- Dettagli
- Visite: 620
Întâlnirea preoților din Protopopiatul misionar Campania

Din mila lui Dumnezeu, marți, 24 septembrie 2019, a avut loc întâlnirea preoților din Protopopiatul misionar Campania, în biserica Parohiei “Sfântul Evanghelist Matei” din Salerno.
După rugăciune, au fost prezentate principalele teme ale întâlnirii:
- evaluarea programelor cultural-pastorale dedicate anului 2019 și pregătirea acestora pentru anul 2020 în contextul „Anului omagial al pastorației părinților și copiilor” și „Anului comemorativ al filantropilor ortodocși români”;
- organizarea și implicarea preoților în programul „Ora de religie”;
- anunțarea programului conferințelor duhovnicești din ultima parte a anului.
În cadrul întâlnirii, Preacuviosul Părinte Nicodim, starețul mănăstirii „Bunavestire” din localitatea Mirabella Eclano (AV), a prezentat o sinteză a gândirii și vieții duhovnicești practice a Sfântului Siluan Athonitul și modul în care putem aplica aceste învățături în viața personală și în misiunea pastorală.
- Dettagli
- Visite: 501
Sfințire noul sediu al Asociației "Pro România" din Lamezia Terme

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, Sâmbătă 21/09/2019 membri ai comunității românești din Lamezia Terme părinți și mai ales copii, au participat într-o atmosferă de sărbătoare la inaugurarea noului sediu al Asociației PRO România. La eveniment a luat parte și o delegație din partea Consulatului General al României la Bari, formată din Dna. Consul General Lucreția Tănase și Dl. Viceconsul Ion Mihai Știrbu, care au și oferit cadouri celor peste 20 de copii prezenți, la încheierea programului artistic.
După ceremonia religioasă de sfințire a localului oficiată de Preacucernicul Părinte Paroh, Părintele Constantin Ghimiși, Dna. Consul a avut un dialog constructiv cu toți cei prezenți la eveniment răspunzând întrebărilor primite. Au fost abordate teme precum eliberarea de documente, viitoarele alegeri prezidențiale din luna noiembrie și diferite proiecte de viitor.
Din partea autorităților italiene au fost prezenți alături de noi Mareșalul de Carabinieri Carchidi și Consilierului Comunal Umberto De Lorensis cărora le mulțumim pentru prezența în mijlocul nostru.
Reînnoim pe această cale mulțumirile noastre atât Doamnei Consul General, Lucreția Tănase, Părintelui Constantin care e mereu prezent în mijlocul nostru cât și celor prezenți la acest eveniment și îi asigurăm că vom încerca să ducem mai departe toate lucrurile frumoase începute împreună.
Vă mulțumim!
A consemnat Valentina Călin
- Dettagli
- Visite: 913
RECUNOŞTINŢĂ ETERNĂ EROILOR NEAMULUI

Sâmbătă, 21 septembrie 2019, a avut loc la Como comemorarea eroilor transilvăneni şi din Republica Cehă, căzuți in Primul Război Mondial. Evenimentul vine la propunerea preşedintelui profesor Marco Baratto al Asociaţiei Cultul Eroilor „Regina Maria” din nordul Italiei.
La ceremonia solemnă au participat reprezentanţii comunităţilor amintite, oficialităţi consulare, locale şi membrii structurilor asociative.
Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, reprezentanţi ai asociaţiei „San Lorenzo dei Romeni ”-Como împreună cu preotul paroh Vasile Cristian Alexandru al parohiei „Sf.Apostol Iacov”-Vigevano, au luat parte la acest moment cu un puternic mesaj educativ civic pentru generaţiile prezente. Admiraţia şi recunoştinţa faţă de sacrificiul suprem al eroilor neamului vin să sensibilizeze atitudinea etică, civică, responsabilitatea faţă de ostaşii români căzuţi pe câmpurile de luptă pentru apărarea patriei, a credinţei strămoşeşti, pentru întregirea neamului, libertatea şi demnitatea poporului român. Marele Război a produs o imensă pierdere umană şi de bunuri culturale din Europa. Soldaţii români transilvăneni, constituiţi in Legiunea Română din Italia, s-au înrolat în cadrul unităţilor italiene împotriva Imperiului Austro-Ungar. Conştienţi că luptă contra ocupanţilor din Transilvania, dar de aceeaşi parte a baricadei cu România, au avut o singură dorinţă, de a elibera Ardealul şi de a-l uni cu Patria Mamă, România.
Debutând cu un moment de reculegere, evenimentul a continuat cu discursul profesorului Marco Baratto, al Consulului Iulia Cupşa Kiseleff (Consulatul Român de la Milano), al reprezentanţilor comunităţii cehe şi s-a încheiat cu ceremonia religioasă ortodoxă de pomenire.
S-au depus coroane de flori la mormântul soldaţilor eroi, ca elogiu si cinstire adusă acestora.
Din inimă dăm slavă bunului Dumnezeu Cel in Preasfânta Treime lăudat şi veşnică pomenire eroilor neamului românesc!
NOI NE-AM FĂCUT DATORIA,
CA VOI SĂ FIŢI FERICIŢI.
FRAŢILOR, NU NE UITAŢI!
- Dettagli
- Visite: 3529
Biserica Parohiei „Sfântul Grigorie Teologul” din Forli a fost sfințită de către Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, sâmbătă, 21 septembrie 2019, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania a sfințit biserica Parohiei „Sfântul Grigorie Teologul” din Forli, alături de un sobor de preoți și diaconi. După slujba sfințirii a urmat săvârșirea Dumnezeieștii Liturghii.
În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a vorbit despre corabia Bisericii, cea care și în vremuri de criză și de furtună, îi poartă pe credincioși la liman. Farul este Hristos, iar Biserica este vasul care depășește greutățile și limitele timpului omenesc.
Despre sfințirea unei noi biserici în Eparhie, ierarhul a adus mulțumire lui Dumnezeu, biserica devenind de astăzi, un spațiu consacrat, dăruit Lui. În biserică ne unim cu Hristos, în biserică descoperim Adevărul, în biserică ne găsim sens existenței. Biserica este spațiul în care divinul se pogoară în viața omului, sfințindu-l pe acesta în fiecare Liturghie și în fiecare moment important din viața lui.
La momentul rânduit, ca prinos de răsplătire pentru bogata activitate pastoral-misionară desfășurată în mijlocul credincioșilor încredințați spre păstorire, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania l-a hirotesit întru iconom-stavrofor pe Preacucernicul Părinte Paroh Florin Haniș. De asemenea, o gramată de mulțumire a fost dăruită și Consiliului și Comitetului parohial, dimpreună cu toți cei care au contribuit la realizarea acestei frumoase lucrări parohiale.
La eveniment a participat și Excelența Sa, doamna Daniela Maria Dobre, Consul General al României la Bologna, Excelența Sa, Mons. Livio Corazza, episcop de Forli-Bertinoro, și alți reprezentanți ai autorităților locale românești și italiene.
La final, Preacucernicul Părinte Paroh Florin Haniș a adresat un cuvânt de mulțumire atât Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania cât și tuturor celor prezenți, pentru această minunată zi pe care Domnul a rânduit-o din belșug în viața Parohiei „Sfântul Grigorie Teologul” din Forli.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate !
- Dettagli
- Visite: 852
Festivalul Nepsis de Tradiții Românești
“Feciorie, tinerețe, căsătorie”
Dublin - Irlanda

Pe data de 14 și 15 septembrie 2019, cu binecuvântarea IPS Iosif Pop, a avut loc Festivalul Nepsis de Tradiții Românești în Dublin, Irlanda.
Evenimentul a fost organizat la Centrul Misionar Cultural Sf. Ioan Botezătorul din Dublin, în colaborare cu Ministerul pentru Românii De Pretutindeni.
Am avut marea onoare de a fi invitată, la acest deosebit eveniment, ca și reprezentantă a Frăției Nepsis Italia, din care cu bucurie fac parte.
Evenimentul intitulat: Feciorie, Tinerețe, Căsătorie, a avut ca obiectiv întâlnirea tinerilor Nepsis din diverse țări europene și împărtășirea cu ei a adevăratelor valori creștinești. Organizatorii și voluntarii m-au întâmpinat cu brațele deschise demonstrându-și calitatea de adevărată echipă, prin sârguința și munca lor.
Debutul Festivalului s-a făcut prin Sfânta Liturghie, la care au participat un sobor de preoți, având-ul în frunte pe Preasfințitul Marc Nemțeanul, episcopul vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, de la Paris.
După această binecuvântată slujbă, tinerii prezenți, alături de credincioșii parohiei gazdă, au savurat din bucatele delicioase pregătite de voluntarii de la bucătărie. După o scurtă cuvântare de bun venit în care s-a contextualizat cadrul de desfășurare a acestui eveniment, au luat cuvântul invitații speciali care au sosit direct din România: d-na Iuliana Mateescu, președintele Asociației Renașterea Obiceiurilor și Tradițiilor Românești, d-nul Dan Leș, meșter olar din Maramureș și foarte importantă a fost prezența d-nei secretar de stat, ce a reprezentat ministerul care a finanțat acest proiect.
Doamna Mateescu a împărtășit cu noi filmul redactat de ea “Maria, Doamnă a toată Ungrovlahia” la care a depus foarte mult timp, efort și suflet. E un documentar istoric despre Maria Brâncoveanu ce ni se dezvăluie ca un model de viețuire: soție, mamă dar și Doamnă a Țării Românești, ce trebuie să-și poarte crucea durerii cu demnitate și să păstreze neatinsă memoria Domnului Constantin Brâncoveanu.
După vizionarea emoționantă a acestui film-portret ne-am acomodat pe ”baloții de paie” ce erau așternuți cu grijă în fața scenei. Meșterul olar ne-a bucurat ochii prin frământarea lutului realizând o vază de lut, demonstrându-ne frumusețea și delicatețea acestei arte creative, dar și calitatea lui adevărat artist al meșteșugului tradițional. Sub atenta coordonare a lui, tinerii prezenți au fost inițiați în tainele acestei arte multimilenare, reușind fiecare în parte să-și modeleze o mică oală de lut, făcută cu propriile lor mâini.
Ziua s-a terminat într-un mod fantastic, prin dansuri și hore din toate regiunile istorice ale țării noastre natale.
A doua, dar și ultima zi a festivalului, a decurs foarte repede, dimineața bucurându-ne duhovnicește de Sfânta Liturghie și deschizându-ne inimile către Dumnezeu, iar după prânz gazdele ne-au pregătit câteva momente de neuitat oferindu-ne un concert de cântece și dansuri tradiționale românești.
Festivalul s-a încheiat duminică seara, nu eram pregătiți să părăsim acel locaș cald unde ne-am simțit ca acasă la bunica, dar ne-am întors în Italia cu sufletele pline de frumoase amintiri și cu gândul de a ne întoarce cât mai curând.
Mă bucur nespus de mult de această experiență deosebită, care îmi motivează dorul de a mă reîntâlni cât mai repede cu noii mei tovarăși de suflet, la aceste evenimente deosebite care se organizează pentru folosul, ajutorul și întărirea în credință și simțire a tinerilor Nepsis din Mitropolia noastră.
articol scris de Veronica Ciulina - Nepsis Imola










