- Dettagli
- Visite: 1059
Primul hram la Parohia Valeggio Sul Mincio sau Sfintii Neofit si Meletie cinstiți la Parohia Valeggio Sul Mincio

Marți 3 septembrie Parohia Valeggio Sul Mincio, protopopiatul Triveneto II (provincia Verona) și-a cinstit ocrotitorii, pe Sfinții Cuvioși Neofit și Meletie de la Mănăstirea Stânișoara. Este primul hram organizat, parohia fiind înființată anul trecut în luna septembrie.
Dimineața au fost săvârșite Utrenia, Acatistul Sfinților, Sfânta Liturghie și pomenirea celor adormiți, urmate de agapa organizata de credincioși ai parohiei. Din soborul preoților au făcut parte părintele protopop Gabor Codrea de la Parohia Sfântul Ilie Verona, părintele Laurentiu Herciu de la parohia Tripoli (Mantova) și părintele Daniel Ilie de la parohia Legnago.
Seara la ora 19 a fost săvârșită Taina Sfântului Maslu. Iar cu aceasta ocazie mulțumim părinților care au participat: pr. Nicolae Budui (Rovigo), pr. Daniel Stângă (San Bonifacio), pr. Vladimir Pavlescu (Verona II), pr. Lucian Mileșan (Bolzano), pr. Sorin Croitoru (Mantova) și pr. Mihail Ursachi (Villafranca). După Sfântul Maslu a urmat agapa frățească.
Mulțumim Sfinților Neofit și Meletie pentru ocrotirea de care am avut parte in acest prim an de misiune in localitatea Valeggio Sul Mincio.
Preot paroh Ionuț Dascălu
- Dettagli
- Visite: 1243
Priveghere în cinstea Sfântului Nectarie în parohia Roma III

S-au împlinit 56 de ani de când Moaștele Sfântului Nectarie au fost mutate din mormânt în biserica mănăstirii de la Eghina. Acest eveniment este sărbătorit în fiecare an în data de 3 septembrie.
De asemenea, se împlinesc 4 ani de când parohia noastră a primit o părticică din Sfintele Moaște ale acestui Sfânt tămăduitor, care au fost așezate spre închinare în biserică într-o zi de 3 septembrie.
Cu acest prilej binecuvântat am prăznuit cu Priveghere de noapte (Vecernie cu Litie, Utrenie cu Acatist și Dumnezeiasca Liturghie) bucuria ce s-a făcut parohiei noastre.
Au împreună-slujit părintele Ilie Ursachi, părintele Gabriel Apopei și părintele Gheorghe Zavate, ostenindu-se și bucurându-se împreună cu noi.
De când a venit în parohia noastră, Sfântul Nectarie a ajutat și a binecuvântat multe persoane bolnave, Sfintele Moaște fiind duse în alte parohii cu prilejul slujirii Tainei Sfântului Maslu și în spital sau acasă la persoanele suferinde.
Sfântul Nectarie să mijlocească pentru noi toți!
- Dettagli
- Visite: 2243
Început de An bisericesc și omagierea satului românesc în Parohia ”Sf. Mc. Agata” din Catania în Sicilia
După cum se știe, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a hotărât ca 2019 să fie anul omagial al satului românesc. De aceea în Parohia Ortodoxă Română”Sf. Mc. Agata” de la Catania, din Sicilia, părintele paroh Mihai-Gabriel Ichim a organizat un dublu eveniment în cadrul ZILELOR LIMBII ROMÂNE: FESTIVALUL PORTULUI POPULAR ROMÂNESC și FESTIVALUL LIMBA NOASTRĂ-I O COMOARĂ.
Duminică de duminică credincioșii lasă casele lor, în care duc o viață pământească, pentru singurul loc ceresc de pe pământ: Casa Domnului.
Duminică, 1 septembrie, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei a sărbătorit pe ocrotitorul ei Sfântul Dionisie Exiguul sau cel smerit, sfânt stră-român ce a viețuit la Roma.
La Sfânta Liturghie, după primirea Sfintei Euharistii, dătătoare de viață veșnică, enoriașii au fost mângâiați și întăriți de mesajul Preasfințitului Siluan, adresat credincioșilor în pastorala de la începutul anului bisericesc.
În partea a doua a zilei, enoriașii au prezentat un spectacol artistic în curtea bisericii, împodobită cu numeroase obiecte populare și panouri cu fotografii.
Credincioșii din Catania, chiar dacă nu mai trăiesc în România, și-au păstrat dragostea pentru satul și biserica lor, și s-au pregătit din timp pentru această zi. 80 dintre ei au contribuit la realizarea unei impresionante expoziții cu fotografii ce înfățișează bisericile din satul în care s-au cununat și s-au botezat ei și copiii lor, drept mărturie pentru vrednicia preoților și gospodarilor ce au trăit pe acele meleaguri.
Festivalul LIMBA NOASTRĂ-I O COMOARĂ
În fiecare an, la sfârșit de august și început de septembrie, românii își sărbătoresc ...patria: Limba Română, căci așa cum spunea Nichita Stănescu: ”LIMBA ROMÂNĂ ESTE PATRIA MEA”.
Enoriașii cei mici, ce trăiesc în Catania, învață multe lucruri frumoase la școala italiană, dar niciodată despre Ion Creangă și Mihai Eminescu.
De aceea în acest an, profesoara de la școala parohială, preoteasa Geta Ichim, a propus zece dintre cele mai importante povești și povestiri, despre satul românesc, spre a fi citite de părinți, acasă, copiilor lor.
Familiile cu copii au deschis în casele lor la Catania, în Sicilia, cartea de aur a literaturii române și seară de seară, timp de 2 săptămâni, părinții au lăsat deschisă ușa sufletului lor, prin care au pășit personajele principale ale basmelor copilăriei lor.
După ce au primit acești oaspeți în inimile lor, fiii și fiicele credincioșilor din parohie, au venit la sărbătoarea Limbii Române și au susținut un montaj artistic inspirat din poveștile: "Punguța cu doi bani", "Capra cu trei iezi", "Ursul păcălit de vulpe", ”Fata babei și fata moșneagului”, "Păcală și Tândală" și au prezentat eroii Ileana Cosânzeana și Făt Frumos din poveștile în care binele învinge întotdeauna.
În îndepărtata Sicilie au răsunat în cor glasurile micuților enoriași:
”Cucurigu, boieri mari
Dați punguța cu doi bani!”, cât și
”Trei iezi cucuieți,
Ușa mamii descuieți.”
Emoții, amintiri, zâmbete!
Pentru a cinsti limba și satul românesc, nici adulții parohiei nu s-au lăsat mai prejos.
Îndrumați de doamna preoteasă ei au realizat o frumoasă scenetă de teatru, inspirată de povestea ”Soacra cu trei nurori”, scrisă de Ion Creangă.
Umorul românesc caracteristic, a molipsit asistența și de această dată, aducând multă veselie în mijlocul românilor ce muncesc din greu în țări străine.
Festivalul Portului Popular Românesc
Zilele acestea, enoriașii Parohiei ”Sfânta Muceniță Agata” din Catania, și-au amintit de vechea ladă de zestre a bunicilor, bunici ce au trăit în satul românesc de altă dată. Așa au redescoperit covoarele, dantelele, cearceafurile, ștergarele și costumele frumos cusute ...cusute la lumina soarelui când aceste femei erau tinere și vesele sau mai târziu, când erau îmbătrânite de vreme, cu mâinile crăpate precum pământul, pe care îl munceau din zori până în noapte, sau cine știe...cusute poate la lumina lămpii...... doar Domnul mai știe acum, când toate sunt ”oale și ulcele...”
În dragostea cu care au meșteșugit cu ața și acul, cu războiul de țesut, cu andrelele sau iglița, mamele și bunicile au picurat tristetea, dorul, dragostea, ciuda, plânsul, dar și bucuria și nădejdea că Domnul Cel de sus, drăguțul, va avea grijă de toate.
Pentru a completa expoziția cu obiecte populare din curtea bisericii, credincioșii au adus oalele, butoiașele și străchinile ce au zburat cu avionul, sau au ajuns cu mașina personală sau autocarul, pe autostrăzile Europei, pentru a ajunge aici în Sicilia...o insulă la capătul lumii...
Ei și-au adus cele mai vechi rămășițe de acasă, din România, ce au aparținut odată, înaintașilor lor, de aceea au o mare valoare sentimentală.
Le-au adus de dragul vremurilor demult apuse, de dragul lui tătuca și al mămucăi, al moșilor lor, pe care nu-i mai pot atinge, nu-i mai pot îmbrățișa, nu-i mai pot vedea, căci ei toți s-au petrecut ...dincolo..acolo ”unde nu este durere, nici întristare, nici suspin, ci viață fără de sfârșit.”
Dar aceste obiecte pe care le-au făcut cu mâinile lor, rămase dincolo de timp, reușesc să reînvie toate amintirile din copilăria care nu întotdeauna a fost usoară poate, dar a fost o copilărie alături de cei dragi, în care cinstea, demnitatea, bunul simț și credința în Hristos erau legile după care se guverna satul românesc.
Prezenșa acestor adevărate odoare, îi aduce pe bunici și părinți prezenți printre ei, în viața de zi cu zi și-i ajută să se simtă protejați, pentru a avea curaj printre străini, pentru a rămâne români și ortodocși, deși trăiesc departe de Dunăre și munții Carpați, tocmai printre catolicii italieni.
Această sărbătoare a cinstirii tradițiilor românești a fost pregătită din timp la Catania.
Părinții copiilor ce frecventează biserica, au făcut din dragoste pentru ei, ceva ce le aduce aminte chiar de copilăria lor.
Unii chiar au adus o căsuță construită din carton, în miniatură, de 1,5 m înălțime, căsuță în care au putut intra pe ușă și au putut privi pe geam, toți copiii prezenți, așa cum și ei la rândul lor au privit pe geam odată, demult, frumoasele dealuri, munții și văile natale.
Chiar dacă au adus căsuța, înghesuiți în mașină, de la o distanță de 150 de km, oricât a fost de greu drumul, ei au făcut o mare bucurie tuturor copiilor care s-au jucat în ea.
O altă piesă importantă realizată de părinți pentru copii, a fost fântâna cu apa, unde micii enoriași s-au udat până la piele.
Hora, sârba, cântul, sarmalele, plăcintele și voia bună au întregit tabloul vieții satului românesc, care a fost sărbătorit cu mare bucurie de către toți enoriașii prezenți la biserică.
Fiecare a plecat în final acasă, cu un buchet de flori, flori ale nădejdii, dragostei și credinței, că va veni vremea când toți se vor întoarce din nou acasă în satul lor românesc.
”Sara pe deal buciumul sună cu jale,
Turmele-l urc, stele le scapără-n cale,
Apele plâng, clar izvorând în fântâne;
Sub un salcâm, dragă, m-aştepţi tu pe mine.”
A consemnat preoteasa Geta Ichim
- Dettagli
- Visite: 2527
Primire în ortodoxie la Crotone

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Atanasie, sâmbătă 31. august, în parohia "Sf. Mc. Acachie" din Crotone, am săvârșit intrarea în Ortodoxie al unui candidat de origine Italiană, practicant al Bisericii Ortodoxe, căruia i-a fost transmisă iubirea față de Biserica cea adevărată de către soția sa, care este Ortodoxă, de origine Rusă.
De asemenea ne-am bucurat de prezența Monahului Pr. Nilo, în calitate de părinte duhovnicesc al candidatului și Pr. Ioan Manea împreună slujitor.
Dumnezeului Slavă pentru toate!
Consemnat de Pr. Paroh Ivan Dobroțchi
- Dettagli
- Visite: 496
Tabăra de la Parohia Valeggio sul Mincio la final

Duminică 1 septembrie, după Sfânta Liturghie s-a încheiat Tabăra de copii și tineret de la Parohia Sfinții Neofit și Meletie de la Stânișoara, Valeggio Sul Mincio (provincia Verona, Protopopiatul Triveneto II). Tabăra intitulată Calea Bucuriei este la prima ediție la sfârșitul primului an de la înființarea parohiei.
Aceasta a avut loc în perioada 26 august-1septembrie și s-a desfășurat în parteneriat cu Asociatia Tineretul Ortodox Român filiala Iasi (voluntari Iustina Timofte si George Babanu), Frăția Nepsis Roma (voluntar Mihaela Potoc) si Parohia Catolică Sfântul Petru.
Din programul taberei menționăm Sfânta Liturghie, rugăciunile de dimineață și seară, ateliere de icoană pe lemn, prim ajutor, spiritualitate, dans, muzică, drumetie in parcul Sigurta, seara talentelor, jocuri și competiții sportive, vânătoarea de comori și alte multe surprize.
La final după Sfânta Liturghie de duminică s-a vizionat filmul taberei și s-au oferit diplome de participare copiilor și tinerilor, iar voluntarilor care au ajutat pentru servirea mesei și organizare, diplome de mulțumire.
Mulțumim lui Dumnezeu pentru toate!










