- Dettagli
- Visite: 2618
Prima ediție a Taberei de vară în Protopopiatul Piemonte III

Cu ajutorul lui Dumnezeu și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, s-a desfășurat în perioada 7-13 iulie, 2019, prima ediție a Taberei de vară din Protopopiatul Piemonte III intitulată sugestiv: „Zâmbetul Inimii”.
Cele 63 de tinere inimioare din Parohiile : Moncalieri, Giaveno, Susa, Rivarolo, Orbassano, Settimo Torinese și Collegno, s-au unit într-o singură simțire și au trăit momente unice în mijlocul naturii, lăsând în urmă orașele zgomotoase și reluând în liniște dialogul dragostei cu ceea ce Dumnezeu a creat ca să ne amintească de El.
Faptul că aceste mlădițe tinere ale Bisericii sunt pline de roadele Duhului Sfânt s-a văzut în fiecare activitate pe care au desfășurat-o : bucuria – la toate activitățile sportive , pacea – la orele de catehism , îndelungă-răbdarea – la atelierele de pictură pe sticlă , bunătatea – la întâlnirile și discuțiile libere , facerea de bine – pe parcursul drumețiilor , credința – la toate momentele de rugăciune comună , blândețea – după vizionarea de filme cu conținut duhovnicesc, înfrânarea – la fiecare agapă frățească, curăția – la atelierele de dans și cântec, dragostea – în toate activitățile desfășurate.
Tinerii participanți au făcut, la finalul taberei, un scurt rezumat al activităților pe care le-au desfășurat , iar încărcătura emoțională răspândită în jurul lor a atins inima tuturor preoților, preoteselor, animatorilor și voluntarilor care s-au ocupat cu buna desfășurare a activităților dar și a părinților prezenți la acest moment deosebit.
În cuvântul de închidere , părintele protopop Marius Floricu , a mulțumit tuturor celor care s-au ostenit cu organizarea acestei tabere, amintind cât de important este “să ne bucurăm de aceste clipe unice în viața fiecăruia și, mai mult ,să învățăm să ne bucurăm unii de bucuria celorlalți, că doar peste astfel de inimi coboară Harul lui Dumnezeu și le face să zâmbească pentru veșnicie”.
Fiecare copil a primit câte o diplomă și o candelă pe care au pictat-o cu mâinile lor și care va rămâne ca amintire a faptului că există viață și dincolo de telefon și încă una foarte frumoasă în care îmbrățișarea nu este una virtuală ci o punte reală de la inimă la inimă.
Această primă ediție a Taberei de vară din protopopiatul Piemonte III a fost un câștig pentru toți : cei mici au învățat că zâmbetul se hrănește din zâmbetul celui de lângă noi iar cei mari că nu există curcubeu mai frumos peste ploaia de griji care ne inundă zi de zi ca zâmbetul unui copil.
A consemnat Părintele Valeriu Andrei Grosu
- Dettagli
- Visite: 1088
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Prodromiţa” la Parohia „Sfânta Cruce” – Torino 2

Cu ajutorul lui Dumnezeu, de sărbătoarea închinată Maicii Domnului Prodromița, în biserica Sfânta Cruce din Torino, unde se păstrează o copie fidelă a acestei icoane, s-a adus cinstire Ocrotitoarei tuturor creștinilor, prin săvârșirea, în ajunul praznicului a Vecerniei Mari cu Litie, iar a doua zi a Utreniei și Sfintei Liturghii.Credincioșii care au participat la slujbă, s-au rugat Maicii Vieții pentru izbăvire din necazuri, sănătate și să le fie mijlocitoare pe calea mântuirii.
La sfârșitul Sfintei Liturghii, Părintele Gabriel Burcescu le-a vorbit celor prezenți despre Chipul nefăct de mână omenească al Prodromiței, subliniind faptul că încă de la început și până în zilele noastre, multe minuni a săvârșit tuturor celor care cu credință cu dragoste și cu evlavie au alergat la ajutorul Ei.
"Prea Sfantă Stăpână, de Dumnezeu Născătoare, pururea Fecioară Marie, protectoarea și apărătoarea noastră, cerem a Ta nebiruită apărare. Împărateasa Cerului și a pământului, ceea ce ai cu dreptate numele de "Prodromița", adică inainte-mergătoare, întărește-ne întru lucrarea faptelor bune și ne du de mână întru Împărăția cea cerească. Povațuiește-ne pe noi, toți drept credincioșii creștini, spre a vedea și veșnic a ne îndulci de mărirea Fiului Tău și Dumnezeul nostru, că Binecuvântată și Prea Proslăvită ești, în vecii vecilor. Amin."
Pr.Gabriel Burcescu
- Dettagli
- Visite: 2007
Artă și cultură în satul românesc prin ochii copiilor

Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, a Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al episcopiei ortodoxe române a Italiei și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, arhiereu-vicar al episcopiei ortodoxe a Italiei, și beneficiind de finanțarea parțială a acestui proiect din partea Ministerului pentru românii de pretutindeni, Schitul „Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul”, a demarat în anul acesta, cea de-a IV-a ediție a Școlii de vară, cu titlul „Artă și cultură în satul românesc, prin ochii copiiilor”.
Anul acesta am avut deosebita bucurie de a primi un număr de peste 60 de copii care s-au înscris la Școala de vară de la Schitul „Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul”, fiind dornici să participe la atelierele și activitățile desfășurate în acest an. Dintre activitățile de care copiii Școlii de vară se bucură amintim: activități catehetice și religioase, pictură pe ceramică, pictură pe tricouri, activități sportive, recreative și educative, precum și activități artistice, ce conțin elemente, motive și personalități emblematice ale satului românesc (teatru, muzică și dansuri).
Toate aceste activități se vor concretiza printr-o serbare care va avea loc la Schitul „Sfântul Prooroc Ilie Tesvitreanul”, duminică, 21 iulie 2019, după oficierea Sfintei Liturghii, prilej cu care va loc și vernisajul unei expoziții cu peste 50 de fotografii vechi, reprezentând diferite momente din viața satului românesc, intitulată „Satul tradițional. O filă a culturii populare românești”.
În acest moment, ne aflăm în cea de-a treia săptămână a Școlii de vară. Buna desfășurare a acestor activități nu ar fi fost posibilă fără aportul considerabil pe care l-am primit din partea voluntarilor noștri, și cărora le mulțumim cu acest prilej.
Rugăm pe Sfântul Prooroc Ilie, ocrotitorul nostru, să mijlocească înaintea Preasfintei Treimi, pentru profesori, voluntari, părinți și copii, ca să poată duce la bun sfârșit toate aceste activități, și să rodească peste ani.
Egumen Ieromonah Ștefan
- Dettagli
- Visite: 4383
Icoana Maicii Domnului Prodromița prăznuită la Sediul Eparhial de la Roma

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, vineri, 12 iulie 2019, la prăznuirea Icoanei Maicii Domnului Prodromița și a Cuviosului Paisie Aghioritul, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, alături de un sobor de preoți și diaconi, în Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Roma, împodobit cu o copie aniversară a Icoanei Maicii Domnului Prodromița, dăruită de către Schitul athonit Prodromul la împlinirea a 150 de ani de la minunea petrecută cu icoana originală.
Înainte de Dumnezeiasca Liturghie, Preasfințitul Părinte Atanasie a binecuvântat ca paraclisier pe domnul Neculai Afloarei, pentru Parohia „Intrarea Maicii Domnului în Biserică” – Roma VII. De asemenea, Preasfinția Sa a hirotesit întru citeț și ipodiacon pe tânărul teolog Marian Găină.
La momentul rânduit din timpul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Atanasie a săvârșit hirotonia întru diacon a ipodiaconului Marian Găină, pe seama Parohiei „Sfântul Ioan Botezătorul” din Olbia, Protopopiatul Lazio II.
În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar a adresat noului slujitor al Altarului lui Hristos un îndemn pentru a purta de grijă păstoriților pe care Domnul îi va rândui, pe calea cea mai de preț pe care omul trebuie să și-o asume, mântuirea sufletelor spre dobândirea Împărăției celei nestricăcioase a lui Dumnezeu. Preotul trebuie să lucreze în Parohie pe toate palierele la care este chemat, pe partea socială, pe cea catehetică, pe cea misionară, luptându-se ca toate oile ce-i sunt încredințate să-și găsească loc în comunitatea parohială, pridvor al descoperirii tainelor celor duhovnicești. De asemenea, Preasfințitul Atanasie a amintit și de marea binecuvântare revărsată peste Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” de la Roma, de a primi din partea Schitului Prodromul din Athos o copie aniversară a Icoanei Maicii Domnului Prodromița, pe care Biserica noastră o prăznuiește astăzi în mod solemn.
Toți cei prezenți s-au bucurat la final de o agapă frățească.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 1179
Zile de vacanță petrecute în biserică

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, timp de 9 săptămâni, câte o zi din săptămână, la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” de la Roma din incinta Centrului Eparhial, se desfășoară un proiect dedicat copiilor și tinerilor, Zile de vacanță petrecute în biserică.
În cadrul proiectului, copiii și tinerii vor lua parte la diferite activități, structurate pe diferite tematici precum Comuniune și Bucurie, Minunile Facerii (datoria noastră de a cunoaște și de a păstra frumusețea Creației Lui Dumnezeu), Obârșia strămoșească (Satul românesc, leagăn de cultură, creativitate și spiritualitate), Împreună în rugăciune și în cântare (Dumnezeiasca Liturghie - comoara viețuirii creștine spre veșnicie). De asemenea, copiii vor merge și într-un pelerinaj în care vor merge pe urmele Sfântului Benedict de Nursia, ocrotitorul Europei.
Fiecare zi a proiectului va debuta și se va încheia cu un moment de rugăciune, restul activităților constând în exerciții de înviorare, jocuri sportive și educative, ateliere de bucătărie și alte activități recreative.
În cea de-a doua zi, dedicată Minunilor Facerii, copiii și tinerii au primit vizita Preasfințitului Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania, care le-a prezentat un atelier despre legătura dintre referatul scripturistic al Facerii și teoriile științifice ale creației Universului, Preasfinția Sa accentuând faptul că știința ne arată cum s-au întâmplat lucrurile, iar Sfânta Scriptură ne descoperă finalitatea și motivul pentru care lumea a fost creată.
Copiii au mai participat și la un curs sanitar de acordare a primului ajutor, pe categorii de vârstă, celor mici prezentându-li-se noțiuni de bază, iar celor mari o demonstrație practică despre cum să reacționăm atunci când ne confruntăm cu o persoană aflată într-o situație de urgență.
Scopul proiectului este de a le oferi copiilor și tinerilor ocazia să socializeze, pe de o parte, și să continue și în vacanță spre a petrece câteva zile în curtea bisericii, acolo unde vor învăța valorile și comorile Bisericii noastre dreptmăritoare.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!










