- Dettagli
- Visite: 2071
Acțiune de voluntariat la Parohia Sfânta Cruce, Torino 2

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, la Parohia Înălțarea Sfintei Cruci, Torino II, prin Asociația Sfântul Laurențiu al românilor filiala Torino, au fost ajutati și în această săptămână (13 -18 aprilie) 21 de familii (39 adulți și 18 copii) cu 735 kg alimente și 280€ pentru plata chiriei.
În schimbul darurilor primite, copiii au ținut să ne mulțumească cu un mesaj de încurajare exprimat printr-un frumos desen.
Apoi, sâmbătă 18 aprilie, cu binecuvântarea Preasfințitului Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, după Slujba Învierii, care a fost săvârșită la ora 12.00, mai bine de 300 de familii au primit acasă la ei, bucuria Lui Hristos Cel Înviat, prin Lumină, "Paști", agheasmă și alte obiecte sau cărți bisericești, pe care credincioșii le-au cerut. Această acțiune s-a desfășurat în contextul situației de urgență, creată de coronavirus și a fost posibilă datorită dragostei și jertfelniciei voluntarilor celor două Asociații ale Parohiei noastre, Sfântul Laurențiu și Centrul de Ajutor, Sfânta Filoteea.
Mulțumim voluntarilor, Consulatului Român de la Torino, Prefecturii și Protecției Civile din Torino, care ne-au susținut în acest demers.
Hristos a Înviat!
Preot Gabriel Burcescu
- Dettagli
- Visite: 763
Pe urmele Mântuitorului ! Settimo Torinese

Fotografii - Pe urmele Mântuitorului ! Settimo Torinese
- Dettagli
- Visite: 544
Departe, dar totuși aproape ... parohia Veneția I

Video - Departe, dar totuși aproape ... parohia Veneția I
- Dettagli
- Visite: 617

De la sfârșitul lunii februarie a acestui an am descoperit cu toții, mai întâi noi cei din regiunile de nord a Italiei, și apoi tot restul țării și chiar a întregii lumi, o nouă perioadă a vieții noastre – perioada de carantină cu totală izolare în urma începerii epidemiei de corona virus. Acest mod nou de a trăi, total necunoscut tuturor, pe mulți dintre noi ne-a speriat, pierzând acel echilibru care l-am dobândit cu timpul. Toți am întimpinat, am trăit și am gustat această stare de izolare fizică și relațională, dar nu și spirituală. Astfel am învățat să folosim mijloacele de comunicare moderne, avute la dispoziție, pentru a reduce acele distanțe între membrii comunității noastre și mai ales pentru a avea o legătură directă cu copiii, care au trebuit și ei la rândul lor să se adapteze noilor condiții de izolare și de limitare impuse de autorități.
Astfel din data de 24 Februarie 2020, odată cu suspendarea generală a programelor școlare de orice grad, au fost suspendate și orele de religie din cadrul Școlii Parohiale „Sf. Lucia” din Venezia. Din această perioadă, profesorii de religie împreună cu părintele paroh și doamna preoteasă ne-am gandit la noi metodede a interacționa cu micuții noștri creștini și familiile lor, prin intermediul mijloacelor tehnologice avute la dispoziție, îndeosebi aplicația WhatsApp.
Prin intermediul acestor mijloace de comunicare moderne am continuat cunoașterea și memorizarea unor rugăciuni specifice Postului Mare, precum este Rugăciunea de pocăință a Sf. Efrem Sirul. La fel am continuat cu memorizarea și înțelegerea Simbolului de Credință sau Crezul, de către toți copiii și îndeosebi de cei ce urmau să facă Mărturisirea Credinței.
De asemenea am continuat și studierea celor 10 Porunci Dumnezeiești, care de obicei erau incluse în perioada Postului Mare, făcând parte din programul de pregătire pentru Prima Spovedanie. Pentru aceste activități, materialul didactic folosit au fost atât poze din cărți de rugăciuni și cărți de catehism cât și material electronic în format pdf de pe paginile ortodoxe de pe internet.
După diverse prelungiri a perioadei de carantină impuse de autorități, am decis să facem și lecție video prin intermediul platformei Zoom, care a avut diferite adeziuni, unde am consolidat subiectele propuse la începutul perioadei de izolare. Între timp am făcut și simple partajări a diferitor pilde creștinești, a diferitor povești de seară cu mesaj creștin, cât și a diferitor ghicitori în baza sărbătorilor din săptămâna respectivă
O activitate foarte apreciată de micii noștri elevi, cât și de părinții lor a fost și cea intitulată „Pe urmele Sfântului meu ocrotitor” prin care fiecare trebuia să deseneze/picteze Sfântul a cărui nume îl poartă și apoi să scrie Sfântului o mică scrisoare sau poezie. Astfel părinții au făcut poze în timp ce copiii lucrau, bucurându-ne să ne revedem în mod virtual, și apoi cu desenele finale. Toate pozele primite au fost prelucrate prin montaj, obținând un filmuleț foarte frumos, care ne-a emoționat pe toți, mici și mari. Cum am spus mai sus, această activitate a fost foarte bine primită, fiind o activitate practică și plăcută copiilor, de aceea am repropus-o mai târziu, în Săptămâna Floriilor cu tematica „Învierea lui Lazăr” și „Intrarea Domnului in Ierusalim”. Copiii puteau să aleagă o temă sau, chiar pentru cei mai râvnitori, și ambele. De asemenea am obținut un rezultat foarte bun, rămânând surprinși plăcut de capacitățile artistice a copiilor.
Tot sub îndrumarea profesorilor de religie, 12 mici concurenți au participat la Concursul Internațional „Împreună cu Hristos în Europa secolului XXI”. Copiii au fost curioși dar si foarte dornici de a-și lărgi orizontul cunoștințelor și totodată de a trăi o nouă experiență, concursul fiind desfășurat în modalitate on-line.
Am încercat în acest mod să ne adaptăm situației actuale și totodată să menținem o legătură continuă cu copiii din parohia noastră cât și cu familiile lor, de altfel ca în orice perioadă a anului. Chiar dacă anumite instituții spre exemplu școlile, grădinițele, mai au câte o vacanță, biserica și Bunul Dumnezeu nu merg în vacanță niciodată, iar legătura cu membrii Parohiei rămâne mereu activă. Și cum se spune „căile Domnului sunt nebănuite și nenumărate” , astfel și mijloacele de comunicare în vremurile care le trăim.
Multumim profesorilor de religie: Balaniuc Nona, Cebotarean Cornelia, Cerbari Oxana, Iacobuțe Rodica, Matei Mioara, Munteanu Diana si Vass Alina, pentru toată activitatea desfășurată în cadrul școlii parohiale.
A consemnat Prof. Balaniuc Nona
{gallery}2020/212 2020.04.17.venezia1{/gallery}
- Dettagli
- Visite: 602
Activități sociale – parohia Giaveno

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu am început de pe data de 6 aprilie să ajutăm cu alimente și bani mai multe familii în dificultate, care datorită pandemiei au rămas fără venit...
Având pe whatsapp un grup al parohiei, am trimis un mesaj tuturor, în care îi îndemnam să mă ajute la individuarea altor familii care se află în dificultate, cerându-le să-mi trimită în privat numerele de telefon ale celor care sunt în nevoi în acest moment. ( în afara celor pe care le-am individuat deja de mai mult timp)
Spre surprinderea mea, cei care m-au contactat în privat au făcut-o nu pentru a cere ajutorul ci pentru a-l oferi celor aflați în nevoi ...
De asemenea, în timp ce scriam aceste rânduri m-a contactat un alt frate de-al nostru care are o măcelărie și dorește să dăruiască 20 kg carne și diverse alimente (fructe, pâine, paste etc) pentru ca noi să le distribuim familiilor în dificultate.
Consider foarte important acest îndemn din Sfânta Scriptură de la Sfântul Apostol Iacov , capitolul 2, versetele 15-16: „Dacă un frate sau o soră sunt goi și lipsiți de hrana cea de toate zilele și cineva dintre voi le-ar zice: Mergeți în pace! Încălziți-vă și vă săturați!, dar nu le dați cele trebuincioase trupului, care ar fi folosul?”
Tocmai de aceea consider că misiunea noastră, a Bisericii, prin fiecare parohie în parte, nu a început acum și nici nu se va termina odată cu pandemia... momentul de față este doar unul mai intens, cu și mai multe nevoi atât trupești , dar mai cu seamă sufletești.
Bunul Dumnezeu să ne ajute să fim o alinare și un sprijin de nădejde tuturor celor care au nevoie!










