- Dettagli
- Visite: 1525
Duminica fiului risipitor la Mânăstirea Adormirea Maicii Domnului din Roma

În duminica a 34 a după Rusalii, a fiului risipitor, la Paraclisul Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului din Roma Sfânta și dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, împreună cu clericii acestui paraclis, spre bucuria credincioșilor care participă duminical și, uneori, zilnic la sfintele slujbe ale mănăstirii.
În cuvântul bogat de după citirea Sfintei Evanghelii, Preasfințitul Siluan a explicat la început pericopa Apostolului de la Epistola întâi către Corinteni, continuând apoi cu explicarea pericopei evanghelice, subliniind iubirea Tatălui ceresc pentru toți oamenii, care așteaptă întoarcerea fiecăruia dintre noi, uitându-se către depărtările în care ne aflăm pentru a ne pregăti haina cea dintâi și demnitatea de fiu al Său.
La finalul Sfintei Liturghii Preasfinția Sa a binecuvântat pe toți cei prezenți, care s-au închinat sfintelor icoane ale Domnului și Învierii Sale, precum și ale Maicii Domnului și Sfântului Ioan Botezătorul.
- Dettagli
- Visite: 2190
Hram Mănăstirea Bivongi

Hram Mănăstirea Bivongi
Mănăstirea Bivongi - Fotografii de la Hramul Mănăstirii - 24 februarie.2019
- Dettagli
- Visite: 1088
Adunare Protopopială în Liguria și Taina Sfântului Maslu în parohia Sfântul Proroc Ioan Botezătorul din Savona
Vineri 22 februarie 2019, în parohia Sfântul Proroc Ioan Botezătorul din Savona, a avut loc Adunarea Protopopială a preoților din Liguria :Pr. Protopop Filip Constantin, Pr. Attila Claudiu, Pr. Codiță Daniel și Pr. Andronic Gheorghe. În cadrul acestei întâlniri s-a săvârșit și Taina Sfântului Maslu, după care s-a continuat cu dezbaterea problemelor actuale ale protopopiatului precum și proiecte pentru anul în curs. Dumnezeu să binecuvânteze și să împlinească toate lucrările și proiectele propuse spre slava Sa și mântuirea noastră.
Pr. Gheorghe Andronic
- Dettagli
- Visite: 2120
PS Atanasie de Bogdania a petrecut o „seară filocalică” alături de tinerii Nepsis la Parohia „Botezul Domnului” din Monterotondo

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în Eparhia noastră au debutat „Serile filocalice”, întâlniri în care se împărtășesc tinerilor gânduri și meditații din trăirile Sfinților și din experiența părinților care le vorbesc acestora.
În acest timp de pregătire a Triodului, în seara zilei de vineri, 22 februarie 2019, am avut binecuvântarea unui moment duhovnicesc la Monterotondo, împreună cu Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania.
Preasfinția Sa ne-a vorbit despre actualitatea și aplicabilitatea rugăciunii în timpurile noastre și la situațiile noastre. Cu un ton blând și vesel, ne-a împărtășit mai mult din experiențele personale de rugăciune, decât din cele lecturate. Utilizând metafore și parabole filocalice (copilăria Sf. Onufrie cel Mare, ecranizarea Marcellino pane e vino) și existențiale (personale și pastorale), Episcopul nostru vicar a reușit să ne țină într-un tonus de interes și participare pe care nu l-am mai întâlnit de mult timp la tinerii cunoscuți.
Preasfințitul a răspuns apoi la întrebări. A insistat pe rugăciunea ca stare înaintea lui Dumnezeu, evitând rutina și împrăștierea. A explicat că rugăciunea trebuie să fie o prioritate (printele primele pe lista priorităților) între multele lucruri importante de făcut. Una dintre întrebările cele mai importante a fost: Cum să facem ca și altora să le transmitem experiența rugăciunii? Oaspetele serii a răspuns că trebuie să ne prezentăm înaintea interlocutorilor cu sinceritate și iubire. Când se vorbește din inimă (sinceră și iubitoare), Însuși Dumnezeu vorbește prin noi și deci convinge. Dacă rugăciunea nu trece prin inimă, aceasta nu se schimbă și cel cu care vorbim nu simte harul și taina celor ce se vor transmise. Un suspin, o empatie, o îndurerare au mai multă valoare decât multe rugăciuni formale. Postul și simplificarea vieții ajută la perceperea și participarea la viața celui ce este în suferință.
Conferința s-a încheiat cu conștiința faptului că aceste întâlniri sunt foarte pozitive. Ajută să îl punem pe Dumnezeu în mijlocul nostru și ca măsură a tuturor lucrurilor. Să ne punem mai multă încredere în Dumnezeu în această lume care pare că te cucerește prin puterea tehnicii și a vizualului. Timpurile sunt critice, dar și ciclice. În trecut, părea că răul era la putere, dar apoi binele a revenit. Și tot așa. Fiecare generație parcă reîncepe de la zero. Lucrarea bisericească și calea cea de mijloc (a dreptei socotințe, a echilibrului între generații) face ca Dumnezeu să fie mereu Noutatea care să schimbe lucrurile în mod mântuitor.
Mulțumim Preasfințitului Părinte Atanasie că a dedicat acest timp tinerilor parohiei noastre și celorlalți tineri din Roma și zona Lazio, fiind convinși că acea sămânță de înțelepciune dăruită nou în seara zilei de vineri ne-a făcut să ne întoarcem la casele noastre mai optimiști și mai plini de speranță. În viitor vom face din aceste gânduri de rugăciune, momente de rugăciune, prin care ne vom izbăvi de neputințe, primejdii și neajunsuri. Slavă lui Hristos Dumnezeu, care este Rugăciunea inimii noastre!
A consemnat domna preoteasă Lorena
- Dettagli
- Visite: 1784
ÎNCEPUT DE DRUM ÎN PROTOPOPIATUL LOMBARDIA 3

Joi, 21 februarie, în Parohia "Sfântul Vasile, luminătorul Armeniei" din orașul Lonato del Garda din provincia Brescia a avut loc prima Adunare protopopială a slujitorilor Sfintelor Altare din nou-înființatul Protopopiat Lombardia 3. După decizia de reorganizare administrativ-bisericească a Regiunii Lombardia prin înființarea celui de-al treilea protopopiat, decizie luată în ședința de lucru a Consiliului Eparhial și după oficializarea ei în cadrul Adunării Eparhiale de anul acesta, aș putea spune că joi seara, în cadrul Slujbei Sfântului Maslu de obște săvârșită la Lonato, a avut loc "botezul" nou-născutului protopopiat. La încheierea Sfintei Taine au luat cuvântul Părintele Protopop Gelu Porumb și invitatul de onoare al serii, domnul ministru secretar de Stat Vasile Timiș, inspectorul general de religie al Ministerului Educației, Culturii și Tineretului din România. Părintele protopop Gelu a salutat credincioșii din sfânta biserică și a făcut o scurtă prezentare a noii realități administrativ-bisericești din Episcopia Italiei, care urmărește scăderea volumului de muncă al părinților protopopi și o mai bună reprezentare în teritoriu a Preasfințitului nostru Episcop Siluan prin sistemul protopopial, în scopul unei chivernisiri cât mai îngrijite a turmei Adevăratului Păstor și Cap al Bisericii, Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu. Domnul secretar de Stat Vasile Timiș s-a adresat ascultătorilor dintr-o perspectivă profund duhovnicească, vorbindu-le despre rugăciunea simplă, dar sinceră, pe care o cere Dumnezeu creștinilor din zilele noastre care sunt atât de încărcați cu grijile vieții și despre recunoașterea clipelor de fericire din viața noastră care trec de multe ori nebăgate în seamă de noi. Domnul Vasile Timiș a lăudat spiritul de solidaritate al credincioșilor ortodocși de limbă română din afara granițelor României și ale Republicii Moldova, acest "duh" de viață creștină care îl amintește pe cel din primele veacuri ale Bisericii lui Hristos și care de multe ori poate constitui un model de urmat chiar pentru conaționalii noștri rămași "acasă", în patrie.
După miruitul credincioșilor s-a desfășurat prima ședință de lucru a preoților din Protopopiatul Lombardia 3, la care s-au stabilit principiile generale de funcționare a protopopiatului și câteva probleme concrete pentru perioada anului bisericesc în curs.
Dăm slavă bunului Dumnezeu pentru pacea de care se bucură Sfânta Biserică Ortodoxă și credincioșii ei în țară și în afara hotarelor ei, amin!
A consemnat responsabilul mass-media al Protopopiatului Lombardia 3, preotul Sorin Croitoru de la Mantova










