- Dettagli
- Visite: 1232
Vizita doamnei ministru al românilor de pretutindeni, Natalia Elena Intotero, la început de an catehetic, în Parohia ”Sfânta Muceniță Agata” din Catania în Sicilia
Duminică 15 septembrie, Parohia ”Sfânta Muceniță Agata” din Catania a îmbrăcat din nou hainele de sărbătoare.
Copiii veniți din toate colțurile provinciei, au venit la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie să primească Trupul și Sângele Domnului, ca merinde pentru viața veșnică.
Părintele paroh Mihai Gabriel Ichim după ce a rostit rugăciunea la început de an școlar, a oferit în dar 50 de orare elevilor și a subliniat importanța prezenței lui Dumnezeu în viața de zi cu zi, pe care trebuie să o încununăm prin participarea la Sfânta Liturghie.
După încheierea slujbei, românii veniți la biserică în straiele neamului lor, au întâmpinat cu pâine și sare după datina străbună, delegația condusă de ministrul românilor de pretutindeni, doamna Natalia Elena Intotero, venită într-o importantă vizită de lucru în Italia.
Domnia sa a felicitat comunitatea de credincioși ce locuiesc în apropierea vulcanului Etna, pentru activitățile din sânul parohiei ce au ca scop - trăirea credinței neamului, transmiterea limbii române, păstrarea tradiției și a identității naționale.
Domnia sa a fost plăcut surprinsă de nivelul lucrărilor de împodobire a bisericii, respectiv pictura tavanului din altar și pregătirea pentru realizarea catapetesmei sculptate în lemn, proiect pentru care Parohia ”Sfânta Muceniță Agata” din Catania a primit finanțare în această vară cu sprijinul Ministerului Românilor de Pretutindeni.
Excelențele lor doamna Carmen Liliana Iacob, consul general și domnul Ioan Iacob, consul la Catania, au adresat cuvinte de laudă la adresa credincioșilor, ce sunt păstoriți cu atâta devotament de preotul lor paroh.
La rândul său părintele a mulțumit în numele enoriașilor pentru sprijinul acordat și a oferit câte un dar simbolic musafirilor ce au vizitat parohia.
Înalții oaspeți au fost conduși apoi în curtea bisericii, unde au descoperit un colț de plai mioritic.
O expozitie cu portretele scriitorilor români reprezentativi, o alta expoziție cu fotografiile bisericilor din satele enoriașilor și o expoziție cu obiecte populare, împodobeau curtea.
Casa copiilor, fântâna, scoarțe vii colorate, ștergare, strachini, ouă încondeiate, covate cu porumb și grâu, lampa de gaz, fuiorul de lână, perne dantelate și alte obiecte populare, au creat imaginea unei ograde, de care-și aduce aminte cu emoție, orice român plecat printre străini.
În continuare, oaspeții, elevii și părinții lor, au participat la o lecție deschisă, susținută de preoteasa Geta Ichim.
În deschiderea școlii parohiale din acest an, s-a ales Pilda semănătorului.
Mai întâi copiii au citit-o din Biblie în limba română, cu glas tare.
În acest timp profesoara lor de religie le-a arătat cum semănătorul împrăștie sămânța, pe un ogor în miniatură, pregătit de părinți, cu 4 tipuri de sol.
Astfel sămânța a căzut mai întâi pe marginea drumului, apoi pe pământ plin de pietre, printre spini și în sfârșit în teren fertil.
Apoi cei mici au devenit ei înșiși semănători și au arătat cum poate să dea rod sămânța ajunsă în pământ.
După numeroasele explicații oferite de profesoara lor, toți copiii și-au exprimat dorința, ca sufletul lor să rămână întotdeauna un pământ roditor al cuvântului dumnezeiesc.
La sfârșitul lecției, mici și mari, credincioșii au plantat în ghivece răsadurile aduse.
Cu o mare bucurie au luat pământ și au amestecat cu apă, pregătind terenul fertil pentru viitoarea plantă.
Fiecare a plecat acasă cu câte un fir, cu câte o plantă, ce a prins rădăcină. Toți au plecat cu hotărârea de a rămâne credincioși lui Dumnezeu, indiferent de cât de multe intemperii le-ar oferi viața.
Dacă anul catehetic trecut s-a încheiat cu prezența Preasfințitului Atanasie episcopul vicar al Episcopiei Ortodoxe a Italiei, care a oferit diplomele și premiile, iată că elevii școlii parohiale au pus bun început anului școlar 2019 - 2020, prin prezența doamnei Natalia Elena Intotero, ministru al românilor de pretutindeni.
Domnul să ne ajute, să îndeplinim poruncile Sale și să rămânem fideli credinței neamului strămoșesc.
A consemnat preoteasa Geta Ichim
- Dettagli
- Visite: 3848
PS Atanasie de Bogdania a pus piatra de temelie a noii biserici de zid a Parohiei „Sfântul Emilian din Durostor” din Orbassano

Fiecare biserică este o fereastră către cer, un spațiu în care omenescul se întâlnește cu dumnezeiescul și se unește în chip tainic cu Acesta. Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în seara zilei de 14 septembrie 2019, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania a pus piatra de temelie a noului lăcaș de cult din Parohia „Sfântul Emilian din Durostor” din localitatea Orbassano. Alături de Preasfinția Sa a slujit Preacucernicul Părinte Protopop Marius Floricu și mai mulți părinți din Protopopiatul Piemonte I.
Fiecare biserică este un pridvor al Împărăției lui Dumnezeu, un loc în care omul își găsește rostul existenței și pacea care covârșește toată tulburarea lumii, a transmis Preasfințitul Părinte Atanasie credincioșilor prezenți. Faptul de a ridica biserică de zid lui Dumnezeu este binecuvântat, iar calitatea de ctitor este un talant pe care trebuie să-l înmulțim printr-o viață închinată Domnului și bineplăcută Lui.
Preasfinția Sa a completat că exigența trăirii în diasporă, departe de locurile noastre natale, ne determină să ne unim mai mult, astfel formându-se comunități și oaze de trăire ortodoxă. În misiunea Bisericii din diaspora, tocmai acest exercițiu al comunității îl ține pe credincios în viață, într-o lume tot mai departe și tot mai exclusivistă în materie de credință și într-o societate străină adeseori foarte copleșitoare pentru credincioșii noștri.
Pentru bogata activitate pastoral-misionară din cuprinsul Parohiei pe care o păstorește, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania l-a hirotesit pe Preacucernicul Părinte Paroh Eugen Bînzari întru iconom, îndemnându-l să continue până la finalizare acest nou proiect binecuvântat astăzi de Domnul. De asemenea, Consiliul și Comitetul Parohial au primit din partea ierarhului o gramată de mulțumire.
La eveniment a fost prezentă Excelența Sa, Doamna Consul General la Torino, Ioana Gheorghiaș, doamna primar Cinzia Maria Bosso și alte autorități locale italiene și românești.
La final, Preacucernicul Părinte Paroh Eugen Bînzari a mulțumit atât Preasfințitului Părinte Atanasie pentru binecuvântarea noului proiect de zidire a bisericii parohiale, cât și tuturor autorităților locale românești și italiene și tuturor credincioșilor care s-au alăturat la acest moment inaugural, pe o cale pe care Domnul a pecetluit-o astăzi prin mâinile Preasfințitului Atanasie și, cu rugăciunile tuturor, va fi dusă la bună îndeplinire.
Parohia „Sfântul Emilian din Durostor” din Orbassano a fost înființată în anul 2016, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, fiind însărcinat cu păstorirea comunității Preacucernicul Părinte Eugen Bânzari.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 1085
Spovedania și binecuvântarea copiilor la început de an școlar - Forli

Fotografii - Spovedania și binecuvântarea copiilor la început de an școlar - Forli
- Dettagli
- Visite: 1464
Praznicul Înălțării Sfintei Cruci în parohiile episcopiei noastre

Fotografii - Praznicul Înălțării Sfintei Cruci în parohiile episcopiei noastre
Saluzzo
Camposampiero
Canicatti
Lucca
Pontremoli
L'Aquila
- Dettagli
- Visite: 986
Reuniunea Protopopiatului Calabria

Joi 12 septembrie , cu vrerea Domnului, în Calabria a avut loc cea de a șasea reuniune administrativă a Protopopiatului din acest an, după o pauză de trei luni ,pe perioada verii. După cum am stabilit de la începutul anului, ca și la întâlnirile anterioare, reuniunea a debutat cu împreuna slujire în sobor a Sfintei Liturghii. De data aceasta Domnul a rânduit să slujim într-un cadru natural, plin de sfințenia celor ce au viețuit aici , mai precis la Grota Sfântului Ilie Speleotul de la Melicucca (provincia de Reggio Calabria). Am ales data și locul întrunirii aici, întrucât în data de 11septembrie se face prăznuirea Sfântului Ilie Speleotul, fiind unul din sfinții mari italo-greci ai Calabriei , care a trăit în urmă cu peste o mie de ani ,înainte de schismă, punând bazele unor mănăstiri în zonă, datorită numărului mare de ucenici care veneau la el , doritori de o viață monahală ghidați de un adevărat părinte duhovnicesc, care a săvârșit numeroase minuni chiar din timpul vieții. Cred cu stăruință că Sfântul Ilie Speleotul împreună cu toți Sfinții Cuvioși Monahi care s-au ostenit și nevoit în aceste locuri, ne sunt ajutători și mijlocitori la Domnul, nouă celor care, la peste o mie de ani după ei, aducem iarăși tămâie și prinos de rugăciune lui Dumnezeu în locul care odinioară era plin de cuvioși călugări, menținând astfel flacăra Ortodoxiei aprinsă.
După Dumnezeiasca Liturghie, în același tablou natural, înconjurați de o mare de măslini , mulți dintre ei seculari, am discutat diverse probleme administrative ale parohiilor printre care și modul de organizare al Săptămânii Misiunii din luna noiembrie.
Slavă Domnului și Sfântului Ilie Speleotul pentru toate !
a consemnat protopop Ioan Manea










