o experiență la penitenciarul de la Poarta Albă. Colaborarea între cele două Instituții penitenciare (din România și Italia) pot aduce roade de metodologie în pastorație dar și ajutor concret în favoarea celor privați de libertate. Se nădăjduiește și într-o colaborare mai concretă între Ministerul Justiției din Italia și cel din România mai ales în transferul deținuților care vor să se reîmpatrieze, procedurile fiind absurd de lungi și anevoioase – cum este vorba celor interesați.
Dumnezeu să ne elibereze și să ne ajute pe toți!
- Dettagli
- Visite: 1887
Eminescu și Creangă comemorați de tinerii Nepsis din parohia Roma III

Tinerii Nepsis din parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma au pregătit Duminică, 16 februarie, un moment artistic dedicat celor doi prieteni de suflet: poetul nepereche Mihai Eminescu (născut pe 15 ianuarie 1850) și marele povestitor Ion Creangă (născut pe 1 martie 1837).
S-au evocat viața și creația celor două personalități ale literaturii române prin poezie și cântec spre încântarea părinților, a copiilor mai mici și a creștinilor parohiei.
În final, părintele a mulțumit tinerilor pentru efortul de a recita și a citi în limba maternă, având în vedere că mare parte dintre ei sunt născuți în Italia și nu au studiat la școală limba și literatura română.
De asemenea, s-au adus mulțumiri părinților tinerilor pentru modul în care au înțeles să își încurajeze copiii în a cunoaște și prețui limba română și valorile românești.
- Dettagli
- Visite: 875
"Dar din dar" 10

Bucuria dăruirii şi ajutorării aproapelui, în parohia noastră a devenit de câţiva ani, o obişnuinţă. Şi în acest an cu ajutorul Bunului Dumnezeu şi a tuturor celor care au contribuit, am reuşit să ducem la bun sfârşit cel de-al 10 proiect de caritate " Dar din Dar".










