- Dettagli
- Visite: 1733
Ziua Familiei la Roma XIV - Torre Angela

Fotografii - Ziua Familiei la Roma XIV - Torre Angela, protopopiatul Lazio I
- Dettagli
- Visite: 2751
Festivalul Bucuriei în Protopopiatul Piemonte III

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, duminică 19 mai 2019, a avut loc prima ediţie a "Festivalului Bucuriei" în Protopopiatul Piemonte III, festival care a unit într-un singur zâmbet peste o sută de copii din Protopopiat.
Gazda evenimentului a fost parohia "Sf. Niceta de Remesiana" din Susa, păstorită de Pr. Ionuţ Olenici, care împreună cu credincioşii din această parohie au creat o atmosferă primitoare pentru toți cei invitați.
În cuvântul de deschidere adresat tuturor celor prezenţi, PC. Părinte Protopop Marius Floricu, a subliniat importanţa acestei întalniri pentru copiii şi tinerii români din Protopopiat, cât şi pentru punerea în valoarea a tradiţiei populare româneşti.
Cuvântul de deschidere a sfinției sale a fost precedat şi de salutul de bun venit al domnului Sandro Plano, primarul din Susa, care și-a exprimat bucuria de a fi prezent la” o aşa caldă şi primitoare atmosferă de sărbătoare”, menţionând buna şi frumoasa colaborare cu Biserica Ortodoxă şi cu românii în general, îndemnându-i să ducă mai departe frumoasa tradiţie a poporului român, chiar dacă se află departe de ţară.
Atât în deschiderea Festivalului cât şi în încheierea acestuia am avut prilejul să avem în mijlocul nostru un musafir "surpriză" venit din România, tenorul Costel Busuioc, care a încântat inimile celor prezenţi prin intervențiile sale muzicale.
La acest Festival au participat şapte parohii din Protopopiatul Piemonte III la diferite secţiuni: muzică, dans, poezie, teatru, pictură de icoane pe sticlă, pictură pe lemn, tablouri cu temă religioasă şi laică.
Cea care a deschis Festivalul Bucuriei a fost Parohia "Sfinţii Martiri Evlampie şi Evlampia" Collegno, urmată de parohiile "Sfinţii 40 de Martiri din Sevastia" Moncalieri, Parohia „Sfântul Ioan de la Râşca şi Secu" Settimo Torinese, Parohia "Sfântul Iuliu Veteranul" Rivarolo, Parohia "Sfântul Iosif cel Milostiv" Carignano, Parohia "Sfântul Niceta de Remesiana" Susa și Parohia "Sfântul Teotim al Tomisului" Giaveno.
Pe toată durata spectacolului, într-o atmosferă feerică, plină de bucurie, copiii şi tinerii participanţi au interpretat cântări pascale, cântece pentru copii, s-au recitat poezii cu temă religioasă şi patriotică, s-au interpretat cântece la pian, saxofon şi vioară, au prezentat scenete, dar nu a lipsit nici şezătoarea şi dansul popular. Toate aceste reprezentări au încântat în mod deosebit auditoriul şi au fost îndelung apreciate cu aplauze.
Numărul însemnat de participanţi din aproape toate parohiile Protopopiatului, precum şi modul frumos în care s-au prezentat demonstrează încă odată dorinţa tinerilor de a arăta şi transmite mai departe tot ce are mai frumos neamul românesc.
Toate grupurile de copii şi tineri au fost premiate cu diplome de participare şi premii speciale, pentru că , așa cum spunea părintele protopop “la un festival al bucuriei nu trebuie să se verse lacrimi decât de bucurie, fără urme de invidie sau alte lucruri de acest gen care strică comuniunea între noi”. Parohiile care vor reprezenta Protopopiatul Piemonte III în etapa finală, ce va avea loc în 9 iunie la Firenze sunt: pentru expoziția de tablouri si icoane - Parohia „Sfântul Ioan de la Râşca şi Secu" Settimo Torinese, instrumental - Parohia " Sfinţii 40 de Mucenici din Sevastia" Moncalieri, cântec - Parohia "Sfântul Iuliu Veteranul" Rivarolo și Parohia "Sfântul Teotim al Tomisului" Giaveno .
Mulţumim părinţilor parohi, doamnelor preotese şi coordonatorilor grupurilor de copii pentru modul în care reuşesc să implice copiii şi tinerii în activităţile din sânul Bisericii, ducând mai departe tradiţia şi credinţa strămoşească. Nu în ultimul rând aducem mulţumiri tuturor celor prezenţi la această bucurie, mici şi mari, care cu siguranță au trăit clipe ce s-au întipărit în memoria afectivă pentru totdeauna .
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Hristos a înviat!
A consemnat preoteasa Angelica Olenici
- Dettagli
- Visite: 2660
PS Atanasie de Bogdania a slujit în parohia „Sfântul Evanghelist Luca" din Verbania
Prin milostivirea Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în Duminica a IV-a după Paști, 19 mai 2019, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a slujit Dumnezeiasca Liturghie în parohia „Sfântul Evanghelist Luca" din Verbania. Această bucurie duhovnicească vine ca anticipare a prăznuirii Sfinților Împărați Constantin și Elena, „hramul de suflet" al românilor dreptslăvitori din provincia Verbano-Cusio-Osolla.
Cu acest prilej, au fost hirotesiți întru slujirea de citeț, doi fii ai parohiei, Murariu Rareș Constantin și Ciumeti Marius, ambii absolvenți ai Facultății de Teologie.
În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie a vorbit credincioșilor atât despre slăbiciunile lumești și implicările lor în viața omului, cât și despre puterea vindecătoare a Sfântului Duh, care înnoiește și desăvârșește firea omenească. Această lucrare se întâmpla la scăldătoarea din Vitezda, dar se întâmplă și astăzi prin Sfintele Taine, atunci când omul așteaptă cu credință, cu multă răbdare și cu multă nevoință întâlnirea cu Domnul Cel înviat.
Mulțumindu-le arhiereilor noștri pentru părinteasca purtare de grijă, nădăjduim ca Domnul să primească osteneala, munca și jertfa celor care au fost implicați, sufletește și fizic, în organizarea acestei sărbători a comunității noastre!
A consemnat: Preot paroh Andrei Agape
- Dettagli
- Visite: 1674
Slujire arhierească la Parohia „Sf. Mari Mucenici Serghie și Vah” din Lanciano

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, duminică, 19 mai 2019, la biserica Parohiei „Sfinții Mari Mucenici Serghie și Vah” din Lanciano a avut loc Dumnezeiasca Liturghie Arhierească, săvârșită de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Gheorghe, de Michalovce și Kosice, din Biserica Ortodoxă a Ținuturilor Cehiei și a Slovaciei.
Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Gheorghe a subliniat, în cuvântul adresat credincioșilor, importanța mărturisirii credinței în Mântuitorul nostru Iisus Hristos și a transpunerii învățăturilor Sfintei Evanghelii în viața noastră de zi cu zi. Și, pentru a demonstra că acest lucru este posibil, a dat exemplu pe Sfântul Nicolae Grecul, al căror sfinte moaște se află la Guardiagrele, la câțiva kilometri de Lanciano.
Bucuria împreună-slujirii a fost cu atât mai mare cu cât, la sfârșitul Dumnezeieștii Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit a donat parohiei noastre o părticică din moaștele Sfântului Nicolae Grecul, Taumaturgul.
Mulțumim Înaltpreasfinției Sale și dăm slavă bunului Dumnezeu pentru toate.
A consemnat: Pr. Constantin Bolohan
- Dettagli
- Visite: 3629
Festivalul Bucuriei Lombardia 1

Cu ajutorul lui Dumnezeu, duminică 19 mai , după săvârșirea Sfintei Liturghii, în parohia din Voghera, a avut loc Festivalul Bucuriei etapa protopopială. Cu această ocazie, au participat din partea parohiilor Cassano D'adda, Crema, Lodi, Milano 2, Pavia, Rozzano, Stradella și Voghera peste 700 de persoane.
Festivalul a debutat după cuvântul de bun venit din partea organizatorilor, cu un program artistic oferit de grupurile parohiale, după care au avut loc pe grupe secțiile artistice și sportive.
La finalul festivalului, părintele protopop Nicolae Cazacu, a anunțat numele câștigătorilor, împărțindu-se 15 cupe și 200 de medalii copiilor participanți.
Părintele paroh Cătălin Ștergărel a mulțumit tuturor participanților pentru prezență, autorităților locale și credincioșilor din parohia pe care o păstorește pentru organizarea festivalului.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Festivalul Bucuriei 2019 - Protopopiatul Toscana 2
- Activități în parohiile EORI în perioada 13 – 19 mai 2019
- Ziua Familiei Creștine sărbătorită în Parohia "Sfântul Sfințit Mucenic Pangratie", Messina
- Pe urmele Sfântului Nicolae Grecul | IPS Mitropolit Gheorghe, de Michalovce și Kosice, și PS Atanasie de Bogdania au împreună-slujit la Guardiagrele










