- Dettagli
- Visite: 1540
Ședință protopopială pentru clericii din Protopopiatele Piemonte I și III

Clericii din Protopopiatele Piemonte I și III, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, s-au întrunit joi, 30 mai, în cadrul celei de-a doua ședințe protopopiale din acest an. Evenimentul a fost găzduit de Parohia “Sfântul Întâi Mucenic și Arhidiacon Ștefan” – Vercelli.
În prima parte a întâlnirii Pr. Dumiru Babula, de la Parohia “Sfântul Ierarh Leontie de la Rădăuţi” – Ivrea, a susținut conferința: “Spiritualitatea tradițională a satului românesc dincolo de hotarele lui”. În cadrul prelegerii preacucernicia sa a vorbit despre chipul preotului, al preotesei, și al creștinului în lumea satului românesc de odinioară. “Omul de astăzi este într-o continuă provocare, nu mai are tihna pe care o avea țăranul pe care noi acum îl evocăm. Preotul și familia sa erau văzuți cu alți ochi, în comparație cu ceea ce se întâmplă astăzi. Dacă ne raportăm la o parte dintre operele scriitorilor români vom observa cu ușurință cât de ancorați erau înaintașii noștri în valorile pe care Biserica le propovăduiește. Astăzi asistăm la o pierdere a acestui bagaj spiritual. Ne întrebăm ce a mai rămas, în contextul migrației masive a românilor din ultimii 20 de ani? Foarte greu se poate da un răspuns. Cert este că valorile după care s-au ghidat ei sunt moștenirea spirituală pe care avem datoria să o facem cunoscută și să o predăm generației viitoare”. În continuare a urmat o sesiune de întrebări și răspunsuri, în cadrul căreia părinții au adus mărturii din experiența personală în ceea ce privește lumea satului românesc de ieri și astăzi.
În cea de-a doua parte a momentului de comuniune s-au discutat diferite probleme administrative.
Următoarea întâlnire va avea loc în luna septembrie și va fi găzduită de Parohia “Parohia Sfântul Ierarh Teotim al Tomisului” – Giaveno.
- Dettagli
- Visite: 1582
Training - Animatori tabere
NEPSIS Roma
Hristos a Înviat!
Anul acesta, cu binecuvântarea ierarhilor noștri, Nepsis Roma a început o colaborare cu Departamentul Misiune pentru Tineret al Arhiepiscopiei Iașilor, pe partea de formare a tinerilor, având drept scop lucrarea “tineri pentru tineri”. În luna martie s-a desfășurat primul curs de formare destinat formării unei echipe. Atunci s-a stabilit ca în luna mai să aibă loc cel de-al doilea training, când febra pregătirilor pentru tabere e în toi.
Astfel, timp de trei zile, de vineri, 24 până duminică, 26 mai, s-a organizat cursul de formare a animatorilor care vor participa în taberele pentru copii, organizate cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan, în zona Lazio. Acesta s-a structurat pe 14 sesiuni printre care: Cunoașterea/Parcurgerea pașilor în crearea unei experiențe/Metodologia învățării experențiale/ Cei 7 mari irositori de timp/ Cum ne schimbă Dumnezeu creierul/ Simularea unei tabere, când tinerii au fost împărțiți în două echipe și fiecare a jucat rolul copiilor și a animatorilor. Aceasta, probabil, a fost experiența care a lăsat cel mai bine propria amprentă, tinerii fiind puși “face to face” cu realitatea ce o să urmeze. Training-ul s-a încheiat cu lacrimi și îmbrățișări.
Au fost câteva zile care au epuizat participanții, însă pe măsura epuizării a fost și bucuria, după cum ei înșiși au mărturisit. Rămânem și cu învățămintea că rugăciunea stimulează empatia și e nevoie să ne rugăm pentru a stimula cingulatul anterior, responsabil de empație și intuiție, după cum ne spune Andrew Newberg în cartea ,,Cum ne schimbă Dumnezeu creierul”, dorindu-ne creșterea duhovnicească a tinerilor voluntari, animatori spre bucuria și folosul celor mai mici.
au consemnat Raj Bostan – trainer Arhiepiscopia Iașilor și
Mihaela Potoc – tânără Nepsis Roma
- Dettagli
- Visite: 1035
ȘCOALA ROMÂNEASCĂ DIN PESCARA - ARMONIZAREA ȘI ÎMPLETIREA VALORILOR ROMÂNEȘTI CU CELE EUROPENE

Școala Românească a Parohiei Ortodoxe „Sfântul și Dreptul Simeon și Sfânta Prorociță Ana ” din Pescara își va deschide oficial porțile, la data de 2 iunie 2019, într-un cadru festiv, în prezența beneficiarilor direcți ai acestei școli –elevii săi, a credincioșilor, a comunității române din Abruzzo și a reprezentanților autorităților locale, dar și a celor românești. Proiectul „Școala românească din Pescara – Armonizarea și împletirea valorilor românești cu cele europene”, care se derulează în perioada 20 mai – 23 iunie 2019, este realizat cu sprijinul financiar al Ministerului pentru Românii de Pretutindeni, având ca obiectiv perpetuarea valorilor culturale românești prin conștientizarea apartenenței la identitatea națională și lingvistică.
- Dettagli
- Visite: 5546
Noi slujitori ai lui Hristos hirotoniți de către PS Atanasie de Bogdania la Parohia „Sf. 40 de Mucenici” din Moncalieri
Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, miercuri, 29 mai 2019, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul credincioșilor parohiei „Sf. 40 de Mucenici” din Moncalieri. Înainte de Dumnezeiasca Liturghie, Preasfințitul Atanasie a săvârșit o hirotesie întru citeț și ipodiacon și a binecuvântat doi paraclisieri.
La momentul potrivit din timpul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Atanasie a hirotonit întru preot pe Cucernicul Părinte diacon Nicolae Telpiz, pe seama Parohiei „Sfântul Ierarh Nicolae” din Torino III, parohie ce face parte din Misiunea „Sfântul Ierarh Nicolae” pentru românii din Basarabia și Bucovina de Nord. De asemenea, Preasfinția Sa a hirotonit întru diacon pe ipodiaconul Valeriu Drăgănescu, pe seama Parohiei „Sfântul Ierarh Ioan de la Râșca și Secu” din Settimo Torinese.
În cuvântul adresat noilor slujitori ai Altarului lui Hristos, Preasfințitul Părinte Atanasie i-a încurajat să fie purtători de lumină în sufletele credincioșilor încredințați spre păstorire, asumând cu multă responsabilitate misiunea de a-i conștientiza pe oameni că sunt făpturi ale lui Dumnezeu și că au o vocație dincolo de timpul lumii acesteia. „Preotul, și diaconul ca ajutor al acestuia, sunt chemați la cea mai înaltă slujire din lumea aceasta, slujirea lui Hristos, în folosul oamenilor”.
La final, Preacucernicul Părinte Paroh Marius Floricu a adresat un cuvânt de mulțumire Preasfințitului Părinte Atanasie pentru bucuria pricinuită.
Toți cei prezenți au încununat bucuria împreună-slujirii sub protia Preasfințitului Părinte Atanasie cu o agapă frățească.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 1244
Festivalul Bucuriei în Protopopiatul Lombardia III
Duminică, 26 mai, în orașul Brescia s-a desfășurat prima ediție a "Festivalului Bucuriei" din nou - înființatul Protopopiat Lombardia 3. Prin implicarea plină de dăruire a enoriașilor parohiei gazdă, Brescia 1, coordonați de către Părintele paroh Gheorghe Timiș împreună cu doamna preoteasă Grațiana, și sub supravegherea atentă a Părintelui Protopop Gelu Porumb, această primă ediție la nivel protopopial a Festivalului a fost un deplin succes. Aceasta, deoarece au fost atinse toate obiectivele urmărite de către o manifestare artistică și sportivă dedicată copiilor, de o asemenea anvergură: bucuria prezenței, emoțiile participării la probele de concurs, fericirea părinților care au putut să-și vadă copiii jucându-se fără griji împreună.. Un adevărat colț de Românie, creat în mijlocul orașului lombard Brescia!
Mulțumim Preasfințitului nostru Episcop Siluan pentru inițiativa desfășurării anuale a acestui Festival, Părintelui Protopop Gelu Porumb pentru grija punerii în practică a acestei inițiative, mulțumim Părintelui paroh Gheorghe Timiș pentru profesionalismul organizatoric impecabil și mulțumim tuturor participanților la "Festivalul Bucuriei"!
A consemnat responsabilul mass-media al Protopopiatului, preotul Sorin Croitoru de la Mantova

Fotografii - Festivalul Bucuriei în Protopopiatul Lombardia III










