- Dettagli
- Visite: 6611
Un an de la hirotonia întru arhiereu sărbătorit prin rugăciune | PS Atanasie a slujit la hramul Parohiei „Sf. Proroc Ieremia” din Guidonia

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, miercuri, 1 mai 2019, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania s-a aflat în mijlocul comunității „Sf. Proroc Ieremia” din Guidonia, la prăznuirea hramului acesteia. Alături de Preasfinția Sa s-au aflat numeroși clerici din zona Lazio și o mulțime de credincioși veniți să se bucure atât de sărbătoarea hramului, dar și de aniversarea unui an de slujire arhierească a Preasfințitului Părinte Atanasie.
Parohia „Sfântul Proroc Ieremia” din Guidonia a luat ființă în anul 2010. Prin purtarea de grijă a părintelui paroh Sebastian Cosma, astăzi se bucură a fi singura parohie ortodoxă românească din zona Lazio care are propriul locaș de cult construit din temelii. Piatra de temelie a locașului a fost pusă în 23 mai 2015, de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.
În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie le-a vorbit celor prezenți despre ocrotitorul comunității din vecinătatea Romei, Sfântul Proroc Ieremia, viețuitor în secolul 7
Preasfinția Sa a mai completat că mărturisirea lui Hristos nu trebuie să țină cont de timpurile în care trăim. „Prorocii ne stau mărturie că a-L propovădui pe Domnul este dincolo de timpul acestei lumi. Cuvântul dumnezeiesc, despre și pentru Dumnezeu, este înnoitor, este viață pentru cel care îl mărturisește, dar și pentru cel care îl împlinește în propria lucrare duhovnicească. Sfântul Proroc Ieremia este un model puternic de mărturisire a Adevărului dumnezeiesc într-o societate care nu mai asculta de Dumnezeu, așa cum și societatea noastră în care trăim nu-L mai propovăduiește. Noi trebuie să fim lumina lui Hristos într-o lume care se îndepărtează tot mai mult de Cale, de Adevăr și de Viață”.
La final, Preacucernicul Părinte Paroh Sebastian Cosma a mulțumit Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania pentru bucuria prilejuită și tuturor credincioșilor pentru participarea la acest moment festiv.
Emoția și bucuria hramului a fost înmulțită prin felicitarea venită din partea tuturor clericilor și credincioșilor prezenți, adresată Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, la împlinirea unui an de slujire arhierească în demnitatea de Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. ÎNTRU MULȚI ANI, PREASFINȚITE PĂRINTE!
Evenimentul s-a încheiat cu tradiționala agapă frățească, la care au luat parte toți cei prezenți.
În ședința Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din 15 februarie 2018, Preacuviosul Părinte Arhimandrit Atanasie (Rusnac) a fost ales în demnitatea de Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, cu titulatura „de Bogdania”. În data de 1 mai a aceluiași an, în incinta Centrului Eparhial de la Roma, a avut loc hirotonia întru arhiereu a Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, în prezența unui sobor numeros de ierarhi și preoți, sub protia Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Iosif, de la Paris, al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, și alături de o mulțime de credincioși prezenți.
- Dettagli
- Visite: 2035
Înviera Domnului în Închisoarea de la Viterbo

Hristos a Înviat! Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Siluan, şi cu prezenţa Preasfinţitului Părinte Atanasie de Bogdania, voluntarii parohiei Sfântului Calinic de la Cernica, au participat la Slujba Utreniei învierii la penintenciarul din Viterbo.
În cuvântul inspirat de Dumnezeu al Preasfinţitului Atanasie, am auzit şi am trăit bucuria Paştelui, ca trecere de la moarte la viaţă şi de la robie la libertate, bucurie pe care o primim prin credinţă încă din această viaţă.
Conform tradiţiei, la sfârşit s-au împărţit celor care au participat, bunătăţi specific româneşti, pentru această perioadă a Praznicului Învierii, pregătite cu dragoste de către enoriaşii parohiei noastre.
- Dettagli
- Visite: 1415
Sfânta Liturghie în a treia zi de Paşti
pentru deţinuţii ortodocşi din penitenciarul de la Torino

Cu ajutorul lui Dumnezeu şi cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, marţi, 30 aprilie 2019 bucuria Învierii Domnului a fost purtată şi deţinuţilor din Penitenciarul Lorusso e Cutugno din Torino. A fost săvârşită cu acest prilej Sfânta Liturghie de către părintele Gabriel Burcescu de la Parohia „Sfânta Cruce” – Torino 2, părintele Eugen Bînzari de la Parohia „Sfântul Mucenic Emilian de la Durostorum” - Orbassano, părintele Paul Porcescu de la Parohia „Sfântul Ierarh Ioan de la Râșca și Secu ” - Settimo Torinese și părintele Valeriu Andrei Grosu de la Parohia „ Sfinții Mucenici Evlampie și Evlampia ”- Collegno.
Circa 30 de bărbaţi şi femei de diferite naţionalităţi (români, italieni, sârbi) au participat la această Sfântă Liturghie, oficiată în limba română,italiană și engleză cu o vădită bucurie, iar unii dintre ei, dornici fiind de a gusta din pacea pe care doar prezenţa lui Hristos Cel Înviat o poate oferi, s-au împărtăşit.
La sfârşitul Sfintei Liturghii, părintele Gabriel a mulţumit, ca în fiecare an, conducerii penitenciarului pentru că a îngăduit şi a facilitat ca la această Sfântă Liturghie să participe deţinuţi din toate pavilioanele, iar părintele Paul în cuvântul de învățătura a invitat pe cei prezenți să-L lase pe Hristos să intre în cămara sufletelor lor și să armonizeze El sentimentele și viața lor .
Alături de darul nepreţuit al Sfintei Liturghii, fraţii din penitenciar au primit ouă roşii și cozonac dăruite de Parohia „Sfânta Cruce” – Torino 2. Cu toții au simțit că Hristos a înviat și pentru ei.
A consemnat părintele Valeriu Andrei Grosu
- Dettagli
- Visite: 1464
Slujba Vecerniei - a doua Înviere la Paraclisul Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului din Roma

În după amiaza zilei de duminică 28 aprilie, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a slujit Vecernia - a doua Înviere la Paraclisul Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului din Roma și sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.
Sf. Evanghelie, după tradiție , a fost citită în 9 limbi: română, greacă, slavonă, ebraică, rusă, italiană, franceză, engleză și latină, iar la final Preasfinția Sa a rostit un scurt cuvânt în care a evidențiat cum timpul liturgic in care ne aflăm deschide o nouă perspectivă spre Săptămâna Luminată, spre Înălțarea Domnului și spre Pogorârea Sfântului Duh.
- Dettagli
- Visite: 2845
"Înviat-a Hristos, iar noua ne-a dăruit viața veșnică" - Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania la slujba Învierii Domnului

Veniți de luați Lumină din Lumina lui Hristos, a răsunat glasul Preasfințitului Părinte Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, la Sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, când la miezul nopții s-au adunat câteva mii de credincioși români din Roma și împrejurimi pentru a-l primi pe Hristos, Lumina Învierii noastre, Lumina care răsare din mormântul (altarul) fiecărei biserici pe care se aduce jertfa cea aducătoare de Înviere. Sărbătoarea Sărbătorilor și Stăpâna Praznicelor aduce nădejdea veșnică a mântuirii și a veșniciei cu Dumnezeu a celor ce-l mai așteaptă astăzi, ca și Pavel odinioară, pe Hristos cel înviat, și cu atât mai mult a celor trecuți la Domnul întru nădejdea învierii și a vieții veșnice.
Cu aceste îndemnuri primite de la Preasfințitul Părinte Atanasie, credincioșii prezenți la înălțătoarele cântări din noaptea Paștelui au petrecut momentul mult așteptat al praznicului Învierii și au primit vestea cea bună de care se bucură cu nădejde tot neamul omenesc.
Cununa privegherii și a ostenelii celor mari și mici, a tinerilor și a celor vârstnici a venit la sfârșitul Dumnezeieștii Liturghii când cei doritori și râvnitori au primit “vițelul cel îngrășat”, Trupul și Sângele Celui care este Adevărul, Calea și Viața veșnică. O noapte a Învierii la care tinerii au fost cei care au dat răspunsurile la strană iar cei mai mici “înainte mergători” și luminători ai căii înaintea Evangheliei și a darurilor aduse în procesiune la altar, rămâne în memoria celor prezenți ca o flacără vie de nădejde a predaniei către generațiile tinere a tot ce are omul mai “scump”, credința.
Osteneala transformată în odihnă, așteptarea în bucurie, nădejde în înviere, la al unsprezecelea praznic al Învierii la Sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, episcopie ai cărei clerici, monahi și credincioși își încep lucrarea cea misionară și mântuitoare în 2008 sub oblăduirea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan care este și primul Episcop al acestei tinere Episcopii.
Cântare de laudă Sfintei Treimi, Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și în veci, amin.










