- Dettagli
- Visite: 1847
Începutul primăverii serbat cu multă bucurie de către copilașii Parohiei „Sfântul Mare Mucenic Nichita Romanul” din Monte Compatri

Cu ajutorul Domnului, duminică, 10 martie 2019, ne-am dorit să marcăm sosirea primăverii, tradiția Mărțișorului și Ziua Internațională a Femeii, printr-un moment artistic al copiilor din comunitate, care participă la cursul de limba și literatura română, organizat prin bunăvoința Parohiei „Sfântul Mare Mucenic Nichita Romanul” Monte Compatri – San Cesareo și a Părintelui Paroh Cristian Țuțuroi. Însă, acesta a fost doar începutul unei memorabile zile împreună.
Copiii români din comunitate au reușit să transmită tuturor celor prezenți o poveste mitică a identității noastre culturale, dar si un sublim mesaj al integrării. De la mic la mare, s-au transfigurat toți... până la ultimul. Ochii lor luceau, obrajii le erau fierbinți, iar inocența a învăluit întreaga sală - acesta a fost de fapt spectacolul - cel al bucuriei, pe care cei mici l-au oferit adulților.
Și au avut o energie magică - până la ultimul au cântat, ne-au încântat cu versuri, cu talente - pictură, gimnastică ritmică sau artistică, dans sportiv, clarinet, chitară sau voce. Au dăruit mamelor și tuturor femeilor din sală flori, o felicitare lucrată de ei, ne-au fermecat prin frumusețea lor unică, iar în final ne-au învățat o lecție - cea a purității cu care un copil își exprimă identitatea națională și respectul pentru cultura italiană.
Ei au fost eroii noștri ieri, ei vor fi mereu.
Acești copii au reușit prin bucuria lor să mobilizeze o întreagă comunitate, începând cu reprezentantul cultural al Primăriei din Monte Compatri, doamna Eliana Villa, Părintele Paroh Cristian Țuțuroi, toți membrii parohiei s-au implicat într-un fel sau altul - au montat panouri sau mochetă pentru copii, părinții au alergat după coronițe și flori, doamnele au pregătit prăjituri, au învățat să nu uite niciodată că sunt români, să împartă cu onoare cultura noastră prietenilor italieni și să rămână uniți.
Am văzut o comunitate frumoasă și mi-au rămas în minte cuvintele soțului meu: „imaginea unui sat arhaic întreg în biserică, alături de preot și profesor”. Și ...așa m-am simțit, ruptă din realitate și purtată undeva pe un tărâm de basm, o experiență unică, pe care nu o voi uita.
Doar măreția sufletului de copil are puterea să transmită bucuria îngerilor din rai... cumva ne-au condus pe alei neștiute de nimeni, într-o lume fără spațiu și timp.
Și pentru acest lucru nu voi avea vreodată suficiente cuvinte de mulțumire.
A consemnat: doamna profesor Valentina Popa
- Dettagli
- Visite: 1677
Ziua mamicilor sărbătorită împreună cu copiii de la Școala parohială - parohia Ragusa
Fotografii - Ziua mamicilor sărbătorită împreună cu copiii de la Școala parohială - parohia Ragusa
- Dettagli
- Visite: 2098
Pelerini din Catania, la Capela Sfinților 40 de mucenici din Catacombele Sfintei Lucia din Siracusa
Sâmbătă 9 martie, cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan, episcopul ortodox al românilor din Italia, enoriașii parohiei ”Sfânta Muceniță Agata” din Catania au plecat în pelerinaj la Catacombele Sfintei Lucia din Siracusa, unde se află Oratoriul închinat Sfinților 40 de mucenici din Sevastia.
Și unde era mai nimerit în această zi de praznic al Sfinților 40 de mucenici din Sevastia decât un popas într-un locaș închinat acestor martiri?
Siracusa - cetatea lui Arhimede, aflată la 60 de km depărtare de Catania, rămâne un muzeu în aer liber. Cu emoție, pelerinii au pășit pe străzile acestui vechi oraș, pentru a descoperi în piața Sfânta Lucia, un spațiu ce ascunde sub pământ, o uriașă zonă a străvechilor catacombe, cimitirul înaintașilor, loc de rugăciune închinat lui Hristos Dumnezeu!
Aici au găsit un adevărat cartier cu alei, ce erau străjuite de o parte și de alta de spații libere săpate în piatră, unde siracuzanii și-au aflat odihna veșnică.
Capela închinată Sfinților 40 de mucenici, a păstrat dincolo de timp, fresca cu chipurile martirilor ce ne privesc până azi. O uriașă cruce a Mântuitorului este străjuită de câte 10 mucenici așezați pe fiecare parte a crucii.
Maica Domnului, Sfinții îngeri, Sfântul Marcian, primul episcop al cetății... câteva chipuri care s-au păstrat de la anii 400, parcă vii până astăzi, pentru a fi privite de ochii sufletului tuturor acelora ce au șansa de a păși în aceste locuri încărcate de sfințenie.
Odată ce credincioșii au ajuns în oratoriu, spațiul gol a devenit treptat o adevărata biserică a zilelor noastre.
Podoabe ale credinței au fost aduse de părinte, special pentru săvârșirea Sfintei Liturghii: moaștele Sfintei Agata, crucifixul, icoanele, Sfânta Evanghelie, sfintele vase, tămâia, cărțile de rugăciuni și bineînțeles ...lumânările.
La început câțiva enoriași au dat citire martiriului sfinților 40 de mucenici, precum și testamentului acestora, document ce a rămas peste veacuri și întregul auditoriu a trăit clipe de mare emoție duhovnicească.
Părintele paroh Mihai Gabriel Ichim a împărțit fiecărui pelerin prezent lumânări aprinse, mărturia luminii Învierii lui Hristos, pentru fiecare mucenic în parte. Mare a fost uimirea tuturor, când s- a constatat că numărul credincioșilor prezenți era identic cu numărul mucenicilor din lacul Sevastia 40: Chirion, Candid, Domnos, Isihie, Ieraclie, Smaragd, Valent, Vivian, Evnichie, Claudie, Prisc, Teodul, Eutihie, Ioan, Xantie, Ilian, Sisinie, Aghie, Aetie, Flavie, Acachie, Ecdit, Lisimah, Alexandru, Ilie, Leontie, Gorgonie, Teofil, Dometian, Gaie, Atanasie, Chiril, Sacherdon, Nicolae, Valerie, Filoctimon, Severian, Hudion, Meliton şi Aglaie. Doamne, slavă Ție!
Credincioasele îmbrăcate în costume populare, au adus în coșurile lor după obicei: colaci, colăcei, mucenici și vin.
Sfânta Liturghie săvârșită ca odinioară în catacombe, pe mormintele sfinților, a iscat în inimile tuturor o întoarcere în timpuri străvechi, dar și o amintire pentru veșnicie: "Hristos în mijlocul nostru! -Este și va fi!”
Momentul culminant a fost primirea euharistiei de către toți cei prezenți. Cu o lumânare aprinsă într-o mână și cu icoana Sfinților 40 de mucenici primită în dar, în cealaltă mână, fiecare pelerin a pășit spre un nou drum ...drumul Învierii...drumul veșniciei.
La această minunată slujbă fost prezent și Părintele vicar al Arhiepiscopiei catolice siracusane, padre Sebastiano Amenta, care a dat importante informații despre catacombele Sfintei Lucia și despre cei ce s-au rugat în aceste locuri. Această capelă, situată chiar lângă mormântul Sfintei Lucia, a fost menționată într-o epistolă a Sfântului Grigorie cel Mare de la anul 570. Părintele a fost plăcut impresionat de venirea ortodocșilor români din Catania, pentru a sărbători hramul acestei capele.
Părintele Mihai Gabriel la rândul său a mulțumit în numele credincioșilor pentru această oportunitate și i-a oferit un dar de suflet ca semn al prețuirii sale.
Padre Danielle, parohul Bisericii Mormântului Sfintei Lucia, aflată deasupra catacombelor, ce a fost construită pe locul martiriului ocrotitoarei Siracusei, a bucurat pelerinii prin istorisirea vieții și muceniciei Sfintei Lucia.
În cripta cu mormântul Sfintei Lucia, enoriașii din Catania au ridicat către cer o rugăciune: Sfântă Lucia, roagă-te pentru noi păcătoșii!
În partea a doua a zilei, enoriașii din Catania au continuat să străbată vechile străzi și au vizitat Parcul arheologic Neapolis - loc înscris în Patrimoniul Unesco.
Teatrul grec păstrat până azi un spațiu ideal spectacolelor estivale, rămâne un punct de referință al parcului arheologic siracuzan.
Pelerinajul realizat la sărbătoarea Sfinților 40 de mucenici a fost cu siguranță un mare dar de la Dumnezeu și sfinții săi!
"Sfinților mucenici, care bine v-ați nevoit și v-ați încununat, rugați-vă Domnului, să se mântuiască sufletele noastre!"
A consemnat preoteasa Geta Ichim
- Dettagli
- Visite: 1424
Ziua mamei în parohia Bologna Vest

Fotografii - Ziua mamei în parohia Bologna Vest, protopopiatul Emilia Romagna I
- Dettagli
- Visite: 1421
Seară duhovnicească la Parohia Rovigo

Duminică, 10 Martie 2019 credincioșii Parohiei "Sfântul Cuvios Ioan Iacob de la Neamț " din Rovigo, alături de alți preoți și credincioși de la parohiile învecinate s-au putut hrăni sufletește din cuvintele împărtășite de către părintele protosinghel Nicodim Burcea, starețul Mănăstirii "Buna Vestire" din localitatea Mirabella Eclano (Avellino), având ca temă "Postul Mare, pași spre Înviere".
Dăm slavă Domnului pentru toate cele transmise nouă la acest început de post al Sfintelor Paști!










