- Dettagli
- Visite: 656
Finalizarea lucrărilor la parohia Moncalieri

Cu ajutorul lui Dumnezeu am încheiat lucrările parcării aferente bisericii și totodată ale ansamblului de cult de la Moncalieri.
Mulțumim tuturor celor care de-a lungul timpului ne-au susținut la îndeplinirea acestui obiectiv.
Pr. Marius Floricu
- Dettagli
- Visite: 1480
Cea de-a XI-a ediție a Congresului Nepsis Italia

Cu ajutorul Domnului, cu binecuvântarea și în prezența Preasfințitului Părinte Episcop -Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în perioada 7-8 decembrie 2019, la Lodi (Milano), a avut loc cea de-a XI-a ediție a Congresului Nepsis Italia, care a adunat aproximativ 400 de tineri reprezentanți ai Frăției Tinerilor Ortodocși Români din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei.
Evenimentul, dedicat tinerilor ortodocși români din toată Italia, a debutat în prima zi, sâmbătă, 7 decembrie 2019, prin săvârșirea Dumnezeieștii Liturghii de către Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, în biserica parohiei „Sfinții Trei Ierarhi” din Lodi.
Programul Congresului a continuat la cinematograful Fanfulla din Lodi și a fost deschis în chip solemn cu slujba de Te Deum oficiată de Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, alături de un sobor de preoți. Un moment artistic de „bun venit” a fost oferit de către parohia gazdă din Lodi.
După rugăciunea de mulțumire adusă Bunului Dumnezeu, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a deschis în mod oficial Congresul, amintind câteva repere din bogata activitate a frăției Nepsis a tinerilor ortodocși din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei în cei 11 ani de existență. De asemenea, Preasfinția sa a avut o convorbire duhovnicească cu tinerii prezenți.
După o agapă frățească, Congresul Nepsis Italia din acest an a reluat un concurs deosebit, cu specific culinar, în care tineri talentați și-au exersat talentul în bucătărie, cu nădejdea de a deveni „chef” MasterCake Nepsis.
După vizionarea filmului cu activitățile Nepsis Italia din anul 2019, a urmat un recital de colinde susținut de grupul coral „Sfântul Potițiu” al tinerilor Nepsis Roma, premierea Master Cake Nepsis și un concert extraordinar al maestrului Ioan Bocșa, dimpreună cu ansamblul popular „Icoane”.
Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a încheiat în mod festiv cea de-a XI-a ediție a Congresului Nepsis Italia, printr-un cuvânt de mulțumire adresat atât tuturor tinerilor prezenți, cât și celor care s-au ostenit cu buna organizare a evenimentului, voluntarilor implicați și, în mod particular, Departamentului pentru Tineret al Episcopiei, care lucrează cu timp și fără timp, prin toată echipa implicată în numeroasele activități cu tinerii.
În a doua zi a Congresului, duminică, 8 decembrie 2019, tinerii vor participa la Dumnezeiasca Liturghie în biserica parohiei „Sfinții Trei Ierarhi” din Lodi, unde vor asculta un cuvânt de învățătură din partea Preacucernicului Părinte Constantin Necula. În încheierea programului, tinerii vor efectua o vizită ghidată a orașului Milano.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Te voi lăuda, Doamne, că sunt o făptură așa de minunată.
foto:Alberto Tudor
- Dettagli
- Visite: 844
Concert de colinde în Parohia „Sfinții Mucenici Evlampie și Evlampia”- Collegno

În seara zilei de 6 decembrie 2019, a avut loc un concert de colinde cu darul de a aminti celor prezenți pentru ce Sărbătoare ne pregătim în zilele următoare. Evenimentul a fost organizat de parintele paroh Valeriu Andrei Grosu împreună cu don Riccardo, paroh la parohia Beata Vergine Consulata - Collegno, parohie care a și gazduit acest moment special ce a făcut să vibreze inimile tuturor.
Într-o atmosferă de bucurie și pace, cei din grupul Dynamis, coordonați de părintele Iustin Androne, prin colindele psaltice interpretate, au fost ca niște magi vestitori ai Nașterii Domnului și ai nemuririi unor tradiții românești atât de frumoase și care vor rămâne nemuritoare atâta timp cât nu vom fi indiferenți față de ele.
De asemenea, corul parohiei Beata Vergine Consulata, a interpretat o serie de cântece tradiționale italiene, având ca temă Evenimentul care a schimbat lumea întreagă : Nașterea Domnului nostru Iisus Hristos.
Dincolo de bucuria întâlnirii, a zâmbetelor, a îmbrățișărilor , să dea Bunul Dumnezeu ca aceste evenimente să ne facă să înțelegem că nu putem sărbătorii Crăciunul fără Cel care Se naște pe pământ, ca noi să ne naștem pentru Cer.
- Dettagli
- Visite: 906
Adunare protopopială la Mantova

Joi, 5 decembrie, în Parohia "Sfânta Cuvioasă Monica" din Mantova a avut loc ultima adunare a preoților Protopopiatului Lombardia 3 din anul acesta. Cu această ocazie s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu în soborul de preoți condus de Părintele Protopop Gelu Porumb. La sfârșitul slujbei Părintele Gabriel Pandrea de la Lonato del Garda a prezentat satul românesc de altă dată din perspectiva propriilor amintiri ale copilăriei la bunici și din perspectiva operelor literare ale marilor scriitori și poeți ai neamului nostru. Cuvintele Sfinției Sale rostite cu o deosebită emoție, trădată prin lacrimile din ochi și prin tremurul glasului, au stârnit un entuziasm deosebit în credincioșii osteniți de truda zilei de muncă, smulgând în final un ropot de aplauze. Părintele Protopop Gelu a făcut încheierea oficială a ciclului de întâlniri protopopiale din anul acesta, și a adresat, o dată cu felicitările personale pentru organizarea lăcașului de cult de la Mantova, și salutul final înainte de marele praznic al Nașterii Domnului.
A consemnat preotul Sorin Croitoru de la Mantova
- Dettagli
- Visite: 1895
PS Atanasie de Bogdania a săvârșit Taina Sfântului Maslu în Parohia „Sfinții Trei Ierarhi” din Lodi

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, vineri, 6 decembrie 2019, la ceas de seară, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a poposit în mijlocul comunității „Sfinții Trei Ierarhi” din Lodi, unde a săvârșit Taina Sfântului Maslu alături de un sobor de preoți.
În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie a amintit că „vremea acestui Post al Nașterii Domnului este o vreme a bucurie, a luminii, fiindcă la capătul ei Îl primim în Betleemul sufletelor noastre pe Hristos-Domnul, Care se pogoară șine întinde mâna Sa plină de iubire spre a ne mântui. De aceea, trebuie să ne pregătim cu luare aminte, să împlinim doar fapta cea bună, să fim milostivi față de cei nevoiași, să fim iubitori și față de cei care ne pricinuiesc rele, să fim iertători față de cei care ne greșesc, în așa măsură încât sufletul fiecăruia să devină o peșteră a curăției și a dragostei”.
La final, Preacucernicul Părinte Nicolae Cazacu, parohul comunității și protoiereu al Protopopiatului Lombardia I, a adresat un cuvânt de mulțumire Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania pentru această bucurie pricinuită, în ajunul celei de-a XI-a ediție a Congresului Nepsis Italia, ce va fi găzduită anul acesta de Parohia „Sfinții Trei Ierarhi” din Lodi.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!










