- Dettagli
- Visite: 1231
Sărbătoarea ”Intrării în Ierusalim a Domnului” la Catania
”Osana dintru-nălțime
Ca Hristos Împărat vine
O minune, o minune!”
În ziua de Florii, credincioșii din provincie, s-au adunat în biserica din Catania, pentru a îl întâmpina pe Mântuitorul Iisus Hristos, la sărbătoarea Intrării Sale în Ierusalim.
Copii, vârstnici și adulți, au venit încărcați cu flori, sălcii și crengi de palmier, pentru ca preotul să le sfințească și apoi să împodobească icoanele lor de acasă, în sărbătoarea ce precede Săptămâna Patimilor.
Au venit după o perioadă de post de 40 de zile, s-au spovedit și s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Domnului.
Au venit să cânte și să participe la Sfânta Liturghie, mulțumind pentru binefacerile primite.
Enoriașii au putut admira și pictura tavanului bisericii, lucrare finalizată în acest post.
Ca în fiecare an la Florii, copiii de la școala parohială, au pregătit o serbare închinată sărbătorilor pascale.
”Adevărat, adevărat zic vouă că dacă grăuntele de grâu, când cade în pământ, nu va muri, rămâne singur; iar dacă va muri, aduce multă roadă.” Ioan 12,24
Acest verset a fost motto-ul serbării de Florii, închinate Învierii Domnului, realizată de preoteasa Geta Ichim.
Tema spectacolului a fost Învierea Domnului și a conținut 2 scenete: ”Ceata florilor” realizată de cei mai mici, iar cei mai mari au prezentat sceneta ”Arătările după Înviere”. Nici mironosițele femei – în persoana credincioaselor parohiei nu au lipsit de la serbare. Duioase pricesne s-au auzit în toată curtea bisericii și toți cei prezenți au însoțit în cânt pe Hristos în Patimile Sale.
Pe scena realizată ad-hoc în curtea bisericii, s-au comemorat evenimentele de după Înviere, în grădina unde se afla mormântul Domnului.
Pentru a se apropia de înțelegerea tainei morții și Învierii Domnului, copiii au avut parte de o lecție deschisă la care au participat și părinții, lecție în care s-a subliniat trecerea de la moarte la viată, prin comparația cu bobul de grâu care pentru a da un nou rod, trebuie mai întâi să moară în pământ.
Copiii au adus ghivece, iar la biserica le-au umplut cu pământ și au semănat grâul împărțit de profesoara lor. Cu mare bucurie au risipit cu degetele lor boabele în pământul afânat, în speranța ca în curând va ieși o nouă viață, așa cum a înviat Mântuitorul Iisus Hristos.
Părintele paroh Mihai Gabriel Ichim i-a felicitat pentru această lecție deschisă și pentru spectacolul oferit și le-a dăruit dulciuri pascale, ca în fiecare an.
Copiii au fost invitați alături de părinții lor, la Deniile ce urmează în Săptămâna Patimilor, pentru a pregăti coroana de flori pentru Domnul în Joia Mare la cele 12 evanghelii și a cânta la prohod în Vinerea mare, zile pregătitoare pentru Înviere.
Domnul să ne ajute să ajungem la marele praznic mai buni, mai curați, mai lucrători pe calea urmării lui Hristos!
”Pruncii cu stâlpări în mână
Cântă cu toți împreună!
Osana dintru-nălțime
Ca Hristos împărat vine!”
A consemnat preoteasa Geta Ichim
- Dettagli
- Visite: 2649
"Viața noastră să-i fie Domnului Hristos Ierusalim care îl primește cu drag!" - îndemnul Preasfințitului Siluan la praznicul Floriilor

Cu acest îndemn s-a adresat Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei clericilor împreună slujitori și credincioșilor veniți în număr foarte mare la Paraclisul Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului din Roma să sărbătorească praznicul Intrării Domnului în Ierusalim!
O atmosferă duhovnicească deosebită, înfrumusețată de stâlpările de măslin ținute în mâini de către credincioși dar mai ales de copii, a caracterizat praznicul Floriilor sărbătorit la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.
"Prăznuim azi Intrarea Domnului nostru Iisus Hristos în Ierusalim și, pe de o parte, este bine sa înțelegem ce s-a întâmplat atunci, ce rost a avut tot ce s-a întâmplat atunci, însă în același timp este bine să înțelegem ce rost are pentru noi astăzi praznicul de astăzi!" - sunt cuvintele cu care a început Preasfinția Sa omilia rostită după citirea Sfintei Evanghelii.
"Astăzi în zi de praznic să înțelegem că dacă inima noastră e deschisă Ierusalim face Domnul din ea, nu Ierusalim pământesc, ci Ierusalim ceresc!" a mai adăugat Preasfințitul Părinte Siluan care a încheiat cuvântul său cu îndemnul: "Să ținem calea lui Dumnezeu și a sfinților Lui și atunci orice obstacol ne-ar sta în față Dumnezeu ne va ajuta!
Sfânta Liturghie a fost urmată apoi de o agapă la care au luat parte toți credincioșii prezenți.
- Dettagli
- Visite: 1512
Prima slujire în zona Arco - Riva del Garda

În această zi de sărbătoare - Praznicul Intrării Domnului în Ierusalim, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, bucuria săvârșirii Sfintei Liturghii s-a împărtășit și românilor din zona Arco - Riva del Garda (Tn).
Dea Bunul Dumnezeu ca și această intrare în zona de nord a lacului de Garda să ne fie nouă tuturor spre creștere și folos duhovnicesc.
De asemenea trimitem un gând de mulțumire comunității catolice care a făcut posibilă slujirea noastră și în acest teritoriu.
Pr. Traian Banita
- Dettagli
- Visite: 1173
Primul hram al parohiei "Sfântul Sfințit Mucenic Ianuarie" - Avellino - Benevento

Fotografii - Primul hram al parohiei "Sfântul Sfințit Mucenic Ianuarie" - Avellino - Benevento
- Dettagli
- Visite: 1672
Liturghia Darurilor cu tinerii din Roma

Vineri, 19 Aprilie, tinerii din Roma și împrejurimi, s-au adunat la parohia Nașterea Maicii Domnului (Roma 2) unde s-a săvârșit pentru ultima dată în acest an Liturghia Sf. Grigorie Dialogul, cunoscută mai ales ca Liturghia Darurilor mai înainte sfințite. La strană tinerii au citit psalmi, dând si răspunsurile rânduite. Cei prezenți ne-am împărtășit în chipul pâinii și al vinului, cu însuși Trupul și Sângele Domnului nostru Iisus Hristos.
După Sfânta Liturghie a urmat o mică agapă pregătită de către noi.
Fie ca învierea Domului să fie cu noi toți!










