- Dettagli
- Visite: 1726
Zile de vacanță petrecute în biserică | Și-a mai fost o zi frumoasă! Ziua a patra...

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, continuăm șirul celor 9 săptămâni, câte o zi din săptămână, la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” de la Roma din incinta Centrului Eparhial, unde se desfășoară proiectul dedicat copiilor și tinerilor, Zile de vacanță petrecute în biserică. În cadrul proiectului, copiii și tinerii participă la diferite activități, structurate pe diferite tematici, toate derulându-se în jurul rugăciunii și meditației la cele dumnezeiești.
Toate zilele petrecute până acum aici au fost frumoase, însă această zi a fost unică. Cea de-a patra zi din acest proiect ne-a adus și mai aproape de Hristos, prin săvârșirea Dumnezeieștii Liturghii, răspunsurile la strană fiind date chiar de către tinerii participanți. Cum altfel putem să ne cultivăm simțurile mai frumos decât dând auzului armonia rugăciunii și muzica bizantină, sunetul îngeresc la toacă, iar văzului frumusețea creației lui Dumnezeu redată prin „a picta cu lumină" - fotografia. Copiii și tinerii prezenți astăzi au avut prilejul de a se bucura în inocența lor de toate acestea, îmbinate în mod armonios cu joaca și voia bună.
Astfel, împărțiți pe categorii de vârstă, aceștia au învățat cum să își exprime rugăciunea prin armonia cântării, într-un atelier de muzică psaltică. Muzica sacră este comună îngerilor și oamenilor, omul învățând să aducă slavă lui Dumnezeu prin cântare, de la îngeri. Și ce poate fi mai frumos și emoționant decât să-i înveți și să-i auzi pe acești copii cântând, cu glasurile lor curate, notele melodioase ale muzicii bizantine.
Tot pe categorii de vârstă, copiii și tinerii au învățat despre „cântul de dor după cer" și anume despre toacă și „bătutul” la ea, acest lemn dătător de viață duhovnicească. Toaca este o rugăciune adusă lui Dumnezeu, al cărei cântec face legătura între pământ și cer, între uman și divin, între ceea ce se cunoaște și ceea ce nu se cunoaște. Și, astfel, am văzut astăzi îngeri învățând să bată la toacă cu mult entuziasm și bucurie.
Momentele frumoase au continuat și în cea de-a doua parte a zilei, de data aceasta făcându-se referire la surprinderea minunatei creații a Domnului - omul, natura - prin fotografie. Și pentru că fiecare poză are o poveste de spus, copiii au fost atrași cu mult entuziasm în a participa la predarea unor noțiuni teoretice, dar și practice, privind fotografia și aparatul de fotografiat. Au învățat astfel să-și cultive simțul artistic, cum să pună mai bine în valoare pe cel de lângă el, natura cu frumusețile ei.
Scopul muzicii, al artei, este frumusețea, o valoare la fel de importantă ca și adevărul sau bunătatea. Astfel, astăzi, prin muzică și artă, copiii și tinerii au învățat să laude și să slăvească pe Domnul și creația Sa.
Și, după cum ne-a mărturisit un copil participant astăzi: Și-a mai fost o zi frumoasă! Ziua a patra...
„Cânta-voi Domnului în toată vremea, cânta-voi Dumnezeului meu cât voi fi” (Psalmul 103, 34)
A consemnat: Preoteasa Ecaterina Țuțuroi
- Dettagli
- Visite: 2972
Hramul Bisericii împreună cu tabăra de vară ca într-un sat românesc la Rignano Flaminio

Duminică, după Sfânta Liturghie, cei 60 de copii cu vârste de la 3 la 17 ani au prezentat în fața publicului numeros – ajutați de cei patru profesori ai lor și de părintele ieromonah Ștefan (Victor Simion), precum și de părinți - un spectacol cu cântece și dansuri tradiționale si sceneta ”Soacra cu trei nurori”. Copiii și adolescenții provin, ca și în anii trecuți, din localitățile din zona de nord a Romei: Rignano Flaminio, Morlupo, Prima Porta, Monterotondo, Civita Castellana și Sant Oreste.
”Tabăra de la Rignano este și Școală de vară în care urmărim să câștigăm partea bună pentru elevii participanți, formarea duhovnicească mai întâi de toate, deoarece copilul trebuie să trăiască Școala de vară ca ceva deosebit, care să-i rămână ca o amintire și în același timp să îi transmită o trăire care să continue pe tot parcursul anului și să aștepte cu nerăbdare anul următor să participe din nou la Școala de vară. În sensul acesta prima dintre activități este participarea la Sfânta Liturghie, de două ori pe săptămână, miercurea și vinerea iar în celelalte zile: luni, marți și joi participă la rugăciunea de dimineață, la utrenie și alte activități catehetice, iar cei cazați în cadrul mânăstirii participă la slujbe, la mici ascultări după puterile lor, și ziua se încheie cu rugăciunile serii citite în Biserică, înainte de culcare” explică părintele Ștefan.
”Mulțumirea sufletească este că pot trăi și eu sentimentele unei familii - pentru că am ales viața călugărească - de a avea o familie numeroasă (vin dintr-o familie numeroasă de opt copii) și în același timp mulțumirea sufleteacă este pentru că cei mici pleacă cu un bun bagaj de cunoștinte fie acelea duhovnicești mai întâi de toate, deoarece sunt copii care nu au posibilități să meargă în fiecare duminică la Sf. Liturghie, dar pe durata Școlii de vară participă de două ori pe săptămână. Sunt copii care nu au curajul să se apropie să cânte la strană sau să cânte Sf Liturghie de acolo de unde stau ei în biserică, dar la Școala de vară ei se apropie și cântă împreună cu toți copii. La Sfânta Liturghie se trăiește, se participă, nimeni nu este spectator; creștinul nu trebuie să fie spectator, trebuie să fie participant și trebuie să trăiască!”- mai subliniază părintele Ștefan.
Tocmai de aceea la finalul Taberei de vară toți elevii Școlii – de la mic la mare – cântau în biserică, precum și la spectacolul susținut de ei sub coordonarea atentă a profesorilor lor: Elena Constantin și Mihaela Bădescu din București, Mircea Costel din Constanța și Nina Toma din regiunea Lazio. De la fiecare în parte au învățat câte ceva: poezii și cântece românești, dansuri tradiționale, jocurile copilăriei părinților ca ”v-ați ascunselea”, ”leapșa”, ”țară - țară vrem ostași” sau trasul cu arcul, pictura pe pânză, pe lemn, sticlă, pe piatră, dar și pe ceramică cu influențe românești din diverse regiuni ale țării.
La încheierea serbării toți copiii au primit diplome și alte cadouri. Cu acest prilej vice-consulul Ionuț Urs, alături de ministrul consilier George Miloșan au transmis mesajul ambasadorului României în Italia, George Bologan: ”Este o mare bucurie pentru mine să vă pot transmite gândul și prețuirea mea cu ocazia celebrării Hramului Schitului „Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul”. Sărbătoarea de astăzi reprezintă un prilej de reflecție și de analiză pentru toți membrii comunității, având rolul de a ne determina să cultivăm în sufletele noastre virtutea” astfel începe mesajul ambasadorului Bologan, care a amintit totodată că acest an are o semnificație deosebită pentru întreaga națiune română, odată cu celebrarea a 30 de ani de la Revoluția română din 1989, ”moment esențial pentru destinul poporului nostru, care a contribuit la construirea unei societăți puternice, bazată pe egalitate și dreptate, precum și la educarea tinerilor în spiritul afirmării unei culturi a libertății, a valorilor fundamentale ale democrației, a statului de drept și a pluralismului”.
Ambasadorul României la Roma a mai subliniat în mesajul său și importanța prezenței bisericilor în comunitățile de români din Diaspora: ”Deşi departe fizic de ţară, dar niciodată departe sufletește, românii din Diaspora contribuie neîncetat la dezvoltarea României şi la păstrarea identităţii naţionale prin promovarea valorilor, a tradiţiilor şi a culturii româneşti. Bisericile noastre au o contribuție majoră la promovarea unității neamului românesc cultivând în sufletele credincioșilor români conștiința trează că ei au aceeași obârșie, ca neam și aceeași limbă.
Doresc să mulțumesc în mod particular organizatorilor proiectului „Școala de vară de la Rignano Flaminio”, aflat la a IV-a ediție, deoarece prin ceea ce fac, transmit mai departe tinerelor generații valorile noastre, învățându-i să respecte ceea ce ne ajută să ne individualizăm printre celelalte națiuni. Valorile noastre sunt în primul rând oamenii, cel mai important tezaur al României, unii reușind să ducă numele țării dincolo de hotare, scriitori precum Mihai Eminescu, Mircea Eliade, filosofi precum Emil Cioran, compozitori ca George Enescu, sculptori precum Constantin Brâncuși, pictori ca Nicolae Grigorescu sau sportivi ca Gheorghe Hagi ori Simona Halep. Român ca voi sunt și eu, și astăzi, vă mulțumesc tuturor pentru că simțiți, vorbiți și gândiți românește!”
Comunicatul complect îl găsiți aici
- Dettagli
- Visite: 1656
Ședință și Slujirea Vecerniei la hramul la Parohiei Sfânta Mc. Hristina ( Prata de Pordenone ) în Protopopiatul Ortodox Român Triveneto III

Ședința a început la orele 16, fiind tratate probleme de ordin pastoral și misionar specifice diasporei cu care ce confruntăm în NE Italiei .
Am discutat despre evenimentele semnificative petrecute în protopopiatul nostru, prin care mărturisim în mod dinamic credința ortodoxă și sporim comuniunea dintre preoți și comunitățile parohiale. Festivalul Bucuriei, Pomenirea Eroilor la Cormons, Taberele de Vară, împreuna slujire la Hramuri și evenimente specifice din viața parohiilor legate de tematica Sfântului Sinod dedicată Satului românesc etc. Prin aceste manifestări de ordin pastoral, educațional și cultural, responsabilizam și sporim spiritul misionar din parohii implementând un real dialog inter-ortodox și inter-crestin cu valențe interculturale.
După ședință începând cu orele 18, am celebrat în chip smerit Vecernia Hramului pentru comunitatea ortodoxă din Prata de Pordenone, pusă sub ocrotirea Sfintei Mc. Hristina .
Nu putea lipsi tradiționala agapă, pregătită de onorata doamnă preoteasă Pascariu căreia îi mulțumim !
Dăm Slavă Lui Dumnezeu pentru toate și mulțumire pentru purtarea de grijă Maicii Domnului și Tuturor Sfinților !
Consemnează din cetatea Udine
Protopop Iustinian Deac
Protopopiatul Ortodox Român Triveneto III
- Dettagli
- Visite: 1626
Hramul parohiei din Republica San Marino

Duminică 21 iulie, după ce am primit Sfintele Taine la Dumnezeiasca Liturghie, credincioșii Parohiei Sfânta Mare Muceniță Marina împreună cu preotul paroh Marin Florin, am pornit cu gând de rugăciune către catedrala din Citta di San Marino, care adăpostește moaștele Sfântului diacon Marin, protectorul republicii. În catedrală sub altar se află o parte din moaștele sfântului iar în partea dreaptă a altarului găsim bustul acestuia acoperit in aur si argint. Am înălțat mulțumire lui Dumnezeu pentru toată purtarea de grijă , apoi ne-am îndreptat către locul de nevoință al Sfântului ,la Sacello. Pentru a ajunge în acest loc sfânt, am urcat peste 300 de trepte , săpate în rocă , purtând icoane prin mâinile nevinovate ale pruncilor parohiei. Am aprins lumânări și am cântat în acest loc minunat Acatistul Sfintei Mari Mucenițe Marina , ocrotitoarea comunității noastre. După agapă , la care toți ne-am bucurat , am încheiat această deosebită zi la Castelul din Verucchio , de pe culmile căruia, în afară de priveliștea minunată , am găsit în zare , din nou, locul unde Sfântul diacon Marin a viețuit.
Minunat este Domnul întru sfinții Lui !
Mulțumim Domnului pentru această zi binecuvântată!
A consemnat Petronela Roman
- Dettagli
- Visite: 1580
PS Atanasie de Bogdania a slujit la Centrul Eparhial de la Roma

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în Duminica a V-a după Rusalii, 21 iulie 2019, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Roma.
In cuvântul de învățătură adresat după citirea Sfintei Evanghelii, Preasfințitul Părinte Atanasie a încadrat cronologic momentul vindecării îndrăciților din Gadara, la scurt timp după Predica de pe munte și înmulțirea pâinilor, arătând că, precum odinioară, omul modern îl caută pe Dumnezeu nu pentru promisiunea moștenirii Împărăției Sale, ci pentru miracole și reușite facile. În continuare, Preasfinția Sa a descris momentul întâlnirii Domnului cu îndrăciții, care erau tulburați, simțind că au în față pe cineva cu totul deosebit care venea să strice rânduiala lumii acesteia, identificată de multe ori cu fuga după plăcere și fuga de durere, un cerc vicios din care nu se mai poate ieși, motiv pentru care oamenii lumii noastre contemporane sunt chinuiți.
În încheiere, Preasfințitul a subliniat că fapta bună necesită multă nevoință, iertarea adevărată și răbdarea în încercări sprijinindu-se pe numeroase sacrificii.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!










