- Dettagli
- Visite: 1008
Lumina nădejdii oferită de Episcopia noastră celor nevoiași

”Facerea de bine și întrajutorarea nu le dați uitări,
căci astfel de jertfe sunt bineplăcute lui Dumnezeu” (Evrei 13, 16)
Grija pentru cei săraci, bolnavi, închiși și bribegi a fost o preocupare permanentă a Episcopiei noastre, iar îndemnul Preasfințitului Părinte Episcop Siluan a fost mereu ca ”facerea de bine și întrajutorarea” să nu le dăm uitării (cf. Evrei 13, 16).
Cu atât mai mult în această perioadă de constrângere provocată de pandemia covid 19, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei a venit în întâmpinarea nevoilor celor afectați în vreun fel sau altul de această situație neprevăzută și grea.
Pe tot cuprinsul Episcopiei noastre, parohiile, prin preoții, credincioșii și voluntarii lor, au împlinit și împlinesc în continuare lucrarea evanghelică de a se face aproapele celui „căzut” în strâmtorare și necaz, în lipsuri și în boală.
Mulți preoți au reușit să realizeze colaborări cu structuri sociale din teritoriu, precum Caritas, Crucea Roșie, Banca Alimentară sau alte structuri caritabile italiene, dezvoltând o solidaritate filantropică îndreptată către cei suferinzi, români și italieni.
Au fost distribuite, astfel, mii de kilograme de alimente la mii de persoane nevoiașe, celor care sunt nevoiți să stea acasă și celor care nu au un acoperiș deasupra capului.
De remarcat este însă și efortul multor comunități parohiale care s-au mobilizat cumpărând alimentele pentru întrajutorare din banii donați de credincioși.
Nu puține au fost și sunt solicitările venite din partea celor care au ajuns în imposibilitatea de a plăti chiria, facturile de întreținere sau alte cheltuieli stringente. Pentru orice situație de urgență legată de această perioadă, dar și pentru alte împrejurări de grea încercare, Episcopia noastră a deschis un Fond de solidaritate pentru întinde o mână de ajutor celor care au nevoie.
În această perioadă Biserica îi are în vedere pe toți bolnavii, dar cu o atenție deosebită pentru cei infectați de virusul covid 19 și pentru cei din jurul lor. Preoții țin legătura cu ei telefonic și prin voluntari încercând, pe lângă rugăciune, să-i sprijine cu tot ce le stă în putință.
Voluntariatul pentru bolnavi a continuat în parohiile Episcopiei noastre, chiar dacă prezența în spitale a fost suspendată, prin a duce acasă medicamente sau a trimite celor bolnavi banii necesari pentru achiziționarea acestora.
Carantina pandemică a dus nu numai la lipsuri materiale, dar și la o impusă izolare, iar voluntarii noștri devin ”prieteni prin telefon” cu cei care nu au cine comunica.
Asociația social-filantropică a Episcopiei, San Lorenzo dei romeni, prin cele 14 filiale ale ei, a fost și este ”pe teren”, încercând, prin voluntarii ei, să ajungă acolo unde este nevoie.
Un ajutor inedit a fost realizat de către o parohie din Nordul Italiei prin confecționarea a 1000 de măști de protecție, dintre care 700 au fost oferite Serviciului social al Primăriei locale.
Sigur că nu au fost uitați nici frații noștri din România. Pe lângă proiectele aflate în desfășurare din cadrul Episcopiei (ex. Brațele Părintești), au fost trimise sume considerabile de bani multor familii sărace, dar și unor instituții, precum Spitalul județean Suceava, Asociația ProVita (Valea Plopului), ș.a. La acestea se adaugă și ajutoarele colectate în multe parohii, alimente, haine, medicamente, etc., care așteaptă să fie transportate în România imediat ce aceasta este posibil.
Un alt fel de sprijin în această perioadă, poate cel mai însemnat și folositor, pe care Episcopia a încercat să-l dea tuturor, a fost intrarea în dialog cu credincioșii ei prin ”întâlnirile” de pe rețelele de socializare online. Atât Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, cât și Preasfințitul Părinte Episcop Vicar Atanasie, dar și alți invitați din România și din Italia au dorit să vorbească cu tinerii, cu copii, cu credincioșii adulți, cu preoții sau cu preotesele, pentru a ne încuraja pe toți și ne fi aproape, pentru a ne convinge încă o dată că atunci ”când Domnul îi cu tine, ești bucuros și dacă-i ușa închisă”.
În condițiile de restricție în care am petrecut cu toții perioada Sfintelor Paști, credincioșii au primit acasă, prin voluntari, ”paște”, ”lumină”, pachete cu alimente, dar, mai ales, au primit din partea Bisericii și a slujitorilor ei lumina nădejdii și a credinței, lumina bucuriei și a învierii, împreună cu Hristos Domnul, din orice grea încercare.
Pr. Ilie Ursachi
Coordonator Sector Social
- Dettagli
- Visite: 948
„Ale Tale dintru ale Tale, oferite celor pe care Tu îi iubeşti”

În condițiile vitrige ale pandemiei covid 19, în care familiile au rămas închise în casele lor, multe dintre ele fără un venit sigur care să le permită cele necesare traiului de zi cu zi, obștea de la Paraclisul Centrului Eparhial de la Roma a continuat lucrarea evanghelică de întrajutorare atât a familiilor aflate în dificultate materială, cât şi cea a românilor pribegi care trăiesc în aceste vremuri în cetatea Romei, fără să aibă un acoperiș deasupra capului, oameni străzii!
Solicitările au apărut chiar din primele zile ale carantinei, continuând pe toată durata acestei perioade critice.
Cu binecuvântarea PS Părinte Episcop Siluan, s-au distribuit în jur de 1000 kg de alimente, la care s-au adăugat ajutoarele financiare care au depășit cifra totală de 2600 euro!
Nu au lipsit ajutoarele oferite familiilor şi copiilor internați la Spitalul Bambino Gesù cât şi în alte structuri ospitaliere din Roma.
Cu susținerea financiară a mai multe credincioși cu inimă mare s-a reușit ajutorarea mai multor zeci de familii din România aflate în dificultate financiară cărora li s-a oferit posibilitatea şi bucuria de a avea cele necesare pentru a se bucura cum se cuvine de Învierea Domnului !
Dăm Slavă Lui Dumnezeu pentru toate binecuvântările primite în această perioadă de grea încercare în care bucuria de a ajuta aproapele a luminat cu adevărat praznicul Sfintei Învieri !
- Dettagli
- Visite: 1242
Dăruind vei dobândi – parohia din San Bonifacio

Pandemia de Coronavirus a adus multă suferință în lume însă această suferință ne-a învățat încă o dată că trebuie să ne deschidem inima și mai mult către cei din jur, aflați in dificultate, dar și către tot omul, care este chip al lui Dumnezeu. În acest sens, Parohia Sfântul Mucenic Bonifatie din San Bonifacio a sprijinit 20 de familii aflate în nevoi, oferind de la începutul lunii martie și până în prezent pachete alimentare în valoare de 1700 de euro; a sprijinit simbolic eforturile deosebite ale celor care se luptă în prima linie cu virusul COVID 19, donând 500 de euro Asociației de Voluntari Crucea Roșie Est Veronese și a confecționat cu un grup de voluntari al parohiei peste 1000 de măști de protecție, dintre care 700 au fost deja distribuite Serviciului Social al Primăriei din San Bonifacio. Solidaritatea noastră s-a îndreptat și către cei de acasă. Astfel, s-a continuat Proiectul Brațele Părintești, prin trimiterea a 24 de burse de studiu către copiii aflați în situați defavorizate iar prin bunăvoința și dragostea unei familii din parohie, unei parohii sărace din România i s-a donat suma de 1500 de euro pentru achiziționarea unor Sfinte Vase de slujire. Aducem mulțumiri călduroase celor care au jertfit din puținul lor pentru aceste realizări, credincioșilor care au fost darnici cât și voluntarilor care s-au implicat practic, atât în confecționarea măștilor de protecție – care a presupus un efort susținut, timp de câteva zile-, cât și voluntarilor care au ajutat la distribuirea pachetelor alimentare. Domnul să sporească tot binele în casele noastre, să ne dăruiască din bucuria Sa cea nesfârșită și să ne ajute să înțelegem cât mai bine ce vrea să învățăm de la această pandemie.
A consemnat Pr. Daniel Stîngă, Preot Paroh la Parohia Sfântul Mucenic Bonifatie din San Bonifacio
- Dettagli
- Visite: 783
Caravana Dăruirii, Reggio Emilia

Prin colaborarea cu diferite instituții din Provincia Reggio Emilia, mai intensă în această perioadă, de a fi alături de "tot sufletul necăjit și întristat" în Parohia Sfântului Spiridon de la Reggio Emilia,
în ziua da 28 aprilie 2020, a fost distribuită cantitatea de 1800kg. alimente de primă necesitate.
De la începutul situație de criza Covid-19, au fost distribuite prin cele cinci acțiuni, "la ușa fiecăruia", cantitatea aproximativă de 7000kg de alimente.
Hristos a înviat!
Pr. Mihail Ciocîrlan, Reggio Emilia
- Dettagli
- Visite: 955
Dar din dar se face rai - Parohia Massa

Hristos a înviat!
Cu îngăduința Domnului și binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, Episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în perioada 8 martie - 22 aprilie s-au desfășurat mai multe activități sociale în cuprinsul Parohiei Ortodoxe Române „Învierea Domnului” din localitatea Massa.
În Joia Mare, s-au împărțit credincioșilor Paștile la care, din dragostea oamenilor, s-au adăugat câte un ou roșu și cozonac, numărând peste 150 de pachete.
În prezent pregătim un transport conținând rechizite, alimente, hăinuțe și jucării pentru o grădiniță din țară, precum și mai multe colete cu haine și alimente pentru frații noștri aflați în neputință.
Mulțumim mult-înduratului Dumnezeu pentru toate binecuvântările sale cele arătate și cele ascunse și credincioșilor pentru dragostea jertfelnică!
Pr. Dragoș Pavel
- Uniți în rugăciune și în fapte în ajutorul aproapelui | Colaborare între Parohia „Sfântul Ilie Tesviteanul” de la Rignano-Flaminio și Crucea Roșie (filiala Orte)
- Parohia Montecatini Terme continuă să fie aproape de cei aflați în neputință!
- Parohia Moncalieri continuă ajutorarea celor aflați în nevoi
- Activitate socială în Parohia Pinerolo










