- Dettagli
- Visite: 2312
Biserica Ortodoxă Română – rol important în relațiile frățești italo-române

La Cluj-Napoca a avut loc conferința Fraternitatea italo-română / La fratellanza italo-romena, organizată de Clubul Italian de Afaceri, care a avut ca temă generală "Italia şi România - relaţii şi consecinţe după intrarea ultimei în Uniunea Europeană - analiză din punct de vedere economic, istoric, cultural, religios".
Relatorii conferinței au fost ambasadorul Italiei în România, Marco Giungi, comisarul european pentru Politică regională, Corina Creţu, primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, consulul onorific al Italiei la Cluj, Massimo Novali, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj, Vákár István, reprezentantul Mitropoliei Clujului, Maramureșului și Sălajului, pr. Bogdan Ivanov, inițiatorul proiectului RePatriot al Romanian Business Leaders, Marius Bostan, preşedintele Institutului Naţional de Asistenţă Socială din Italia (INAS), Gianluigi Petteni, preşedintele Clubului Italian de Afaceri (IBC), Antonio Patanè.
De asemenea, a fost lansat volumul de interviuri cu personalități române și italiene din Italia "Come fratelli. La Fratellanza italo-romena a 10 anni dall'adesione all'Unione Europea / Ca fraţii. Fraternitatea italo-română la 10 ani de la aderarea la Uniunea Europeană", în prezenţa autorilor, Marian Mocanu şi Irina Niculescu. În această carte, o importantă mărturie în ceea ce privește istoria Bisericii noastre din acești ani este dată de PS Părinte Episcop Siluan.
Ca reprezentant al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, pr. Octavian Schintee, la începutul cuvântului susținut, a transmis salutul Preasfinției Sale către participanții la conferință, mulțumind organizatorilor pentru invitație și făcând apoi un istoric al emigrației românilor în Italia din punct de vedere religios ortodox.
Biserica Ortodoxă a fost permanent în anii de după căderea cortinei de fier un loc de regăsire pentru români. La începutul anilor 2000, existau în Italia circa 30 de parohii ortodoxe. Odată cu înființarea Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și cu alegerea Părintelui Episcop Siluan, numărul parohiilor a crescut în funcție de necesitățile aflate în continuă creștere ale comunităților noastre, ajungând astăzi la un număr de peste 400 de locuri de slujire. Bunele relații cu Biserica Catolică au permis parohiilor noastre să obțină ca spații de slujire diferite biserici catolice; cum multe dintre ele se aflau în stare de degradare, prin eforturile credincioșilor au fost renovate. La ora actuală există parohii care au cumpărat imobile sau au construit locașuri de cult. A fost subliniată importanța recunoașterii Episcopiei noastre de către Statul italian și faptul că se așteaptă în continuare Intesa, prin care EORI va fi recunoscută, din punct de vedere al cultului religios, cu drepturi depline în Italia. Tinerii din parohiile noastre sunt resursa cea mai importantă pentru viitor; ei au crescut și cresc în Italia și provin atât din familii românești cât și din familii mixte româno-italiene. Unii dintre ei au ales să se întoarcă în România, reprezentând o punte importantă de legătură între cele două popoare.
S-a amintit, de asemenea, de numeroasele proiecte sociale pe care Episcopia noastră le desfășoară atât în beneficiul cetățenilor români, dar și al celor italieni: Proiectul Social de adopție la distanță „Brațele Părintești”, „Ragazzi în gamba” (Tineri pe picioare), în colaborare cu Spitalul Gemelli din Roma, programul PAM (Program de Asistență Medicală) - prin care se acordă asistență medicală gratuită persoanelor fără posibilități materiale, dar cu probleme grave de sănătate, „Cărucioarele Speranței” – prin care Episcopia noastră vine în sprijinul persoanelor cu dizabilități motorii, achiziționându-le un cărucior performant, Proiectul „Desaga Milosteniei”, în întreaga Eparhie, prin care credincioșii din parohii sunt încurajați să strângă alimente neperisabile pentru a le distribui celor lipsiți și celor de pe stradă precum și familiilor cu mulți copii și cu o situație materială precară, Cursul de Formare a Voluntarilor în spitale, care a avut loc la Spitalul Tor Vergata din Roma (La acest curs au participat 9 voluntari. Alți 60 de voluntari au continuat cursurile de specializare organizate de Asociația ARVAS și sunt prezenți săptămânal în următoarele spitale din Roma: Bambin Gesu, Sandro Pertini, Policlinico, Umberto I, San Giovanni, Gemelli, Policlinico Tor Vergata și Casilino.
La finalul întâlnirii, a avut loc semnarea unuiacord de o importanță istorică, între Institutul Național de Asistență Socială din Italia și Asociația Italo-Română „Futura“. Prin acest acord, va fi posibilă acordarea de asistență, în mod direct la Cluj, atât cetățenilor români care au lucrat în Italia, cât și cetățenilor italieni care locuiesc în România.
Peste 270 de persoane au participat la această conferință, evenimentul bucurând-se și de o largă prezentare în mass-media din România.
Pr. Octavian Schintee
- Dettagli
- Visite: 4209
Preoții din nordul Italiei au participat la conferința de primăvară dedicată “Anului omagial al satului românesc (al preoţilor, învăţătorilor şi primarilor gospodari)”

Seminarul Teologic din Seveso – Milano a găzduit marți, 26 martie, întâlnirea semestrială tematică a preoților din zona de nord a Italiei. La evenimentul organizat cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei (EORI), și în prezența Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul – Vicar al EORI au participat clericiii din protopopiatele Lombardia I, II și III, Piemonte I, II și III, Triveneto I, II, III și IV, Emilia Romagna I, II și Liguria.
În cadrul evenimentului teologul Teodor Baconsky a susținut conferința: “Satul românesc între rădăcini și ideologie”.
În prima parte a întâlnirii PS Atanasie de Bogdania, Arhiereul - Vicar al EORI, a urat un cuvânt de bun venit tuturor celor prezenți, după care Adrian Georgescu, Consulul General al României de la Milano, și-a exprimat aprecierea față de organizarea unui astfel de moment cultural-duhovnicesc.
În continuare teologul și diplomatul Teodor Baconsky a vorbit despre frumoasa inițiativă prin care Biserica Ortodoxă Română a rânduit în acest an o celebrare a satului. “Este foarte important să ne îndreptăm atenția înspre satul românesc, deoarece în ultimul veac a suferit foarte multe schimbări. Aceasta deoarece valorile sale au fost puternic alterate atât în perioada comunistă, cât și după 1989. În acest context trebuie să ne raportăm la sat așa cum este el și să știm ce dorim în această perspectivă. După umila mea părere, soluții pentru această situație a satului românesc putem găsi prin implicarea elitei culturale. Apoi un alt factor decisiv este Biserica, centrul cultural și spiritual al poporului român, care printr-o cât mai bună colaborare a clerului cu mirenii poate aduce satului o dimensiune realistă, ancorată în realitatea societății de astăzi.”
În cea de a doua parte s-a organizat o sesiune de întrebări și discuții pe marginea temei expuse.
Următoarea conferință din cadrul manifestărilor dedicate „Anului omagial al satului românesc (al preoţilor, învăţătorilor şi primarilor gospodari)”, va avea loc joi, 4 aprilie, la sediul Centrului Eparhial de la Roma și se va adresa clericilor din centrul Italiei.
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI
- Dettagli
- Visite: 983
"Ziua Mamei Creștine" sărbătorită în Parohia Salerno

Fotografii - "Ziua Mamei Creștine" sărbătorită în Parohia Salerno
- Dettagli
- Visite: 1237
Școala parohială - Ragusa
Fotografii - Școala parohială a parohiei Ragusa, protopopiatul Sicilia
- Dettagli
- Visite: 3563
Cel de-al 12-lea Hram al primului așezământ monahal românesc din Italia

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, luni, 25 martie 2019, la Praznicul Bunei Vestiri, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania s-a aflat în mijlocul comunității monahale din Mirabella Eclano, cu prilejul hramului.
În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie le-a vorbit credincioșilor despre smerenia și ascultarea Maicii Domnului prin învoială căreia Domnul Hristos Se sălășluiește în pântecele ei cel pururea fecioresc. Dacă prin prima Evă s-a născut în lume ispitirea și neascultarea, prin cea de-a doua Evă, Maica Domnului, cea care își asumă cu deplină încredințare slujirea pe care i-a încredințat-o Dumnezeu.
Pentru Mănăstirea noastră Praznicul Bunei Vestiri nu este numai hramul. Este și moment aniversar dar și rânduială de viață duhovnicească pe aceste meleaguri. Moment aniversar, datorită faptului că prima slujire în acest loc a fost chiar de praznicul Bunei Vestiri, 25 martie 2007, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Iosif și a unui sobor de ierarhi veniți din țară la acel eveniment istoric. Era atunci primul loc românesc de slujire monahală din Italia. Astăzi deci prăznuim 12 ani.
În același timp este și o rânduială de viață duhovnicească, deoarece a presupus dintru bun început o redescoperire și o aprofundare a tainelor credinței noastre, mai ales că trăim pe aceste meleaguri sfințite dintru început de cuvântul apostolesc, de sângele mulțimilor de mucenici și mucenițe și de viața cetelor de monahi și monahii care s-au adăugat tradiției monahale răsăritene, lăsând în același timp și propriile mărturii ale meșteșugului războiului nevăzut.
La final, toți cei prezenți au primit binecuvântarea Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania și au participat la o agapă frățească.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
A consemnat: Pr. Protosinghel Nicodin Burcea










