- Dettagli
- Visite: 774
Micul proiect "Urcuș spre Înviere " în Parohia Ortodoxă Sfântul Ioan Botezătorul-Olbia.

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan și purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Arhiereu Vicar Atanasie, în urmă cu două săptămâni,copii Parohiei noastre, în cadrul atelierului de creație, au realizat un mic proiect pentru Parohia Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil din satul Ghimicești, județul Vrancea cu care suntem înfrățiti.
Ei au plantat grâu,care astăzi a fost expus în curtea Bisericii,oferind ocazia enoriașilor de a avea un aranjament pe masa de Paști.
Bănuții,alimentele,hăinuțele,ramurile de măslin care s-au strâns, vor ajunge săptămâna aceasta la frații noștri păstoriți de Părintele Vasile Dabija.
"Sămânța care crește în pământ este închipuire a morții și Învierii Domnului, închipuire a omorârii omului celui vechi și a nașterii omului celui nou în fiecare dintre noi."-Sfântul Nicolae Velimirovici.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Pr Marian Gaina.
- Dettagli
- Visite: 380
Activități creative în cadrul Școlii Parohiale la Biserica Sfântul Apostol și Evanghelist Luca Padova Nord Limena

Fotografii - Activități creative în cadrul Școlii Parohiale la Biserica Sfântul Apostol și Evanghelist Luca Padova Nord Limena
- Dettagli
- Visite: 658
Parohia Verbania a găzduit sedință lunară a clericilor din Protopopiatul Piemonte III

Clericii din Protopopiatul Piemonte III, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, s-au întrunit joi, 15 aprilie, în ședință protopopială. Evenimentul a fost găzduit de Parohia “Sfântul Evanghelist Luca” din Verbania.
În prima parte a întâlnirii părintele Andrei Agape, parohul comunității din Verbania, a ținut un cuvânt ce a avut ca temă: “Mormântul lui Hristos, nădejdea propriului mormânt. Problema incinerării trupurilor”.
Omul, trup și suflet, a fost creat de Dumnezeu fapt pentru care Biserica cinstește atât sufletul, cât și trupul în aceeași măsură. Dumnezeu îi spune lui Adam, după ce acesta a căzut în păcat: “pământ ești și în pământ te vei întoarce” (Fac. 3, 9). Sfântul Apostol Pavel spune că trupul este “templu al Duhului Sfânt” (1 Cor. 6, 19). “Înhumarea este o mărturie a stricăciunii trupului, dar și a învierii sale. Trupul, pus în pământ, este asemenea unei semințe: care după ce putrezește, renaște la o altă viață prin înviere (Ioan 12, 24). Istoria incinerării în România a început în 1923, când Societatea Română de Incinerare, numită Cenușa, a fost înființată. În prezent aproape 1000 de persoane sunt incinerate anual în singurul crematoriu funcțional din București. În cei aproximativ 100 de ani de istorie a crematoriului, au fost efectuate aproximativ 70.000 de incinerări. Sântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în ședinta 2012, menținând în vigoare hotărârea 1928, reconfirmată în 1933, a luat mai multe hotărâri față de practica necreștină a incinerării morților, interzicând-o cu strictețe și subliniind că Biserica a practicat, de la început și până astăzi, înhumarea (înmormântarea), care corespunde întru totul învățăturii creștine despre trup și despre datoriile față de el. Părintele Dumitru Staniloae într-un articol din “Telegraful Român”, din 1940, spunea: «prețuiești o haina veche, un obiect de care te-ai servit odată tu sau cei apropiați; cum să nu prețuiești trupul care a cuprins tot sufletul și toată viața celui scump?»” a spus pr. Andrei Agape.
În continuare s-a discutat cu privire la organizarea slujbelor din perioada următoare, ținând cont de restricțiile impuse de autoritățile sanitare, dar și alte probleme administrative. Seara s-a încheiat cu slujirea în sobor a Tainei Sfântului Maslu.
Următoarea ședință protopopială va avea loc pe 13 mai și va fi găzduită de Parohia “Sfântul Sfințit Mucenic Ciprian al Cartaginei” din Biella.
- Dettagli
- Visite: 323
NEPSIS Settimo Torinese - Retrospectivă - A XXI-a Săptămână On-Line a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca și Secu"

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Părintelui Paul, în Parohia din Settimo Torinese, cursurile Școlii Parohiale au continuat în variantă On-Line.
Urcând "Scara" Postului, Tinerii NEPSIS descoperind treptele învrăjbite de hățișurile lumii, descoperă gingășia învățăturii creștine ce ridică sufletul spre Împărăția Cerurilor.
Alăturând creșterii duhovnicești repere de cultură prin studiul istoriei, vizionând documentare despre marii noștri domnitori, creații de tip "handmade", ascultarea poveștilor moralizatoare ce le oferă platforma E-THEATRUM, coordonatorii, Valentin și Mădălina, împreună cu acești copii minunați și părinții lor, au completat încă o săptămână de activități educațional-catehetice, îmbogățindu-şi portofoliul de creații și cunoștințe.
Dăm Slavă Bunului Dumnezeu pentru toate realizările frumoase!
- Dettagli
- Visite: 550
Adunare Protopopială și Conferință Preoțească în Protopopiatul Toscana II
Preoții din Protopopiatul Ortodox Român Toscana II au participat marți, 13 aprilie, la Adunarea Protopopială și Conferință Preoțească. Evenimentul a fost găzduit de Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Carrara.
După-amiază s-a săvârșit Liturghia Darurilor mai înainte sfințite. După Sfânta Liturghie, PC Părinte Armand Bratu, gazdă a evenimentului, a susținut conferința cu titlul „Comunităţile ortodoxe române din Ucraina, care nu se află sub autoritatea Patriarhiei Române”.
În cadrul Adunării Protopopiale s-au discutat și dezbătut aspecte pentru buna organizare a protopopiatului.
Următoarea întâlnire va avea loc pe data de 11 mai și va fi găzduită de parohia „Sfântul Prooroc Isaia”din Viareggio.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!










