- Dettagli
- Visite: 1895
PS Părinte Atanasie de Bogdania a sfințit Casa socială „Sfânta Filoteia de la Curtea de Argeș” cu prilejul Hramului Parohiei din Canicatti

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, vineri, 7 decembrie 2018, la prăznuirea Sfintei Mucenițe Filoteia de la Curtea de Argeș, Parohia din Canicatti și-a sărbătorit hramul. Cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, în cadrul căreia a hirotonit un nou slujitor al Sfântului Altar și a binecuvântat lucrările de restructurare și de amenajare a bisericii, după care a sfințit noua Casă socială din parohie, ce va avea ca ocrotitoare pe Sfânta Muceniță Filoteia.
În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie le-a vorbit credincioșilor prezenți despre râvna Sfintei Mucenițe Filoteia, cea care la vârsta de doar 12 ani și-a dat sufletul în mâinile Domnului, din iubire față de cei săraci și nevoiași. De aceea, Preasfinția Sa a amintit că este o lucrare minunată această Casă socială închinată Sfintei, în care vor afla alinare sufletească și trupească persoanele aflate în nevoi și în necazuri.
La momentul potrivit din timpul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a hirotonit pe Părintele Diacon Stelian Mandea întru preot, pe seama Parohiei "Sfântul Teodor Studitul" din Ribera, cea de-a noua parohie din Sicilia, o zonă de mare jertfă pentru românii care se nevoiesc acolo. De asemenea, Preasfinția Sa a săvârșit mai multe hirotesii, atât întru duhovnic pe noul hirotonit, cât și un citeț, Vasile Buță, și au fost binecuvântați paraclisierii Gabriel Faiciuc, Gheorghe Pavel și Gheorghe Ciornei.
După Sfânta Liturghie, Preasfințitul Atanasie a sfințit noua Casă socială „Sfânta Filoteia”, amenajată prin strădania preotului paroh și a credincioșilor parohiei, ce va deservi pentru asistența persoanelor care trec prin perioade mai dificile și care au mare nevoie de sprijin moral și material.
Pentru bogata activitate desfășurată în cuprinsul parohiei, Preasfințitul Părinte Atanasie l-a hirotesit întru iconom pe Preacucernicul Părinte Daniel Băcăuanu, parohul comunității.
La eveniment au asistat și reprezentanți ai Arhiepiscopiei Catolice de Agrigento, în frunte cu Eminența Sa, Cardinalul Francesco Montenegro.
Toți cei prezenți au participat la sfârșit la agapa frățească oferită de parohie.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 2407
Începerea lucrărilor la Așezământul Românesc
“Acoperământul Maicii Domnului și Sfântul Ierarh Nicolae” de la Bari

Cu binecuvântarea şi purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în anul 2008 s-a pus piatra de temelie a bisericii româneşti pe un teren acordat de Primăria din Bari, cu un contract de comodat pe o perioadă de 45 de ani (cu posibilitatea de prelungire pentru alţi 45).
Din cauza dificultăților întâmpinate în obținerea unui loc provizoriu de cult, Parohia Bari a trebuit să găsească o soluţie de urgenţă - cumpărarea unui spaţiu de slujbă, nemaiputându-se ocupa şi de construcţia noii biserici.
În urma Permanenţei Consiliului Eparhial din 18/02/2018, a fost însărcinat Protopopiatul Puglia-Basilicata cu iniţierea tuturor procedurilor de proiectare şi demarare a lucrărilor, responsabil fiind preotul Ştefan Cătălin Andronache.
De foarte multe ori, apăsaţi fiind de greutăţile timpului, ne-am îndepărtat unul de altul, uitându-ne identitatea de creştini ortodocşi români. Oricât de negri au fost însă norii de deasupra noastră, măcar o dată în fiecare an ne-am regăsit şi dumirit de rostul nostru pe pământ, prin prezenţa Sfântului Nicolae, chip al blândeţii şi al înţelepciunii, cel care ne sfătuieşte mereu să dăruim şi să contribuim fiecare la schimbarea în bine a lumii în care trăim.
Aşezământul ce se va ridica va fi o construcţie de lemn prin care să se păstreze vie Tradiția Bisericii Ortodoxe Române ca prezenţă în oraşul ce găzduieşte moaştele Sfântului Nicolae, fiind destinat cu precădere pelerinilor ce vin aici să se închine. Menționăm și că în Regiunile Puglia și Basilicata trăiesc aproximativ 50.000 de români, conform datelor statistice oficiale italiene.
Evaluarea realizării Așezământului este de 450.000 de euro
Lucrările de construcţie au putut începe zilele trecute prin ajutorul financiar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, printr-un Contract de finanțare nerambursabilă (nr. D2/C/106 în 04.09.2018) încheiat cu Ministerul Românilor de pretutindeni, și prin câteva donații individuale.
Cu bucurie şi nădejde, mulţumim tuturor pentru contribuţia adusă până acum, după puterile fiecăruia, rugându-Vă să transmiteţi mesajul nostru și celor din jurul Dumneavoastră, ca năzuința de a ridica o Casă a Sfântului Nicolae pentru românii ce ajung la Bari să devină în curând realitate.
Domnul să vă primească jertfa și să vă răsplătească înmiit!
Toate donaţiile vor fi afişate pe site-ul Protopopiatului, iar pomelnicele Dumneavoastră pot fi trimise pe adresa de e-mail.
Acestea sunt coordonatele bancare:
Titular cont: Decanato Ortodosso Romeno Missionario Puglia-Basilicata
IBAN: IT55Z0335901600100000153460
BIC: BCITITMX
A se menționa la detalii plată/causale: nume, prenume + construire biserică Bari / costruzione chiesa Bari.
- Dettagli
- Visite: 1014
Taina Sfântului Maslu - 6 Decembrie - Parohia Susa

Fotografii - Taina Sfântului Maslu - 6 Decembrie - Parohia Susa
- Dettagli
- Visite: 1232
Campania Zâmbet de Craciun

Dumnezeu cel plin de milă și bogat în bunătate revarsă cu dărnicie asupra noastră din iubirea Lui cea milostivă. Sfinții, ca unii ce urmează lui Dumnezeu, împart din lucrările lor minunate daruri folositoare la mântuirea noastră. Creștinii, încercând să imite virtuțile sfinților, caută să nu fie nepăsători la nevoile aproapelui. În acest duh, plini de dorința de a fi aproape de cei în suferință, creștinii parohiilor ”Sfântul Sava de la Buzău”-Perugia, „Sfântul Ioan Damaschin”-Città di Castello și „Sfânta Cuvioasă Parascheva”-Terni, în colaborare cu Asociația AMA-ZÂMBET DE COPIL au pregătit pentru copiii din secția de oncologie a Spitalului Sfânta Maria din Iași daruri prin care să aducă rază de lumină peste suferința datorată unei boli necruțătoare. De aceste daruri s-au putut bucura 70 de copii, fiind pregătite în mod personal pentru fiecare după vârsta și nevoile lui și împărțite de sărbătoarea Sfântului Nicolae, totalul celor ajutați din Italia fiind de 120. Darurile au constat în lucruri necesare pentru perioada spitalizării precum și cadouri specifice vârstei fiecăruia. Pe lângă daruri fiecare copil a primit câte o scrisoare din partea celui care i-a pregătit pachetul și deasemenea numele lor le purtăm în rugăciunile bisericii noastre.
Dând slavă îi mulțumim lui Dumnezeu pentru toate.
Pr. Petru Heisu
- Dettagli
- Visite: 1611
Centenarul sărbătorit în Sicilia, la Catania
Români din patru unghiuri, acum ori niciodată
Uniţi-vă în cuget, uniţi-vă-n simţiri!
Trăiască România! a răsunat și din insula Siciliei.
Miercuri, 5 decembrie, Consulatul Român din Catania, a celebrat 100 de ani de la Marea Unire din 1918, la Palatul Biscari, unde au fost prezente oficialitațile cetății de la poalele vulcanului Etna.
La recepție, centenarul a unit autoritățile italiene cu personalitățile de seamă ce se află în fruntea românilor ce trăiesc și muncesc în Sicilia.
Seara a debutat cu intonarea imnului României și al Italiei.
În alocuțiunile lor doamna consul Liliana Iacob și domnul consul Ioan Iacob, au mulțumit statului gazdă, pentru sprijinul acordat integrării compatrioților lor, în societatea italiană, subliniind realizările comunitații în insulă.
Oficialii italieni au evidențiat în cuvântările lor, contribuția importantă, a celei mai numeroase pături emigrante, în număr de peste un milion și jumătate, la dezvoltarea țării.
Ambasadorii cântului românesc au fost în acest an artiștii Gheorghe Turda și Nicoleta Voicu, care au oferit asistenței un impresionant buchet de cântece populare.
Ca în fiecare an, părintele Mihai Gabriel Ichim de la parohia ”Sfânta Muceniță Agata” din Catania a reprezentat Biserica Ortodoxă Română, iar un grup de enoriași, prin joc și cânt, a contribuit cu succes la realizarea unui program, ce a adus România în sufletele tuturor celor prezenți.
Un frumos tort simbolic, a fost oferit, spre a celebra acest important moment din istorie.
La mulți ani, România!
La mulți ani, români, oriunde ați trăi pe pământ!
A consemnat preoteasa Geta Ichim










