- Dettagli
- Visite: 1140
"Tineri pentru tineri" - schimb de experiență între Nepsis Roma și ATOR Iași

În perioada 15-19 mai, o mică parte din tinerii Nepsis Roma, au mers la Iași în cadrul proiectului „Tineri pentru tineri", desfășurat în colaborare cu tinerii de la ATOR Iași. Despre cum a fost și cum s-au simțit în Iași, cei patru nepsiști romani, Adelina, Diana, Giorgiana și Dănuț, plecați pe meleagurile moldovene, vom afla din impresiile lor.
„Zilele petrecute la Iași, au fost minunate. Am întâlnit persoane primitoare și disponibile, care ne-au găzduit și însoțit pe toata durata sejurului. Vizitând minunatul oraș, am descoperit că este plin de cultură și că anul acesta, 2019, a fost ales Capitala Tineretului. Dintre obiectivele culturale vizitate, două în particular mi-au plăcut cel mai mult: Catedrala Mitropolitană unde se află moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva și mărețul Palat al Culturii din al cărui turn se poate admira o frumoasă panoramă a orașului.
Ni s-a oferit ocazia să participăm la un training de formare pentru voluntari de tabără. Aici am învățat cum se ține un atelier pe diferite tematice, pentru diferite categorii de vârste, copii sau adolescenți. Am avut parte și de o mare surpriză: faptul că am fost intervievată la Radio Trinitas pentru emisiunea "Tineri către tineri". Am vorbit despre două teme diferite: despre cum e să fi român în străinătate și despre egalitatea de gen. În concluzie, pot să spun că, m-am întors la Roma cu un bagaj de cunoștințe mai bogat, cu prietenii noi, cu amintiri frumoase și cu dorința de a reveni la Iași. Mulțumiri gazdei la care am fost cazați și atorenilor care au făcut ca această experiență să fie atât de frumoasă și productivă!” (Adelina)
Dănuț ne-a povestit: „În zilele petrecute la Iași am putut descoperi o parte din frumusețile culturale ale orașului și am putut cunoaște tineri de la ATOR. Cu aceștia am vorbit mult și am schimbat păreri, atât în cadrul atelierelor desfășurate la Seminarul Teologic, cât și, în conversațiile avute în timpul plimbărilor și vizitelor prin Iași. Pentru mine foarte important a fost cunoașterea tinerilor din Romania, a gândurilor și părerilor lor, obiectiv pe care l-am atins în parte, lucru care mă bucură mult. M-am simțit foarte bine și mi-aș dori să mă întorc.”
Despre experiența de la Iași, Giorgiana ne-a spus:
„În perioada 15-19 mai, am avut plăcerea să particip la un schimb de experiență în orașul tinerilor, Iași, unde am vizitat minunate locuri culturale și religioase, însoțiți de atorenii care locuiesc sau învață acolo. Am avut parte de o întâmpinare minunată și mi-a făcut mare plăcere să îi cunosc. Experiența aceasta mi-a pus în față o temă fundamentală a vieții omului, adică identitatea. Prin întrebări și discuții, am schimbat cu tinerii de acolo, idei și impresii despre ce înseamnă a trăi în Italia de foarte mult timp, român fiind. Am analizat diferențele de cultură din artă și literatură, de mentalitate, din modul nostru de a gândi și de a acționa. După o analiză introspectivă, cred că, în lumea de azi, nu poți fi extremist în ceea ce privește identitatea ta. Aceasta nu depinde de locul în care trăiești ci de ceea ce ești înăuntrul tău. A trăi departe de țară, cred totuși că, este un lucru pozitiv, pentru că ne pune în față prilejul de a trăi viața deschis față de numeroase diversități, care permit creșterea și dezvoltarea lumii întregi.
Am participat zilele acestea și la un curs de formare pentru voluntarii din tabere, la care am învățat să folosesc busola, să lucrez în echipă și, mai ales, cum să am și să păstrez relații curate. Am învățat de asemenea, mai bine, în mod indirect, ce înseamnă "Nepsis" și să fi nepsist. Tradus din limba greacă cuvântul „nepsis” înseamnă "trezvie". Tânărul nepsist sau neptic este un tânăr atent și prezent în tot ceea ce trăiește, nu numai cu corpul ci și cu inima și mintea, și este foarte important să înțelegem cum trăim „aici și acum”. A fi Nepsis ne poate ajuta, de exemplu, să trăim relațiile în mod curat și frumos, iar pe de altă parte ne ajută să nu lăsăm ca un „mesaj toxic” să ne afecteze sau să ne murdărească relațiile. Am descoperit cum ne îngreunăm viața cu responsabilități care nu ne aparțin, fiindcă noi suntem responsabili și avem putere doar asupra a ceea ce gândim, simțim, facem și spunem noi, nu asupra gândurilor sau trăirilor celorlalți.
"Ce este sub cortina?" este o întrebare pe care părintele Nicodim, duhovnicul ATOR – Iași, într-o mică întâlnire cu tinerii, a pus-o în atenția noastră. În acest dialog am putut constata cum mecanismele interioare (ceea ce este "sub cortină") influențează ceea ce este pe „scenă”, adică viața exterioară, iar aceste mecanisme sunt determinate de valorile în care credem și spre care ne mișcăm. Realitatea poate fi îmbogățită prin lectură, având în vedere faptul că ceea ce citim pregătește interiorul nostru. E bine, așadar, să fim ca niște „termostate” nu ca niște „termometre”, adică să influențăm în mod frumos, prin ceea ce avem înăuntru, mediul în care trăim și să nu ne lăsăm transportați de valurile care sunt în jurul nostru.
Pe scurt, a fost o experiență foarte frumoasă care m-a îmbogățit emoțional și intelectual și sper să am ocazia ca, în viitor, să revin în acest oraș minunat, să vizitez tot ce nu am vizitat acum și să-mi reîntâlnesc noii prieteni.”
În rândurile următoare putem citi și impresia Dianei.
„La sfârșitul zilelor petrecute cu tinerii de la ATOR Iași, ni s-a pus întrebarea: "Cum au fost zilele petrecute la Iași?". Este un pic dificil să descriu în puține cuvinte această experiență. Dar totuși vreau să spun că am învățat multe lucruri și nu am plecat din România cu sufletul și mintea goală. De exemplu, m-a marcat atelierul de igienizare a relațiilor ținut de către doamna preoteasă Diana, în cadrul unui curs de formare pentru animatorii de tabere. Am învățat că “mesajele toxice” vor avea mereu un efect mai mare asupra omului decât un „mesaj cadou”, de exemplu, un cuvânt frumos. În momentul în care primesc un mesaj toxic, încrederea de sine și cheful de viață, mai ales, “sunt la pământ”. Partea bună este că avem soluții și putem ieși din această situație... Cum? Nu primesc mesajul acela sau accept spunând "da, aud ca sunt antipatică (exemplu) dar asta este doar una dintre trăsăturile mele iar eu mă consider și drăguță”. Un alt lucru pe care l-am învățat la acest atelier este responsabilitatea. Într-o relație e nevoie să îmi asum patru responsabilități: ce fac, ce zic, ce simt și ce gândesc. Responsabilitățile pe care le avem nu trebuie să le luăm ca pe obligații, ci ca pe alegeri. Am descoperit astfel, părți foarte importante din mine pe care nu le știam. De asemenea, am avut binecuvântarea de a cunoaște și a sta de vorbă cu unul dintre părinții de la Mănăstirea „Sfinții Trei Ierarhi", părintele Alexandru. Acesta ne-a povestit câte ceva din viata dânsului, lucruri în care m-am regăsit. Despre legătura dintre părinți și copii ne-a vorbit părintele Sorin Zahiu, din Grecia. "Copiii cresc sănătos când văd că părinții se iubesc. Ei realizează că aparțin cuiva și se simt în siguranță", cuvinte ce mi-au dat de gândit și m-au marcat în particular.
Am vizitat, de asemenea, și orașul, și m-am bucurat pentru că avem o minunăție de țară și mi-am propus să o vizitez în întregime. Pentru mine această experiență a fost o creștere personală.”
Acestea sunt trăirile celor patru tineri nepsis zugrăvite în cuvinte. Experiența pe care am dobândit-o ne va fi de folos în lucrarea cu alți tineri, atât în sânul Bisericii cât și al societății.
Aducem mulțumiri tinerilor și părinților lor care ne-au purtat de grijă, ATOR Iași și Departamentului de Misiune pentru tineret al Arhiepiscopiei Iașilor.
Slavă Domnului pentru această mare bucurie!
- Dettagli
- Visite: 1097
Activități în parohiile EORI în perioada 20 – 26 mai 2019

PROTOPOPIATUL PIEMONTE I
1. Parohia “Sfântul Apostol și Evanghelist Matei” – Cirié și-a sărbătorit marți, 21 mai, cel de-al doilea hram (Sfinții Împărați Constantin și Elena).
PROTOPOPIATUL TOSCANA II
2. Luni, 20 mai, parohia “Sfântul Cuvios Paisie de la Neamț” - Livorno a găzduit conferința: “Filocalia în viața mea”. Prelegerea a fost susținută de Maica Sofronia Rădulescu, formator la Centrul de Formare și Consiliere „Sfinţii Arhangheli Mihail și Gavriil” și profesor de Comunicare și Dezvoltare personală la Școala „Varlaam Mitropolitul” din Iași.
PROTOPOPIATUL LAZIO III
3. Parohia “Parohia Sfântul Sfințit Mucenic Ignatie Teoforul” - Frosinone, a găzduit marți, 21 mai, întâlnirea protopopială lunară a clericilor din zona B (de munte) a Protopopiatului Lazio III.
Echipa Departamentului de Comunicare și Imagine al EORI
- Dettagli
- Visite: 3200
ZI DE SĂRBĂTOARE ÎN PAROHIA BRESCIA 1

Marți, 21 mai, a reprezentat o zi importantă pentru toată Biserica Ortodoxă, dedicată fiind Sfinților Împărați cei întocmai cu Apostolii, Constantin și Elena, dar pentru Parohia Brescia 1 a avut o însemnătate cu totul și cu totul minunată, fiind ziua hramului acestei parohii.
Evenimentul a fost sărbătorit prin două momente speciale. Dimineață s-a săvârșit Sfânta Liturghie arhierească, protosul colegiului de slujitori fiind Preasfințitul Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, iar seara a avut loc Adunarea Protopopială a preoților din Protopopiatul Lombardia 3, cu ocazia oficiererii Sfintei Taine a Maslului de obște.
La încheierea Sfintei Liturghii de dimineață, Preasfințitul Atanasie le-a vorbit credincioșilor prezenți despre bucuria și onoarea de a avea ca ocrotitori pe cei doi sfinți ai Bisericii, pe Sfântul Constantin cel Mare, care vede Sfânta Cruce pe cer, și pe Sfânta Împărăteasă Elena, care descoperă Sfânta Cruce în adâncurile pământului. Cei doi adevărați părinți ai Bisericii, care, oferind Imperiului Roman o libertate religioasă generală, favorizează creștinismul, ridicându-l la demnitatea de religie oficială. Preasfințitul Atanasie a transmis enoriașilor Parohiei Brescia părinteasca binecuvântare a Preasfințitului Părintelui nostru Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, împreună cu felicitările pentru realizările în plan gospodăresc ale acestei râvnitoare comunități păstorite de Părintele Gheorghe Timiș.
Soborul de preoți slujitori ai Sfântului Maslu a fost condus de Părintele Protopop Gelu Porumb. Cuvântul de învățătură de la sfârșitul slujbei a fost rostit de invitatul special al serii, Părintele Profesor Doctor Radu Dorin Micu de la Baia Mare. Acesta a făcut o legătură scripturistică între cele două stări de boală, duhovnicească și trupească, și cele două stări de sănătate corespunzătoare, care se pot obține numai prin harul Doctorului sufletelor și al trupurilor noastre, Domnul nostru Iisus Hristos.
În încheierea serii, Părintele paroh Gheorghe Timiș a evocat cu emoție momente din istoria propriei misiuni sacerdotale, un adevărat urcuș pe "Golgota" răbdării, finalizat cu mila lui Dumnezeu prin construirea unui lăcaș de slujire propriu pentru Parohia Brescia 1, pe care Sfinția Sa o păstorește.
Mulțumim Preasfintei și de viață făcătoarei Treimi pentru izvorârea necontenită a darurilor Sale, amin.
A consemnat responsabilul mass-media al Protopopiatului Lombardia 3, preotul Sorin Croitoru de la Mantova
- Dettagli
- Visite: 1768
Adunare protopopială a preoților din zona B a Protopopiatului Lazio III

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, marți, 21 mai 2019, a avut loc, la parohia „Sf. Ignatie Teoforul” din Frosinone, întâlnirea protopopială lunară a clericilor din zona B (de munte) a Protopopiatului Lazio III.
Ședința administrativă a fost precedată de săvârșirea slujbei Acatistului Sfinților Mari Împărați și întocmai cu Apostolii, Constantin și mama sa, Elena, prăznuiți de Biserica noastră în data de 21 mai.
În cadrul întâlnirii, părintele Ovidiu Szasz de la parohia „Sf. Ier. Silvestru” – Rocca di Papa a prezentat un referat despre spiritualitatea satului românesc, abordare ce face parte din tematica Anului omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) și a Anului comemorativ al Patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești.
În cadrul ședinței, prezidată de către părintele protopop Nicolae Strugaru, s-au discutat probleme legate de activitatea pastoral-misionară și administrativă a parohiilor, cu un accent deosebit pe câteva proiecte aflate în desfășurare, cum ar fi Casa „Sf. Mare Mucenic Gheorghe” din parohia Albano-Genzano sau alte aspecte ce țin de buna rânduială în parohie, atât în relația frățească dintre preoți, dar și în grija față de credincioșii încredințați spre păstorire.
Ședința s-a încheiat cu o agapă frățească pregătită de către credincioșii parohiei gazdă.
- Dettagli
- Visite: 1259
Pelerinaj la Bari, parohia Verona 2

Cu ocazia Sfintei Sărbători de Aducere a Sfintelor Moaște ale Sfântului Ierarh și Făcător de Minuni Nicolae 6/22 mai, părintele paroh Vladimir Pavlescu împreună cu un grup de enoriași au organizat un pelerinaj la Bari la Biserica Sfântului Nicolae.










