- Dettagli
- Visite: 600
PS Atanasie de Bogdania a sfințit noul iconostas al Parohiei „Sfântul Ierarh Nicolae” din Orvieto

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, duminică, 15 decembrie 2019, comunitatea ortodoxă din Orvieto, aflată sub ocrotirea Sfântului Ierarh Nicolae, și-a anticipat prăznuirea hramului, conform calendarului iulian neîndreptat, dar și-a sărbătorit și împlinirea a 15 ani de existență. Cu acest prilej, în mijlocul credincioșilor s-a aflat Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, care a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie și a sfințit noul iconostas al parohiei și lucrările efectuate pentru înfrumusețarea locașului de cult.
În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie, pe seama pericopei evanghelice a duminicii, despre tânărul bogat și păzirea poruncilor, le-a vorbit credincioșilor despre alegerile pe care le facem în această viață. „Tânărul din Evanghelia de astăzi păzea poruncile, având o singură neputință, dar care îi robea viața, dragostea de avere. O legătură atât de strânsă, încât tânărul a ales lumea aceasta trecătoare, în detrimentul veșniciei. Trebuie să fim și noi atenți la ce alegeri facem în viața noastră. Ori alegem pe Domnul dimpreună cu toate principiile pe care ne îndeamnă să le împlinim, ori rămânem fii ai lumii acesteia, legați și robiți de nălucirile și ispitele ei”.
În cadrul Dumnezeieștii Liturghii, la momentul potrivit, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a sfințit noul iconostas al parohiei și a binecuvântat lucrările de înfrumusețare ale locașului de cult.
În semn de apreciere pentru deosebita activitate întreprinsă în cuprinsul parohiei din Orvieto, în cei 15 ani de la înființarea acesteia, Preacucernicul Părinte Pavel Hîncu a primit din partea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Iosif, al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, o Gramată Mitropolitană. De asemenea, Preasfințitul Părinte Atanasie a săvârșit hirotesia întru iconom-stavrofor a părintelui Pavel, acordându-i, atât sfinției sale, cât și Consiliului și Comitetului Parohial, o Gramată Episcopală.
La final, Preacucernicul Părinte Paroh Pavel Hîncu a mulțumit atât Preasfințitului Părinte Atanasie pentru binecuvântarea revărsată asupra comunității la acest ceas aniversar, cât și tuturor celor care au fost prezenți și s-au alăturat parohiei din Orvieto în această zi deosebită.
Sărbătoarea s-a încheiat cu un recital de colinde oferit de copiii care participă la școala duminicală, vestind cu glasul lor plin de gingășie venirea în lume a Domnului nostru Iisus Hristos.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 1183
FESTIVALUL „COLINDUL SFÂNT ȘI BUN” ÎN PROTOPOPIATUL TOSCANA 1

Duminică, 15 decembrie 2019, a avut loc Ediția a VI-a a Festivalului „Colindul Sfânt și Bun” în Protopopiatul Toscana 1, eveniment găzduit de Parohia „Sfânta Muceniță Lucia” - Firenze 2. Colindătorii parohiilor participante, copii, tineri și adolescenți, au încântat pe toți cei prezenți cu numeroase și diverse cântări închinate Nașterii Domnului Iisus Hristos. La final toți colindătorii au cântat în cor colindul tradițional „O, ce veste minunată!” și au urat „La Mulți Ani!” tuturor. Bucuria împărtășită a fost încununată cu felicitări și mulțumiri adresate tuturor, precum și cu daruri tradiționale.
Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu și pe pământ pace, între oameni bunăvoire!
- Dettagli
- Visite: 1257
"COLINDUL SFÂNT ȘI BUN" - Protopopiatul Abruzzo-Molise

Sâmbătă, 14 decembrie, credincioșii din Protopopiatul Abruzzo-Molise, au participat la a VI-a ediție a Festivalului “Colindul Sfânt și Bun “, gazdă fiind Parohia Ortodoxă Română “Sfântul Ioanichie cel Nou de la Muscel” din Vasto.
Parohiile, rând pe rând au susținut în fața auditoriului numeros, un program de colinde tradiționale românești iar la sfârșit, colindătorii au primit din partea gazdelor colaci, mere și nuci.
Am împărtășit cu toții, bucuria de a sta în mijlocul familiei lărgite a Protopopiatului, amintindu-ne că putem fi "boieri" dacă stăm la masa Împăratului Hristos.
Hristos Se naşte, slăviţi-L!
Hristos din Ceruri, întâmpinaţi-L!
- Dettagli
- Visite: 568
Festivalul „Colindul sfânt și bun!” la Fonte Nuova (RM)

În data de 14 decembrie a.c. în proximitatea Praznicului Nașterii Domnului s-a desfășurat în Parohia „Botezul Domnului” din Fonte Nuova a VI-a ediție a Festivalului de colinde, intitulat „Festivalul Colindului sfânt și bun”. La această ediție a Protopopiatului Lazio II s-au reunit în teatrul Institutului „Gesù Redentore” 9 parohii ce au trăit momente de sublimă atmosferă a Sfântului Crăciun prin cântările de colind ale copiilor și tinerilor exprimate pe scena locului-gazdă.
A fost o „magie” a Crăciunului cu o splendoare, un farmec şi o unicitate a lui care a reuşit să aducă o schimbare în sufletele noastre. Inexplicabil şi cu totul inedit, ne-am trezit mai buni şi mai aproape între noi decât am fost de-a lungul anului care este tocmai la final. Părea că suntem într-un spațiu mioritic al vetrei satului românesc. S-a simțit în glasurile copiilor un „fior de sfințenie” ce ne-a umplut sufletele de lumina Stelei betlemite. S-a spus că acel moment de Festival a fost un colind reciproc al parohilor și o încurajare a copiilor de a primi și duce mai departe aceste tradiții sfinte referitoare la Nașterea lui Dumnezeu în mijlocul oamenilor. Părinții și copii participanți au simțit o legătură identitară între generații constituind o comunitate ortodoxă unită și dorită de Pruncul Dumnezeiesc Iisus.
Au participat parohiile din următoarele localități: Monterotondo, Passo Corese, Civita Castelana, La Rustica, Rignano Flaminio, Rieti, Viterbo, Lunghezza și Prima Porta.
Fiecare grup de colindători a primit din partea parohiei gazdă un colac și o diplomă de participare împreună cu urări de bine și de „sărbători fericite” în Domnul ce se naște spre a noastră mântuire.
Mulțumim tuturor participanților și organizatorilor ce au făcut posibil acest Festival ce ne-a pregătit sufletește de marele Eveniment al Nașterii lui Dumnezeu în viața noastră.
A consemnat preoteasa Lorena Petre
- Dettagli
- Visite: 1092
Colinde, Poezii și Tradiții românești la Cerveteri
Duminică 15 decembrie, în biserica parohiei ”Sfinții Cuvioși Simeon și Amfilohie de la Pângărați” din Cerveteri, copiii școlii parohiale, conduși de doamna profesoară de Limbă și Cultură Română, Maria Grecu, au prezentat programul de Colinde, Poezii și Tradiții românești, ”Colindul Sfânt și Bun”.
Bucuria și dragostea de a vesti Nașterea Domnului le-a fost răsplătită cu daruri pregătite din dragostea celor mari, mergând apoi fiecare ca să vestească bucuria faptului că HRISTOS SE NAȘTE!
A consemnat Pr. Liviu Baciu










