- Dettagli
- Visite: 1521
Ședință preoțească în Protopopiatul Triveneto I

În ziua de 19 Martie 2019, a avut loc la Venezia-Mestre ședința preoților din Protopopiatul Triveneto I N.E., ședință prezidată de părintele protoiereu Avram Matei. În cadrul acestei ședințe s-au adus la cunoștința preoților ultimele hotărâri ale Adunării Eparhiale ce a avut loc la Roma. S-au stabilit datele manifestărilor pe protopopiat a următoarelor evenimente: Slujba de pomenire a eroilor, ce va avea loc la cimitirul militar de la Cormons (UD), Festivalul Bucuriei, Ziua Familiei, precum și organizarea taberelor pe grupele pastorale din protopopiat.
S-a stabilit de asemenea ca în luna Iunie, odată cu încheierea anului școlar, fiecare parohie să organizeze GREST pentru copiii din parohii. Seara s-a încheiat cu o agapă frățească.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 1537
Școala duminicală de limba română a parohiei Înălțarea Domnului din Florența - Firenze I, noi elevi și cateheză specifică Postului Mare

Cu ajutorul Domnului și binecuvântarea Preasfințitului Episcop Siluan, Școala duminicală românească gratuită a parohiei Firenze I își desfășoară activitatea cu program în limba maternă română specific Postului Mare. Noi elevi, cărora le urăm bun venit, se alătură celor care de câțiva ani buni frecventează cu abnegație și profit școala noastră. Succesul școlii românești din Viale Giovanni Amendola 40 Firenze, se datorează doamnelor și mamelor de profesiune învățătoare care cu mare inimă și pasiune se ostenesc cu prepararea și cu susținerea orelor dar și cu strângere si tipărire de materiale necesare în această activitate de cultură și misiune. Pe lângă elementele de geografie, istorie și cultură românească din timpul anului un important rol îl au subiectele de învățătură religioasă specific ortodoxă. Mulțumim doamnelor voluntare Mihaela, Florentina, Anișoara și Antonela pentru efortul gratuit depus. Dăm slavă Domnului și pentru manualele pe care Episcopia noastră le pune la dispoziție comunități românești care frecventează biserica românească. Domnul să răsplătească osteneala si jertfa și așteptăm câți mai mulți și noi elevi împreună cu noi.
- Dettagli
- Visite: 1994
Întâlnirea protopopială Chianciano Terme

Marți 19 Martie, a avut loc cea de a treia întâlnire a preoților Protopopiatului Toscana I, în Parohia "Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan" din Chianciano Terme. Întâlnirea a început cu Acatistul Mântuitorului urmat de conferința cu tema “ Satul Românesc: istorie, actualitate și posibil viitor". susținută de Pr Sabin Foca de la parohia Bibbiena. Întâlnirea s-a încheiat cu ședința de lucru a protopopiatul .
A consemnat Psa Cristina Lisman
- Dettagli
- Visite: 1585
Ședință de protopopiat la Padova

Luni, 18 martie a avut loc la Padova, în biserica parohiei «Sf. Cuv. Parascheva» - Padova 2, ședința lunară a clericilor din Protopopiatul Triveneto IV. În cadrul ședinței s-au trecut în revistă comunicările primite de la Centrul Eparhial și s-au discutat probleme de ordin administrativ și organizatoric, cum sunt evoluția activităților din parohii și stabilirea datei și locului Festivalului Bucuriei din anul acesta.
Pentru Anul Omagial 2019, părintele protopop Gheorghe Verzea a prezentat conferința cu titlul Biserica și satul românesc în gândirea părintelui profesor Dumitru Stăniloae.
Următoarea întâlnire va avea loc pe data de 15 aprilie la biserica «Sf. Apostoli Petru și Pavel» din Padova.
A consemnat Pr. Nicolae Secită – secretar al Protopopiatului Triveneto IV
- Dettagli
- Visite: 2054
Finalizarea picturii bisericii în Duminica Ortodoxiei la Catania

Anul acesta, la 17 martie, în toată Biserica Ortodoxă s-a sărbătorit Chipul lui Dumnezeu în lumea aceasta: Ortodoxia.
La inițiativa Sfântului Sinod, în biserică s-a făcut colecta pentru Fondul Misionar Central, în vederea susținerii parohiilor izolate, care au o situație precară.
Credincioșii din provincia Cataniei, s-au adunat cu mic, cu mare, la biserica ”Sfânta Muceniță Agata”, pentru a-și arăta apartenența la credința pe care au primit-o din străbuni, credința ortodoxă.
Pentru aceasta s-au pregătit și au postit în prima săptămână din Postul Paștilor, s-au spovedit și au primit Trupul și Sângele Domnului la Sfânta Liturghie.
Și în exterior s-au împodobit cu cele mai prețioase veșminte ale sufletului lor, straiele costumului neamului românesc .
Au luat cu ei de acasă și icoana cea mai iubită, fereastra spre cer prin care a coborat Hristos, și sfinții săi, seară de seară, atunci când s-au simțit singuri printre străini, atunci când au plâns de dorul copilului lăsat în România, pentru a munci, atunci când nu aveau de lucru și au trebuit să colinde zile în șir pentru a găsi o nouă slujbă, atunci când au fost bolnavi, dar și atunci când au fost fericiți, când au dat slavă lui Dumnezeu pentru binefacerile primite.
Cu toate acestea, ortodocșii înțeleg icoana așa cum se spune în Pastorala Sfântului Sinod:
”Sfântul Ioan Damaschin afirmă că icoana este imaginea care reprezintă natura umanã văzută a Fiului lui Dumnezeu cel nevãzut: „Odinioară– spune el –Dumnezeu cel necorporal şi fără de formă nu era zugrăvit deloc. Acum, însă, prin faptul că «Dumnezeu S-a arătat în trup», fac icoana chipului văzut al lui Dumnezeu. Nu mă închin materiei, ci mă închin Creatorului materiei, Creatorului Care S-a făcut pentru mine materie şi a primit să locuiască în materie şi a săvârşit prin materie mântuirea mea.”
Procesiunea cu sfintele icoane pe străzile orașelor, are loc an de an în prima duminică din postul mare, oriunde trăiesc ortodocșii.
Atunci ei se adună în jurul preotului paroh și se împodobesc cu icoanele sfinților, care le înalță rugăciunile lor spre cer, atunci ei își manifestă credința în fața cetățenilor în mijlocul cărora trăiesc, de orice neam ar fi ei.
Pe străzile din Catania s-au putut vedea icoanele cu Mântuitorul Iisus Hristos și Maica Sa, sfântul Leon al Cataniei, Sfinții Apostoli, Sfântul Nicolae, ocrotitorul marinarilor și prietenul copiilor, Sfinții Trei Ierarhi Vasile cel Mare, Grigorie teologul și Ioan Gura de Aur, Sfinții mucenici Dimitrie și Gheorghe, Sfintele Parascheva, Ecaterina și Filofteia, Sfinții împărați Constantin și Elena, Sfântul Stelian ocrotitorul copiilor, Sfântul Ioan Botezătorul și mulți alții.
Trăind într-o lume catolică, procesiunea noastră pe străzile de la poalele vulcanului Etna, a surprins plăcut trecătorii, care încercau să deslușească chipurile sfinților la care se rugau ei înșiși.
Cu emoție, cei mai mici copii au mers alături de părinți și bunici cu iconițe în mâini, acele iconițe ce stau acasă la loc de cinste, când seara se roagă la Maica Domnului și la Tatăl ceresc, rostind cu glas suav ”Înger, îngerașul meu ...”
Părintele paroh Mihai Gabriel Ichim, a avut ca oaspete pe părintele Serghei de la Parohia Ortodoxă Rusă ”Sfânta Muceniță Agata” din Catania, care a venit însoțit de câțiva credincioși. Împreună au săvârșit slujba de Te-Deum la Duminica Ortodoxiei, în limbile română, italiană și slavonă. Unitatea de credință a arătat că în fața lui Dumnezeu, toți ortodocșii, indiferent de neam, suntem făpturi ce căutăm drumul spre Împărăția Cerească, mântuirea și viața veșnică.
Duminica Ortodoxiei reprezintă HRAMUL Bisericii noastre drept măritoare, ziua când prăznuim biruința dreptei credințe asupra ereziilor.
Fie ca această zi să ne ajute să conștientizăm frumusețea și înțelepciunea credinței noastre, pentru a cunoaște, pentru a trăi și a propovădui Ortodoxia zi de zi.
În cinstea biruinței icoanelor, la Duminica Ortodoxiei, în parohia noastră s-a finalizat pictura tavanului din biserică.
A consemnat preoteasa Geta Ichim










