- Dettagli
- Visite: 1436
Duminica Ortodoxiei | PS Atanasie de Bogdania a slujit la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” de la Roma

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în Duminica Ortodoxiei, 8 martie 2020, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Roma.
În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa le-a vorbit celor prezenți despre această zi de mare Praznic pentru Ortodoxie: „În Duminica de astăzi, prima a Sfântului și Marelui Post, numită și a Ortodoxiei, prăznuim biruința credinței noastre dreptmăritoare asupra iconoclaștilor și asupra tuturor ereziilor, din anul 843. De atunci, Ortodoxia este asociată icoanei, iar noi, prin închinarea la icoană, nu aducem cinstire materiei din care e făcută, ci celui sau celei are este reprezentat în ea, căci icoana este o fereastră care ne duce la prototip”.
Ierarhul a mai transmis un cuvânt de încurajare pentru aceste vremuri de încercare prin care trecem: „Chiar dacă vremurile de încercare prin care trecem ne impun anumite reguli, inclusiv de distanță, pe care este bine să le împlinim, cel mai important pentru noi este să ne ținem inimile aproape unul de celălalt. Iar metoda cea mai eficientă de a ne ține inimile aproape este rugăciunea. Prin rugăciune ne întărim, prin rugăciune cerem ajutor de la Preasfânta Treime, de la Maica Domnului, de la Toți Sfinții, prin rugăciune ne păstrăm cu toții uniți în fața primejdiilor și a ispitelor. Vă îndemn, așadar, să vă rugați pentru dumneavoastră și pentru toată lumea, ca toți să primim marele dar al mântuirii sufletelor noastre”.
La final s-a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la Duminica Ortodoxiei și s-a realizat tradiționala colectă dedicată Fondului Central Misionar al Patriarhiei Române.
- Dettagli
- Visite: 1297
Duminica Ortodoxiei la Settimo Torinese

În fiecare an prima duminică din Postul Mare se numește Duminica Ortodoxiei. Această sărbătoare a fost stabilită în anul 843 când prima duminică din Postul Mare a căzut în data de 11 martie. Atunci s-a sărbătorit victoria credinței ortodoxe asupra tuturor ereziilor care au tulburat viața Bisericii, multe sute de ani.
La Settimo Torinese acest praznic al Ortodoxiei a fost sărbătorit cu mare bucurie datorită faptului că în aceste momente dificile am reușit să slujim încă o data Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie împreuna cu toți cei prezenți.
La aceasta mare cinste s-a adăugat un alt mare dar din partea Domnului. Paraclisul nostru, închinat Sf. Teodora de la Sihla, a fost împodobit cu uși împărătești și diaconești cât și cu 16 străni bisericești frumos sculptate în lemn.
Dăm slava Bunului Dumnezeu și mulțumim din suflet Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan cât și PS Părinte Vicar Atanasie pentru purtatea de grijă pe care o oferă nouă tuturor.
- Dettagli
- Visite: 4100
Un nou slujitor al Altarului lui Hristos în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, sâmbătă, 7 martie 2020, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului eparhial de la Roma, în cadrul căreia a hirotonit un nou slujitor al Bisericii lui Hristos.
La momentul rânduit din timpul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfințitul Părinte Atanasie a săvârșit Hirotonia întru preot a Cucernicului Părinte Diacon Cosmin Pandra, pe seama nou-înființatei parohii „Sfântul Ioanichie de la Muscel” – Genova II - Chiavari.
La final, Preasfinția Sa a adresat noului hirotonit un îndemn pastoral de a primi cu multă responsabilitate noua misiune încredințată, încuranjându-l ca, în activitatea sa misionară, să-i primească cu bucurie și cu pace pe toți cei care vor păși în Biserica lui Hristos și să-i călăuzească spre a deveni fii ai Împărăției și fii ai Luminii.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 1591
Catania - finalizarea picturii din cupola altarului - darul pentru DUMINICA ORTODOXIEI
Zilele acestea în parohia Sfânta Muceniță Agata din Catania s-a, încheiat pictura din cupola altarului.
Schela a fost dată jos și pictura a fost descoperită ochilor credincioșilor. Ei au așteptat de câteva luni, cu mare curiozitate, să vadă materializată jertfa lor, în folosul comunității ortodoxe în care trăiesc și muncesc, un semn dincolo de timp ce l-au lăsat pe locurile unde au pribegit, păstrând credința în care s-au născut.
Această împreună-lucrare, reprezintă un dar de preț făcut de enoriași, la praznicul DUMINICII ORTODOXIEI, ziua în care sunt cinstite icoanele.
Pictura a fost realizată prin strădania românilor ortodocși, ce trăiesc în provincia Catania, urmând a se zugrăvi în continuare pereții din altar, în perioada ce urmează, după care se va monta catapeteasma de lemn sculptat.
În fiecare an, enoriașii așteaptă cu nerăbdare DUMINICA ORTODOXIEI, un bun prilej de a-și manifesta credința, la procesiunea cu sfintele icoane, pe străzile Italiei, în orașul aflat la poalele vulcanului Etna, din Sicilia.
Credincioșii au mare evlavie la Sfântul Ierarh Nicolae, făcătorul de minuni, la Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, la Sfânta Cuvioasă Parascheva, ocrotitoarea Moldovei, la Sfinții Împărați Constantin și Elena, Sfinții Nectarie, Andrei, Gheorghe și Dimitrie, dar mai ales au evlavie la Maica noastră a tuturor - Născătoarea de Dumnezeu, a Mântuitorului Iisus Hristos.
Și în acest an, au îmbrăcat costumul popular românesc și au adus icoana – fereastra spre cer - cu sfântul cel mai drag la care se roagă acasă, la vreme de restriște, când nu au de lucru, sau când sunt bolnavi ei sau copiii lor.
După ce s-au spovedit și au lepădat păcatele, la picioarele crucii lui Hristos, au primit Sfânta Euharistie, în prima duminica din post.
Datorită ecteniilor rostite la vreme de boli și molime, odată cu rugăciunile din Te-Deum săvârșite de părintele paroh Mihai Gabriel Ichim, în cinstea DUMINICII ORTODOXIEI, credincioșii au fost îmbărbătați și încredințați că Domnul veghează, Domnul îi ajută și atâta timp cât sunt pe calea lui Hristos vor fi cu El.
Cuvântul episcopului lor, Preasfințitul Siluan, prin pastorala de la acest praznic, a adăugat în inimile lor, nădejdea că Domnul nu-i va părăsi, fiind singurul ajutător în necazuri și nevoi.
Cu noi este Dumnezeu
Înțelegeți neamuri și vă plecați,
căci cu noi este Dumnezeu!
Deși au venit la biserică întristați că nu vor putea merge în procesiune cu icoanele pe străzi, ca în alți ani, îngrijorați de necazurile și bolile ce ar putea veni asupra lor, acum mai mult ca oricând au înțeles că Domnul este apărătorul vieții lor, de aceea și-au îndreptat pașii spre Casa Domnului, singurul spațiu în care Duhul Sfânt sălășluiește, locul în care se dăruiesc Sfintele Taine necesare mântuirii, singurul loc unde pot primi medicamentul nemuririi: Sfânta Împărtășanie.
Credincioșilor români li s-au alăturat un grup de ortodocși din Eritrea, un semn divin ce a demonstrat că suntem toți călători pe acest pământ, indiferent unde am trăi și că singura noastră casa spre care trebuie să ne îndreptăm rămâne Împărăția Cerurilor.
Doamne al puterilor fii cu noi,
Căci pe altul afară de Tine, ajutor întru necazuri nu avem. Doamne al puterilor, miluiește-ne pe noi.
A consemnat preoteasa Geta Ichim
- Dettagli
- Visite: 1248
Duminica Ortodoxiei la Trieste

Într-o atmosferă de rugăciune curată, respectând întru totul dispozițiile în vigoare și sprijiniți de Autorităților locale
am Sărbătorit Duminica Ortodoxiei, cei drept, mai puțini creștini, împreună cu celelalte două Comunități Ortodoxe din Trieste!
Mulțumim Domnului pentru tot Harul Său !










