- Dettagli
- Visite: 881
Tabăra - Verona 1 (ziua a 4-a)
În ziua a a 4-a a Școlii de vară a parohiei Verona 1, după rugăciunea de dimineață, copiii au participat la o lecție de iconografie ortodoxă, ținută de doamna Mioara Năstase; apoi au continuat cu un atelier de desen și, după amiază, au participat la o lecție de biologie ținută de doamna prof. Aurica Munteanu în grădina bisericii.
A consemnat: pr. Gabor Codrea
- Dettagli
- Visite: 1405
”Să cunoaștem Sfinți din Italia și din România”

Duminică, 12 iulie, în Parohia ”Sfântul Mucenic Bonifatie” din San Bonifacio, protopopiatul Triveneto II, a fost prezentat tinerilor proiectul”Să cunoaștem Sfinți din Italia și din România”. Proiectul se desfășoară concomitent în parohia San Bonifacio și în parohia ”Adormirea Maicii Domnului” Sintești, protopopiatul Ilfov Sud din Arhiepiscopia Bucureștilor. Acesta presupune ca fiecare tânăr înscris să cerceteze viața unui sfânt din țara în care trăiește și să o aștearnă în scris, făcând-o astfel cunoscută și celorlalți tineri din cele două parohii.
Informațiile despre sfântul ales vor fi scrise de mână sau la calculator. Copiii vor picta, desena sau colora icoana sfântului ales. De asemenea, ei vor scrie troparul sau condacul, folosindu-și imaginația pentru a împodobi scrierea imnografică.
În perioada 1-15 august, în bisericile parohiilor Sintești și San Bonifacio va avea loc expoziția "Să cunoaștem Sfinți din Italia și din România", unde vor fi expuse lucrările copiilor participanți la proiect.
Acest proiect presupune un schimb de experiență între copiii din ambele parohii.
Slavă Domnului pentru toate!
psa. Andreea Tatiana Stîngă - San Bonifacio
- Dettagli
- Visite: 869
Școala de vară - Verona 1 (primele 2 zile)
În primele două zile ale Școlii de vară a parohiei Verona 1 copiii au început lucrările în cadrul atelierelor de pictură și artizanat popular; în biblioteca parohiei au organizat un concurs de recitare în limba română, li s-a vorbit despre frumusețile României, despre Ion Creangă și Nicolae Iorga. După amiaza a fost dedicată jocurilor de odinioară.
- Dettagli
- Visite: 1438
II Jurnal de carantină ~ mărturii ale preoților și mirenilor din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei ~

Ce lecții am învățat din criza coronavirusului?
preot Armand Bratu
Carrara, 05 iunie 2020
Lecția ce mai importantă pe care am învățat-o din această criză: neștiind ce va fi mâine, să mă bucur de prezent.
Mă întorceam de la biserică, unde în după-amiaza zilei de 9 martie, săvârșisem Liturghia Darurilor mai înainte sfințite în cinstea Sfinților 40 de Mucenici. Ajungând acasă, am aflat știrea că autoritățile vor închide bisericile. Epidemia începuse să-și arate fețele hâde și nu se vedea spre ce experiențe va duce. Totul a fost unilateral: virusul a dus la decretarea stării de urgență, iar credincioșii au trebuit să dispară din calea lui. Așa că, în duminica următoare, m-am trezit că nu îi mai aveam în biserică. Am reușit, cu ajutorul Domnului, să fac în Postul Mare la biserică, sâmbăta și duminica, Sfânta Liturghie de la ora 7,00 cu un grup restrâns de credincioși, iar celelalte slujbe (Denii, Vecernii, Liturghia Darurilor) le-am făcut într-un spațiu amenajat acasă și transmise pe platforma Meet și pe Facebook.
În toată perioada interzicerii slujbelor cu publicul, am rămas impresionat de interacțiunea credincioșilor și de dorința lor de a participa la slujbe în mediul acesta, virtual. Și copiii s-au arătat foarte activi în mediul online, cu desene trimise sau participarea la slujbele din mediul virtual. Dar în orice rău e și un bine. Chiar dacă biserica s-a golit, sufletul fiecărui creștin s-a transformat într-o biserică în care preotul este mintea, altarul este inima, iar gândurile sunt o perpetuă rugăciune.
Nu am să uit niciodată întâmplarea din dimineața Duminicii Floriilor, când la catolici era Paștele. La ora 5.20 am fost oprit la intrarea pe autostradă de un echipaj al Gărzii de Finanțe, la ora 5.45, la Carrara, am fost oprit de un echipaj al Carabinierilor, iar după slujbă am fost oprit din nou de două ori de către Garda de Finanțe și Carabinieri. Tuturor le-am spus că sunt preot și nu au vrut să-mi mai verifice actele, la final spunându-mi salutul pascal : ”Buona Pasqua!”.
Solidaritatea credincioșilor prin implicarea în proiecte sociale a fost impresionantă: distribuirea de alimente, ajutorarea aproapelui, bani pentru cumpărarea de tablete etc. Cei care i-au ajutat pe alții, în situații limită, au devenit ei înșiși mai robuști. Cum spune N. Steinhardt, “dăruind vei dobândi“. Psihologic, ne ajută să ieșim din obsesia autoprotecției personale și să riscăm, ajutându-i pe alții. Asta înseamnă să facem ceva pentru ei (să-i ajutăm în nevoile lor), dar și să nu facem pentru noi ceea ce ne vine să facem (să nu cumpărăm zeci de kilograme de alimente, pentru că și alții sunt în nevoie). Individualismul consumist ne poate distruge pe toți și solidaritatea ne poate salva. A avea grijă de celălalt, indiferent cine o fi el, e cea mai profundă solidaritate. Ea face diferența dintre un grup coeziv și o adunătură de oameni.
Bucuria revederii credincioșilor la biserică pe 21 mai și 24 mai 2020, nu se poate descrie prin cuvinte. Ca orice criză, și asta va trece. Depinde de noi dacă vom ieși din ea mai puternici și mai buni sau cu sufletele schilodite.
Aduc mulțumirile mele Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care, prin cei doi Vlădici Preasfințitul Siluan și Preasfințitul Atanasie, au știut să ne îndrume ireproșabil în această perioadă de mare încercare.
Doamne, scapă-ne de virușii care ne fură nu numai sănătatea, ci și pe cei care sunt inima și frumusețea Bisericii noastre: credincioșii.
- Dettagli
- Visite: 878
Dăruind vei dobandi – Parohia Saluzzo

Cu ajutorul lui Dumnezeu , binecuvântarea Preasfințitului Siluan și prin grija Preasfințitului Atanasie, s-a realizat un lucru minunat. În strânsă colaborare cu domnul Moisa Emilian Gabriel, au ajuns după lungi peripeții circa 800 de pachete , pe care multe dintre ele , oameni minunați din parohia noastră din Saluzzo și nu numai ,mână de la mână au reușit sa le adune și să aducă un zâmbet de mângâiere multor familii de oameni sărmani. Bunul Dumnezeu să vă rasplateasca insutit. Noi vom continua racolta de haine, jucării și alimente neperisabile.
Pr. Codrin Simota, Saluzzo.










