- Dettagli
- Visite: 2084
Înălțarea Domnului și Ziua Eroilor, la Parohia Sfânta Cruce, Torino 2

Hristos S-a Înălțat!
Cu Darul Lui Dumnezeu și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, la Parohia Înălțarea Sfintei Cruci, Torino II, continuăm catehezele și proiectele online cu copiii și tinerii Nepsis.
Pentru Ziua Înălțării Domnului și Ziua Eroilor, copiii de la Grupa Mică, sub îndrumarea doamnei preotese Adriana Burcescu, au reprezentat prin elemente simple dar de efect, Înălțarea Domnului iar pentru cinstirea eroilor, au făcut un steag/ecuson colorat și au recitat cu glasurile lor cristaline, poezii patriotice.
La Grupa Mare, din îndemnul doamnei preotese Amalia Roșu, copiii au scris versuri patriotice, sau chiar gândurile lor, pentru eroii căzuți pe câmpurile de luptă pentru libertatea țării noastre. De asemeni, cei care au reușit, au ajuns la cimitirul românesc de la Torino și au aprins o lumânare, punând și o floare pe mormintele celor care nu mai au pe nimeni aici.
Tinerii de la Nepsis, sub îndrumarea doamnei preotese Nicoleta Istina, au realizat un material dedicat eroilor, recitând poezii patriotice, pe imaginile alese cu câțiva dintre cei mai importanți conducători ai Țării noastre și cu multe locuri dragi din țara noastră, din diferite timpuri.
Trăind departe de țară, copiii din Italia nu au unde să audă sau să studieze Istoria Românilor, dar cu ajutorul lui Dumnezeu, prin intermediul acestor mici proiecte, fiecare copil/tânăr care frecventează orele de cateheză, a putut să intre măcar un pic ”în contact” cu eroii noștri, cu istoria Țării noastre.
Mulțumim lui Dumnezeu pentru toate darurile Lui și pentru râvna acestor peste 60 de copii și tineri, cu care, deși nu ne vedem de peste 3 luni de zile, continuă să fie activi și să participe la activitățile parohiei noastre!
"Cântând Înălţarea cea de voie la ceruri, ne închinăm şederii Tale Stăpâne, de-a dreapta lui Dumnezeu şi Tatălui, slăvim împărăţia Ta în cer şi pe pământ şi credem cu Apostolii Tăi căci cu chipul cu care Te-ai ridicat la cer, cu acelaşi vei veni iarăşi pe nori cu slavă şi cu putere multă.
Iisuse, Cel ce Te-ai înălţat de la noi la cer, nu ne lăsa pe noi singuri!"
(Acatistul Înălțării Domnului, Icosul 12)
A consemnat Pr. Vasile Istina
Grupa Mică - Fotografii
Grupa Mică - Video
Grupa Mare - Fotografii
Grupa Mare - Video
Ziua Eroilor
- Dettagli
- Visite: 1045
Atelier artistic On-Line la Settimo Torinese

Video - Atelier artistic On-Line la Settimo Torinese
- Dettagli
- Visite: 2342
Prima duminică după redeschiderea bisericilor în Italia la Centrul Eparhial de la Roma
Duminica în care Biserica Ortodoxă face pomenirea vindecării orbului din naștere, a VI-a după Înviere, a fost o zi de bucurie și har pentru toți creștinii ortodocși din Italia, fiind prima duminică în care credincioșilor din peninsulă l-i s-a permis participarea la slujbele publice, după mai bine de două luni de carantină.
La Centrul Eparhial de la Roma, Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită în aer liber, avându-l ca protos pe PS Părinte Arhiereu Vicar, Atanasie de Bogdania. În cadrul slujbei, s-au rostit ectenii și rugăciuni de mulțumire pentru binefacerile primite de la Dumnezeu în această perioadă de pandemie, precum și pentru binecuvântarea redeschiderii bisericilor în întreaga Eparhie.
În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Atanasie a vorbit despre orbirea sufletească, care ne împiedică să vedem suferința aproapelui, a celui aflat în dificultate, în necaz sau în durere, precum și despre vederea duhovnicească, vedere care este un dar primit de la Domnul Care rezidește chipul lui Hristos în om, în întregul Adam, în întreaga omenire. Orbul din evanghelie devine mărturisitor al Lui Hristos, un adevărat apostol, luminător printre cei căzuți și dascăl printre cei orbiți de păcat. Să primim lumina lui Hristos, ce luminează în lume și ne călăuzește spre a afla rostul cel mântuitor al viețuirii noastre în ea.
La final, Preasfinția sa a transmis binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan tuturor credincioșilor care au participat la Dumnezeiasca Liturghie și le-a împărtășit bucuria de a-i revedea reîntorși în „Casa Domnului”, după lungul răstimp de izolare. Preasfinția sa i-a felicitat pe cei implicați în proiectele social-filantropice, coordonate, în această perioadă, de voluntarii care frecventează paraclisul Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului, de la Centrul Eparhial de la Roma, și pe toți cei care jertfesc din timpul și avutul lor, pentru a veni în întimpinarea nevoilor materiale a celor lipsiți și nevoiași, afectați de epidemia ce a cuprins întreaga lume.
- Dettagli
- Visite: 1343
Reîntoarcerea acasă a credincioșilor și Sfințirea Axionițelor la Monselice

Cu ajutorul lui Dumnezeu, astăzi, în Parohia nostră, bucuria reîntoarcerii credincioșilor în Biserică a fost însoțită de bucuria Sfințirii a două Axionițe, care prin jertfelnicia enoriașilor, de astăzi vor împodobi Biserica noastră.
Dăm Slava lui Dumnezeu, mulțumim Preasfințitul Episcop Siluan și Preasfințitului Atanasie pentru continua lor purtare de grijă, mulțumim credincioșilor care au donat pentru reușita acestui proiect și tuturor celor care ajută parohia “Sfinții Mucenici Epictet și Astion” din Monselice-Este.
Mulțumim lui Dumnezeu pentru tote darurile care le revarsă asupra noastră.
Pr. Alexandru ANIȚEI
- Dettagli
- Visite: 1115
Acțiune Filantropică – Centrul Eparhial - Asociația San Lorenzo dei Romeni
Bucuria revederii cu cei aflați în suferință

Cu ajutorul Domnului, cu binecuvântarea Preasfintitului Părinte Episcop Siluan și cu îndrumarea Preasfințitului Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, in data de 22 Mai 2020, Centrul Eparhial al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în colaborare cu Asociația San Lorenzo dei Romeni, a întreprins o acțiune social-filantropică dedicată familiilor și copiilor aflați în suferință la Spitalul Bambino Gesu din Roma, respectiv la casele care-i găzduiesc : Casa Peter Pan, Casa Ronald Mcdonald și Casa Amica Onlus.
Respectând toate regulile și normele sanitare în vigoare, s-au oferit pachete la cele 25 de familii aflate în cadrul acestor structuri.
Aceste întalniri ne-au oferit posibilitatea dialogului cu coordonatorii caselor vizitate in vederea implementării unor proiecte sociale comune.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Ana-Maria Obreja
Președinte Asociația San Lorenzo dei Romeni a EORI











