- Dettagli
- Visite: 4819
Întâlnirea preoților și preoteselor din Protopopiatul Misionar Sicilia cu Preasfințitul Părinte Episcop Siluan - Roma 23 Octombrie

Cu ajutorul lui Dumnezeu, marți, 23 octombrie 2018, la prăznuirea Sfântului Apostol Iacob, ruda Domnului, întâiul episcop al Ierusalimului, a avut loc întâlnirea preoților și preoteselor din Protopopiatul Misionar Sicilia cu Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.
Întâlnirea a debutat cu Dumnezeiasca Liturghie săvârșită de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, avându-i alături, la împreună-slujire, pe Preacucernicul Părinte Nicolae Chilcoș, Protoiereul Misionar pentru Sicilia, și pe preoții de la 7 dintre cele 8 parohii din Sicilia.
La momentul potrivit din timpul Sfintei Liturghii, întâistătătorul eparhiei noastre a săvârșit hirotonia tânărului Stelian Mandea, pe seama parohiei „Sf. Melania Romana” din Ragusa, Protopopiatul Misionar Sicilia.
La finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan le-a vorbit celor prezenți despre demnitatea slujirii lui Hristos în Sfântul Altar, aceasta fiind cea mai de seamă vrednicie de care omul se poate bucura pe pământ, dar o slujire în funcție de care vom da răspuns la dreapta judecată a lui Dumnezeu.
După agapa frățească, a urmat o convorbire cu caracter duhovnicesc și pastoral a Preasfințitului Părinte Episcop Siluan cu preoții și cu preotesele din insula Siciliei, abordându-se mai multe aspecte practice sau duhovnicești legate de exigențele misiunii.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 4394
Întâlnirea clericilor din Protopopiatele Piemonte I şi Piemonte II

Din purtarea de grijă a lui Dumnezeu, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei şi în prezenţa Preasfinţitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, marţi, 23 octombrie 2018, a avut loc la biserica Parohiei „Sfinţii 40 de Mucenici din Sevastia” – Moncalieri, întâlnirea clericilor din Protopopiatele Piemonte I şi Piemonte II.
Adunarea preoţilor din cele două protopopiate a fost precedată de slujba de Te-Deum oficiată de Preasfinţia Sa alături de părintele protopop Marius Floricu, părintele Nicolae Vasilescu şi diaconii Vasile Istina şi Vasile David. Ceilalţi clerici prezenţi s-au îmbrăţişat unii pe alţii în rugăciune, o parte din ei dând răspunsurile la strană.
După această frumoasă slujbă de mulţumire adresată lui Dumnezeu, a urmat conferinţa cu tema: „Raportarea la unitate. Câteva perspective”, susţinută de către Nicolae Coşofreţ, masterand al Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Cluj şi secretar al Protopopiatului Piemonte II. Această prelegere a avut darul de a ne aminti că „Biserica este un factor important de unitate iar preotul este vectorul acestei unităţi” şi că, „ mai ales aici unde suntem dispersaţi în afara graniţelor ţării noastre, trebuie ca preotul să se facă pildă de unitate. Cum? Asumându-i pe toţi”.
După conferinţă au urmat o serie de discuţii legate de problemele pastorale pe care preoţii din cele două protopopiate le întâmpină, Preasfinţia Sa căutând soluţiile cele mai viabile şi îndemnând preoţii să nu uite că „ aşa cum mărturiseşte Sfântul Apostol Petru, trebuie să vă zidiţi drept casă duhovnicească, preoţie sfântă, ca să aduceţi jertfe duhovniceşti, bine-plăcute lui Dumnezeu, prin Iisus Hristos.”
La finalul întâlnirii, domnul Marco Chiani, preşedintele asociaţiei „Castelli ”, asociaţie aflată în colaborare cu EORI, a prezentat activitatea pe care o desfăşoară împreună cu partenerii săi şi care vizează în mare parte şi comunitatea noastră românească atunci când apar probleme legate de asistenţa legală, fiscală, accidente stradale ş.a.m.d.
Mai apoi, toţi cei prezenţi, au fost invitaţi să guste din bucatele pregătite cu mare dragoste de doamna preoteasă Cristina Floricu împreună cu mai multe credincioase ale parohiei din Moncalierii.
Slavă lui Dumnezeu pentru aceste momente de bucurie şi comuniune care au darul de a spori unitatea dintre noi, unitate ce îşi are izvorul în Sfânta Treime : Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt.
a consemnat Pr. Valeriu Andrei Grosu
- Dettagli
- Visite: 2163
Hramul Parohiei Padova Nord Limena

Fotografii - Hramul Parohiei Sfântul Apostol și Evanghelist Luca din Padova Nord Limena
- Dettagli
- Visite: 3513
Duminica 23 după Rusalii la sediul Episcopiei - 17 ani de la hirotonia întru arhiereu a Preasfințitului Părinte Siluan
Duminică 21 octombrie, duminica a XXIII-a după Rusalii, a Sfinților Mărturisitori din Transilvania, a adunat la rugăciune numeroși credincioși, încă de la primele ore ale dimineții.
Slujba Sfintei Liturghii a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, adresând celor prezenți, după citirea Sfintei Evanghelii, un cuvânt de învățătură profund, despre mărturisirea cea adevărată a creștinului de astăzi.
La sfârșitul Sfintei Liturghii, cu ocazia împlinirii a 17 ani de la hirotonia în arhiereu, Preasfințitul Siluan a primit, din partea soborului de slujitori și din partea întregii comunități prezente, felicitări și cuvinte de mulțumire pentru întreaga activitate împlinită ca arhipăstor al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, mulțumind la rândui lui Dumnezeu pentru toate binefacerile revărsate asupra sa în această perioadă!
Întru mulți ani, Preasfințite Stăpâne!
- Dettagli
- Visite: 4045
Credința, speranța și milostenia înfrățesc popoarele

Italienii, din Reggio Emilia și-au unit eforturile pentru renovarea lăcașului de slujire a comunității locale
La sfințirea iconostasului și a fațadei Bisericii de către Preasfințitul Episcop Atanasie din Bogdania, Episcopul Vicar al Episcopiei Italiei, au participat peste 1000 de persoane
Credință, speranță și milostenie sunt cele trei virtuți care au unit, în data de 21 octombrie 2018 (Duminica a 23-a după Rusalii), peste 1000 de persoane, adunate în fata bisericii parohiale în Piața L. Roversi, din orașul italian Reggio Emilia. Acolo, în lăcașul de cult - monument istoric ce datează din secolul al XVIII-lea – funcționează Parohia Sfântului Ierarh Spiridon, condusă de preotul Mihail Ciocîrlan, biserică mult iubită nu doar de locuitorii orasului Reggio Emilia, ci și de cei din localități chiar mai îndepărtate.
Părinți, copii și bunici, mare parte dintre ei îmbrăcați în costume populare, credincioși români, dar și locuitori ai orașului, oficialități ale statului gazdă dar și ale României, au participat la slujirea arhierească a Preasfințitului Episcop Atanasie din Bogdania, Episcopul Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, prin care au fost binecuvântate iconostasul - lucrat de meșterul popular Arsenie Constantin, din Grumăzești, județul Neamț - precum și Sfintele Icoane ce împodobesc catapeteasma, realizate de maestrul Victor Serment.
Inimă mare și slujbă frumoasă
Emoția și biserica plină sunt un obicei la Reggio, dar de aceasta dată șirul credincioșilor a umplut și piața din fața lăcașului religios. Oamenii, chiar și cei care nu înțeleg limba românească, au ascultat cu smerenie rugăciunile preoților însoțite de cântările psaltice ale stranei. “E atât de frumoasă slujba! Ce cântări! Ce biserică este asta?”, întrebau italieni plecați de acasă cu alte treburi, dar care au decis să asculte și să privească până la capăt slujba comunității românești. Care comunitate a contribuit în proporție de 70 la sută la renovarea fațadei clădirii ce e monument istoric cultural al Italiei. Ne respectă și pentru asta. În fapt, eforturile părintelui Mihail Ciocîrlan în acest sens, dar și cele pentru ajutorarea familiilor din Moldova de-a stânga și de-a dreapta Prutului, prin acțiunea umanitară “Caravana dăruirii”, i-au adus recunoașterea, acesta fiind hirotesit “iconom”.
Lucrarea omului pentru numele Domnului
La ceasurile 12 fix, prelații și toți credincioșii din biserică s-au alăturat mulțimii din Piața Rovessi, pentru inaugurarea și sfințirea fațadei clădirii, restaurată grazie parteneriatului “public (autoritățile italienie) – privat (comunitatea românească)”, cum bine a subliniat chiar primarul orașului Reggio Emilia, Luca Vecchi. Acesta a fost prezent la inaugurare alături de consulul general al României la Bolognia, Daniela Maria Dobre, președinta Consiliului Comunal de la Reggio Emilia – Emanuela Caselli, delegatul Episcopiei Catolice de la Reggio Emilia, monseniorul Tiziano Ghireli, arhitect Maria Luisa Laddago, din cadrul Inspectoratului Național al Monumentelor Istorice. Discursurile oficialilor au precedat dezvelirea fațadei restaurate de firma Zuliani sub supravegherea arhitectului Paolo Bedoni. Voalul alb a fost dat jos și cele trei statui-virtuți, Credința, Speranța și Milostenia, au văzut din nou lumina soarelui după patru luni, cât au durat lucrările. S-a tăiat panglica. Preasfințitul Episcop Atanasie din Bogdania, în bunul ritual ortodox, a stropit cu apă sfințiță lucrarea omului pentru numele Domnului.
Doine și dansuri românești
Momentele solemne, au fost urmate de o acțiune menită să facă cunoscută locuitorilor orașului Reggio Emilia nu doar ospitalitalitatea poporului nostru și mâncărurile tradiționale românești, dar și minunatele noastre doine de dor de țară și de străbuni, precum și frumoasele hore moldovenești, oltenești care s-au încins sărbătoarea, unde – tot prin grija comunității - au fost ospătați peste 450 de femei, copii și bărbați.
Corul de copii și tinerii NEPSIS, toți înveștmântați în costume tradiționale din diverse zone ale României, au cântat cântece populare românești, dar și un cântec drag oaspeților italieni: “Felicita”.
La sfârșit Preasfințitul Episcop Atanasie a ținut Rugaciunea de mulțumire.
Pr. Mihail Ciocîrlan, Reggio Emilia










