- Dettagli
- Visite: 755
Al XX-lea Congres Nepsis MOREOM la final | Ierarhii prezenți la eveniment au săvârșit Dumnezeiasca Liturghie

Congresul aniversar Nepsis la 20 de ani, s-a încheiat duminică, 6 octombrie 2019, prin slujirea Sfintei Liturghii de soborul ierarhilor prezenți la Congres, Preasfințitul Timotei al Spaniei și Portugaliei, Preasfințitul Teofil, Arhiereul-Vicar al aceleași Episcopii și Preasfințitul Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Italiei, avându-l în frunte pe Înaltpreasfințitul Părinte Iosif, Mitropolitul Europei Occindentale și Meridionale.
În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa s-a adresat tinerilor prezenți vorbindu-le despre Frăția Nepsis, despre istoricul și semnificația denimirii ei cât și despre chemarea pe care o adreseaza tinerilor ce aderă la acestă frăție de a fi treji și veghetori în viață, ca să nu-și piardă identitatea românescă și mai ales pe cea ortodoxă.
Pornind de la exemplul Sfântului Apostol Toma, ierarhul le-a vorbit tinerilor despre credința cea adevărată și despre necesitatea mărturisirii ei într-o lume în care necredința și ateismul sunt în continuuă exapansiune.
Acordându-se la tema de reflecție propusă de pericopa duminicii și anume „Învierea Tânărului din Nain”, IPS Iosif a subliniat faptul că întâlnirea lui Hristos cu tânărul adormit din Nain nu a fost deloc întâmplătoare - prin el, Hristos vorbește peste veacuri tuturor tinerilor îndemnându-i în mod perpetu să-și asume credința și să o trăiască. Acel ”tinere ție îți zic scoală-te” este tocmai starea de trezvie pe care tânărul neptic este chemat să o trăiască, acea stare de ieșire din moartea sufletească a necredinței și a nepăsării.
În sfârșitul cuvântului său, Înaltpreasfințitul a mulțumit invitaților speciali ai congresului, domnul profesor universitar dr. Adrian Opre, decanul Facultății de Psihologie, din cadrul UBB Cluj Napoca și părintelui lector universitar dr. Liviu Vidican Manci, directorul Seminarului Teologic Ortodox din Cluj Napoca care au conferențiat în fața tinerilor despre ”Cum se poate trăi credința într-o lume virtuală și digitalizată.” A adus deasemenea mulțumiri gazdelor și organizatorilor, episcopilor și preoților prezenți, tinerilor și tuturor celor care se dedică în cadrul Mitropoliei noastre, lucrării cu tineretul.
După masa de prânz a avut loc încheierea festivă a Congresului Nepsis prin prezentarea concluziilor finale desprinse din acestă întâlnire, s-au oferit diplome grupurilor participante, cât și tinerilor care ne-au bucurat cu interpretările lor muzicale în cadrul Spectacolului Aniversar Nepsis la 20 de ani, stabilindu-se totodată și locația viitorului Congres Nepsis MOREOM, la Berna, în Elveția, în perioada 2 – 4 octombrie 2020.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 506
Continuă lucrările pe Șantierul bisericii parohiei Verona I

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu și cu mijlocirile Sfântului Proroc Ilie și a Sfântului Ierarh Zenon în aceste zile se lucrează la sistemul de canalizare și de recuperare a apelor din parcul bisericii, la amenajarea clopotniței și la înlocuirea clădirilor anexe.
Mulțumind tuturor ctitorilor, jertfitorilor și ostenitorilor, rugăm pe Milostivul Dumnezeu să reverse peste toți darurile Sale cele nemuritoare.
- Dettagli
- Visite: 939
Adunare de Protopopiat - Toscana I

Marți, 8 noiembrie 2019, la parohia Sf. M. Mc. Anastasia Romana din Prato a avut loc Întâlnirea lunară a clericilor din protopopiatul Toscana I.
După un moment de rugăciune, a fost prezentat și ulterior seminarizat un referat cu tema ,,Personalitatea istorică și duhovnicească a Patriarhului Nicodim Munteanu".
A urmat Ședința de Protopopiat în care s-au stabilit detalii cu privire la organizarea Săptămânii pentru Misiune, Concertul ,,Colindul Sfânt și Bun", următoarele Adunări de Protopopiat și alte aspecte legate de slujirea liturgică și misiunea pastorală.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 653
Congresul tinerilor NEPSIS din MOREOM la a XX-a ediție | Evenimentul a avut loc în insulele Canare din Spania

În Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale există o preocupare intensă în ceea ce privește pastorația tinerilor, în încercarea de a le descoperi acestora tainele Bisericii și de a asigura societății în care trăim un viitor trainic și sănătos, bine întocmit pe valorile și principiile bunei viețuiri creștine.
Anul acesta, în arhipelagul Canare din Oceanul Atlantic, a fost organizată cea de-a XX-a ediție a Congresului Nepsis MOREOM, în perioada 3-6 octombrie, o ediție aniversară la care au participat peste 150 de tineri din Spania, Danemarca, Portugalia, Anglia, Irlanda, Franța, Elveția, Germania, Belgia, Italia și România, alături participanții din Insulele Canare. În mijlocul tinerilor s-au aflat patru ierarhi ai Sinodului Mitropolitan, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Iosif, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și Preasfințitul Părinte Teofil de Iberia, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei.
Tinerii au avut posibilitatea să descopere frumusețile zonei gazdă, apoi au participat la mai multe conferințe și ateliere tematice, firul roșu al întâlnirii din acest an fiind problematica trăirii credinței într-o lume virtuală și digitalizată.
Alături de tinerii participanți, ierarhii sinodului mitropolitan și preoți, au fost prezente și oficialități ale corpului diplomatic din România și Spania: doamna Natalia Elena Intotero – Ministru delegat pentru românii de pretutindeni, doamna Gabriela Dancău – Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al României în Regatul Spaniei, doamna consul Alina Elena Râmaru – Consulatul Onorific al României în Insulele Canare, și alte oficialități.
Ziua s-a încheiat cu un moment artistic susținut de tineri prin muzică, recital, dans popular, cântare corală, instrumentală, cu ocazia aniversării celei de a XX-a ediții a congresului Nepsis MOREOM, marcând astfel cei 20 de ani de existență Nepsis în diaspora românească din Europa Occidentală.
Congresul s-a încheiat duminică, 6 octombrie 2019, prin săvârșirea Dumnezeieștii Liturghii de către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Iosif, împreună cu soborul de ierarhi și alături de preoții și tinerii prezenți la acest moment aniversar din viața frăției Nepsis MOREOM.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 2309
Oaspeți de seamă și convorbiri duhovnicești în Parohia "Nașterea Maicii Domnului" - Roma II

La dumnezeiasca Liturghie de duminică, 6 octombrie, în parohia noastră a poposit un grup de pelerini din România, însoțiți de pr. arhimandrit Teodosie Pleșca starețul Mănăstirii Zosin- jud. Botoșani, pr. arhimandrit Clement Haralamb, de la Catedrala Patriarhală, pr. Siluan Antoci, de la Mănăstirea Sfânta Cruce-jud. Neamț, ieromonahul Spiridon de la Mănăstirea Dragomirna-jud. Suceava, pr. Alexandru Paveliuc de la parohia "Adormirea Maicii Domnului" Slobozia- jud. Botoșani. În cuvântul de învățătură părintele Clement a subliniat importanța lucrării Sfântului Duh în viața noastră și folosul întâlnirii tinerilor cu Hristos cel Răstignit și Înviat în taina rugăciunii, a Spovedaniei și a Împărtășaniei. Bucuria întâlnirii noastre s-a prelungit la agapa de după Liturghie pregătită cu mult drag de credincioasele parohiei noastre și a unui dialog de suflet despre importanța mărturisirii lui Hristos într-o lume atât de sărăcită duhovnicește .
“Iată acum ce este bun şi ce este frumos, decât numai a locui fraţii împreună!”
- Padova Nord Limena - Sfințirea terenului noii Biserici și așezarea primei Cruci
- Pelerini din România la Parohia din Borghesiana (Roma VIII)
- Virgiliu Gheorghe: Conferința „Provocările tinerilor astăzi” - NEPSIS TOSCANA 1 și 2 - Lucca 6 octombrie 2019
- Deschiderea Școlii Parohiale “Sf. Nicolae”, parohia Ragusa










