- Dettagli
- Visite: 922
Conferința Semestrială de Primăvară în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei
.jpg)
Marți, 20 aprilie 2021, în regim online, a avut loc Conferința Semestrială de Primăvară în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, la care au participat toți preoții și diaconii din Eparhie.
Conferința a debutat cu un cuvânt de binecuvântare al Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, în care a accentuat faptul că vremurile mai vitrege pe care le traversăm cu toții au menirea nu să deznădăjduim, ci să asumăm, cu și mai mult entuziasm, chemarea Domnului de a arăta compătimire față de cel aflat în suferință și de a descoperi, cu și mai multă claritate, sensul propriei noastre existențe. Trebuie să rămânem încrezători, tot timpul, în ajutorul lui Dumnezeu, pentru a putea trece cu bine și de perioada aceasta de pandemie.
Preasfinția Sa a dat exemplul molimei din timpul Sfântului Grigorie cel Mare al Romei, când, în urma unei procesiuni pentru izbăvirea de epidemie, a fost văzut Sfântul Arhanghel Mihail punându-și sabia în teacă, semn că Dumnezeu a oprit molima.
În încheiere, Preasfințitul Siluan i-a îndemnat pe preoți și familiile lor să respecte normele sanitare în vigoare, „pentru a nu văduvi parohiile de prezența preotului și de slujirea liturgică, mai ales acum, în perioada sărbătorilor pascale”.
În continuare, conferința semestrială a fost susținută de către domnul profesor Vasile Timiș, Conferențiar Universitar Doctor la Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației din cadrul Universității „Babeș Bolyai” din Cluj-Napoca, Inspectorul General pentru disciplina Religie.
Domnia sa nu este prezent pentru prima dată în Episcopia noastră, ci ne-a mai bucurat cu prezența și cuvântul domniei sale și în cadrul altor evenimente organizate atât pentru clerici, cât și pentru mireni: conferințe, seminarii de formare, cateheze și altele. De asemenea, el a sprijinit inițiativele Episcopiei noastre și a propus diferite colaborări cu instituții din țară și din diasporă.
Subiectul conferinței susținute de către invitatul acestei ediții a fost „CUVÂNTUL și CUVÂNTAREA - binecuvântare, zestre patrimonială, și formă de comunicare în diaspora românească la început de secol XXI”. Domnul profesor Timiș a surprins mai multe aspecte legate de exigențele culturale și sociale ale diasporei românești de astăzi, cu referire particulară la Italia. Prelegerea domniei sale a fost urmată de o sesiune de dialog.
În partea a doua a întâlnirii, s-au evocat mai multe probleme de ordin pastoral-misionar, subiectul principal abordat fiind desfășurarea slujbelor legate de Praznicul Învierii. Preasfințitul Siluan a răspuns mai multor întrebări adresate de către preoți și a adresat celor prezenți îndemnul de a se pregăti duhovnicește, prin cercetare de sine și pocăință, pentru prăznuirea Învierii Domnului.
- Dettagli
- Visite: 547
Curs de iconografie și solidarietate pentru copii și tinerii din parohia "Sf. Cuv. Mc. Anastasia" din Albano – Genzano di Roma

Sâmbătă 17 aprilie, copii care frecventează școala parohială a parohiei Sf. Cuv. Mc. Anastasia Romana din Albano-Genzano di Roma, au finalizat cursul de iconografie realizat de tânărul iconar Mihail Duca. Cursul s-a desfășurat pe parcurcul a două sâmbete, și s-a adresat copiilor și tinerilor care frecventează școala duminicală parohială. După o scurtă introducere despre icoana ortodoxă, tinerii au realizat icoane cu chipul Mântuitorului și ale Maica Domnului. Copiii de la grupa mică au decupat și aplicat pe placaje de lemn chipul sfântului lor ocrotitor.
În duminca a 2-a după Paști, acestea vor fi sfințite și expuse în cadrul unei expoziții, credincioșii putând achiziționa aceste frumoase lucrări. Donațiile strânse, vor fi folosite spre a ajuta copii români bolnavi, internați la spitalul de pediatrie ”Bambino Gesù” din Roma.
- Dettagli
- Visite: 507
Slujire arhierească în Parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” – Roma XIII (Monte Sacro)

În ziua de 18 aprilie 2021, în a V-a Duminică a Postului Mare, închinată Cuvioasei Maria Egipteanca, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul comunității parohiale din zona Monte Sacro a Romei, ocrotită de Sfântul Ierarh Nicolae.
Parohia din această zonă de sud-est a cetății eterne a fost înființată acum cinci ani, fiind pusă în grija Preacucernicului Părinte Paroh Horia Grădinaru. Pe lângă slujirea pastoral-misionară din parohie, Preacucernicia Sa îndeplinește și ascultarea de secretar al Extensiei de la Roma a Facultății de Teologie „Justinian Patriarhul” din București.
În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Atanasie a vorbit credincioșilor despre particularitățile liturgice ale săptămânii a cincea a Postului Mare: „În săptămâna a cincea a Postului Mare ne-au fost descoperite două chipuri de sfințenie, deși par radical opuse, după petrecere și conduită, ne arată felul tainic în care Dumnezeu lucrează mântuirea, nu numai cu cea care este icoana curăției și a sfințeniei – Maica Domnului – ci și cu sufletul care se înrobește de voie patimilor și poftelor trupești, ce ademenesc și stăpânesc lumea aceasta și care, prin pocăință și nevoință, se curățește și se sfințește – Cuvioasa Maria Egipteanca. În această duminică suntem chemați de cântările Triodului să continuăm, cu râvnă, postirea, spre curățirea de păcate și de patimi, spre vindecarea sufletului și spre facerea de bine, în vederea Praznicului Învierii și a începerii unei vieți noi”.
În dar pentru comunitatea parohială, Preasfinția Sa a dăruit o icoană cu Mântuitorul. Preacucernicul Părinte Horia Grădinaru a mulțumit atât Preasfințitului Părinte Atanasie pentru această mare bucurie, cât și tuturor celor care au participat la Dumnezeiasca Liturghie.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 392
Proiect de înfrățire și întrajutorare – La Spezia

În cadrul proiectului de înfrățire și întrajutorare a Parohiilor, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Vicar Atanasie de Bogdania, al E.O.R.I. sâmbătă 17 aprilie 2021, Parohia Ortodoxă Română din La Spezia, Protopopiatul Liguria, vine în ajutorul copiilor și persoanelor adulte din Parohia înfrațită din România cu Hramul Sf.Vasile cel Mare și Sf. Ierarh Nicolaie din Jud. Mureș, com. Viișoara, Protopopiatul Sighișoara, Arhiepiscopia Alba Iulia. Astfel cu ajutorul Domnului și efortul credincioșilor din Parohia noastră,au fost trimise produse alimentare neperisabile, haine, incalțăminte, rechizite școlare, jucării, etc.
Cu bucurie aducem mulțumiri tuturor credincioșilor Parohiei noastre, care au contribuit la această acțiune cu entuziasm, bunătate și osteneală.
Nădăjduim că prin acest mic gest să aducem o rază de lumină copiilor și fraților noștri dragi din această Parohie înfrățită.
Cu bucurie și prețuire
Pr. Daniel Codiță
- Dettagli
- Visite: 457
Pentru binele nostru - Venaria Reale

Cu mila lui Dumnezeu au plecat spre România și au ajuns pachetele cu haine și produse de primă necesitate. “ Parohia Ortodoxă Română din Venaria Reale dorește să mulțumească celor implicați în întrajutorarea celor care au nevoie, celor care ne-au ajutat cu depozitarea acestora și transportatorului” , a dorit să precizeze Pr. Paroh. Mulțumim părintelui Victor Lucian Georgescu, care se va ocupa de distribuirea acestora în România.
“Reamintim faptul că această colectă de haine și produse nu s-a încheiat. Se organizează un nou transport. Cei care vor să ajute, sunt rugați să contacteze nr. de telefon: 3426962173. Domnul să dea numai bine. Bucurie și Binecuvântare. “ , a completat acesta. “
- Micul proiect "Urcuș spre Înviere " în Parohia Ortodoxă Sfântul Ioan Botezătorul-Olbia.
- Activități creative în cadrul Școlii Parohiale la Biserica Sfântul Apostol și Evanghelist Luca Padova Nord Limena
- Parohia Verbania a găzduit sedință lunară a clericilor din Protopopiatul Piemonte III
- NEPSIS Settimo Torinese - Retrospectivă - A XXI-a Săptămână On-Line a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca și Secu"










