- Dettagli
- Visite: 821
Cateheza despre Evangheliile Sinoptice la parohia Înălțarea Domnului din Florența - Firenze I

În fiecare joi de la 15:30 la parohia Înălțarea Domnului din Florența - Firenze I, părintele paroh I. Coman desfășoară ore de cateheză ortodoxă pentru adulți.
Vă așteptăm numeroși în Viale Giovanni Amendola 40, FIRENZE.
- Dettagli
- Visite: 1507
Adunarea Protopopiatului Lombardia 3

Marți, 12 noimbrie, în Parohia "Sfântul Ioan Gură de Aur" din Asola și Castiglione delle Stiviere, provincia Mantova, a avut loc penultima adunare a preoților Protopopiatului Lombardia 3. La Taina Sfântului Maslu în sobor, oficiată cu această ocazie, au participat și preoți din Protopopiatul Lombardia 1, invitați de păstorul acestei parohii, preotul Ciprian Onuță, deoarece din punct de vedere bisericesc, seara de 12 noiembrie reprezenta începutul prăznuirii Sfântului Ioan Gură de Aur, ocrotitorul parohiei. În cuvântul de învățătură de la sfârșitul slujbei Părintele Protopop Gelu Porumb a vorbit atât despre frumusețea satului românesc, elogiat în scrierile lor de către toți marii noștri scriitori și poeți, cât și despre minunata personalitate a Sfântului Ioan Gură de Aur, cel mai prolific și cunoscut teolog al perioadei patrisitice a Bisericii Ortodoxe, cel care ne-a lăsat nenumărate tratate teologice, exegetice și ascetice, autor al Sfintei Liturghii care se oficiază în bisericile ortodoxe în tot cuprinsul anului bisericesc. Momentul de bucurie al serii a fost pecetluit prin participarea clericilor și enoriașilor la agapa frățească de la sfârșit.
A consemnat preotul Sorin Croitoru de la Mantova
- Dettagli
- Visite: 1584
Adunare preoțească și conferință protopopială în Protopopiatul Toscana II

Astăzi, marți 12 noiembrie, preoții Protopopiatului Ortodox Român Toscana II, s-au întâlnit în şedinţă de lucru la Parohia Ortodoxă Română "Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava" din Siena.
După săvârșirea Sfintei Liturghii, Pr. Paroh Ioan Şoreanu a susținut conferința cu titlul "Învățători devotați în satul românesc".
În cadrul lucrărilor Adunării Protopopiale s-au discutat şi luat decizii pentru buna funcționare a protopopiatului.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 694
Conferință în cadrul Săptămânii Misiunii la Roma II

Sâmbătă, 9 noiembrie, la Parohia "Nașterea Maicii Domnului" - Roma II, s-a desfășurat conferința cu titlul "Ești ceea ce trăiești - date recente din neuroștiință în lumina experiențelor duhovnicești ale Filocaliei", susținută de pr. diacon Adrian Sorin Mihalache, lector in cadrul Facultății de Teologie, Dumitru Stăniloae, din Iași. Conferința a făcut parte dintr-un amplu program - Săptămâna Misiunii – a doua ediție, organizat de Departamentul de Misiune al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, cu binecuvântarea Preasfințiților noștri, PS Siluan și PS Atanasie de Bogdania.
În introducere, părintele diacon a făcut o comparație între oamenii din societatea de astăzi și cei din societatea de ieri, spunând că oamenii de astăzi sunt privilegiați datorită multitudinii de informații pe care le cunoaștem despre noi, despre interiorul nostru. Acesta a afirmat că e bine să fim atenți la felul nostru de a trăi. Societatea nu ne mai permite să stăm singuri cu noi înșine și cu Dumnezeu si din acest motiv este greu să trăim ca oameni ai credinței. Ne-a îndemnat să ne analizăm pe noi, pentru că, fără analiză interioară, nu există progres, persoana care ne poate ajuta să facem asta fiind duhovnicul nostru. Suntem învățați să trăim cu ceasul în mână, avem "deadline-uri", iar, din cauza aceasta, nu mai avem timp pentru a medita la sensul vieții noastre. Părintele Teofil Părăian zice "ce faci te face", adică ești ceea ce trăiești; cand păcătuim, ne stricăm, iar făcând binele ne zidim. Cum putem face binele? Fiind atenți la aproapele (nu doar la familie și la prieteni), să îi numim pe nume, să îi îmbrățișăm, să avem atenția îndreptată spre suferința omului. Este dovedit științific că îmbrățișările sunt benefice, ameliorează sau chiar vindecă suferința omului.
În a doua parte a conferinței, părintele profesor a vorbit despre dorința de a cultiva cunoașterea de frumusețile acestei lumi, pentru a putea, implicit, a cunoaște frumusețile cerești. Ne bucurăm de Black Friday ("Vinerea Neagră"), de faptul că avem smartphone cu internet nelimitat. Omul, în general, nu rezistă tentației de a avea orice, oricând, oriunde, oricum, totdeauna și totul, pentru că online totul este gratuit (aproape) si se obține fără efort. Nu este nimic mai măreț decât a crește în virtute și a încerca să cunoști oamenii și creația, și prin asta pe Dumnezeu.
A treia parte a conferinței a început cu versetul din Evanghelia lui Ioan: "Și aceasta este viața veșnică: să te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Iisus Hristos, pe Care L-ai trimis". Cunoașterea este viață.
În această ultimă parte a conferinței, diacon lector Sorin Mihalache a afirmat că în momentul în care inițiem un proces de cercetare a sinelui ar trebui să ne dorim să căutăm un sens al vieții noastre, găsirea sensului repercutându-se asupra sănătății noastre. Persoanele curioase, dornice de cunoaștere sunt mai lucide față de restul, afirmație la baza căreia stau studiile neuroștiințifice care au dovedit că dorința de a cunoaște are un efect puternic asupra rețelelor cerebrale.
Una dintre cele mai importante experiențe de cunoaștere, din punct de vedere terapeutic, este trăirea uimirii, care este o suprapunere dintre emoții și cogniție. Uimirea este oriunde, problema este dacă reușim să o vedem!
Mare importanță are intenția noastră de a căuta un sens asupra tuturor activităților noastre, iar acest aspect are legătură cu viața spirituală. Studiile filocalice și medicale spun că cine își caută sensul își prelungește viața. Avem nevoie de un sens care să ne treacă dincolo de moarte, iar sensul care poate să fie mai tare ca moartea este Viața, adică Iisus Hristos.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
a consemnat: Elena Adelina, coordonator departament media Nepsis Roma
- Dettagli
- Visite: 584
Atelierul - Cultivarea atenției, dedicat tinerilor – Roma II

Sâmbătă, 9 noiembrie la Parohia “Nașterea Maicii Domnului”, Roma II, s-a desfășurat Atelierul - Cultivarea atenției, dedicat tinerilor, organizat de către Nepsis Roma în colaborare cu Departamentul de Misiune, susținut de arhidiaconul Sorin Mihalache, lector la Facultatea de Teologie din Iași, cu studii în matematică și fizică și doctor în filosofie. La atelier au fost prezenți 24 de tineri din Roma și din zona Lazio, cu vârsta cuprinsă între 14 și 23 de ani.
Principalele teme atinse au fost selectarea, orientarea și coerența atenției implicată în activitățile zilnice.
Cu exemple practice, învățături ale Sfințiilor Părinți din Filocalie, jocuri de echipă și conținuturi informaționale bine structurate, părintele a explicat tinerilor cum să-și antreneze capacitatea de a se concentra pentru a obține rezultatele dorite la școală și de asemenea cum să acorde atenția potrivită în relațiile cu părinții, prietenii și Dumnezeu.
Acest atelier a încheiat „Săptămâna Misiunii" organizată de Departamentul pentru Misiune din cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.
a consemnat Dănuț Ionuț V., organizator Nepsis Roma
Gânduri legate de atelierul “Cultivarea atenției”, într-un interviu realizat de către un tânăr de 15 ani cu 3 tineri participanți.
Marco: Cum te-ai simțit la atelierul de astăzi despre cultivarea atenției?
Flavio: La început am fost un pic mai timid, până să trecem de partea cu prezentările dar apoi, o dată ce părintele a început să trateze diversele argumente despre care a vorbit astăzi m-am simțit mai liniștit, mai relaxat și foarte în armonie cu grupul, dar mai ales m-am simțit foarte, foarte atras de argumentele pe care le-a tratat.
Marco: Cu ce scop ai venit la atelierul de azi?
Elena: Astăzi am venit cu scopul de a-mi cultiva atenția. Sinceră să fiu am învățat cum să îmi cultiv atenția și sper să fie de folos.
Marco: Care sunt pentru tine principalele ingrediente pentru atenție deplină?
Emanuel: Pentru a fi într-adevăr atenți trebuiesc puse la punct înainte mai multe metode. Deci, în societatea actuală este foarte ușor să ne pierdem atenția, așa cum un prim pas ar putea fi să ne readucem atenția la activitatea care o realizăm, de fiecare dată când o pierdem. Deci, oriunde ne-am duce cu gândul, să ne oprim, să ne reculegem și apoi să ne întoarcem la atenție. Prin practică, ajungem să ne menținem mai mult atenția la activitatea pe care o realizăm și, de fapt, asta cred că e punctul cel mai important. După care, cum am învățat la atelier, un aspect foarte important din atenție e să avem orientare în teren, adică să fim capabili să orientăm atenția unde noi ne dorim și nouă unde suntem atrași și, în același timp, să putem să mutăm atenția în mai multe locuri, diferite și, eventual, să ne reîntoarcem la activitatea care am lăsat-o înainte.
a intervievat Marco Lungu, organizator Nepsis Roma










