- Dettagli
- Visite: 4207
Școala Familiei la Lucca

Cu binecuvântarea Prea Sințitului Părinte Episcop Siluan, în zilele de 17 si 18 noiembrie , s-au desfășurat în parohia Lucca trei ateliere susținute de Școala Familiei, aflată pentru prima dată în Italia.
Școala Familiei este un proiect lansat de cunoscutul biofizician Virgiliu Gheorghe, care a ajuns la concluzia că viitorul familiei stă în părinți informați și în microcomunități. Echipa de lucru formată din psihologi, pedagogi, profesori, medici, manageri de proiect, antreprenori, mămici și tătici dispune de resursele necesare pentru a face față provocărilor care ne stau înainte. Informații științifice din domenii conexe care pot ajuta părinții (neuroștiințe, psihologie, sociologie, pedagogie, bioetică) au fost adunate și sintetizate în forme ușor de înțeles de către părinți.
Cuvintele cheie ale acestor ateliere au fost: adolescenţă, conflicte, părinţi, copii, familie, liceeni, educaţie, adolescenţi rebeli, drog, alcool, dezbaterile având drept țintă adolescenții si părinții acestora, desfășurându-se sub titlul „Cine sunt și încotro mă îndrept?”.
Atelierul dedicat adolescenților a fost susținut de către Dragoș Tudorache, tată a patru copii, cunoscut de adolescenți si tineri sub numele de artist - Dragonu AKA 47. Fiind un raper foarte îndrăgit, care prin muzica pe care o cântă își spune povestea într-un mod cât se poate de sincer și original, el insuși a trecut printr -o perioadă grea în adolescență și tocmai de aceea a venit în fața tinerilor pentru a da o mărturie vie a transformării lui. El a împărtășit adolescenților noștri povestea lui de viață, trăgând multe semnale de alarmă, conștientizându-i de faptul că anumite alegeri neînțelepte pot pune amprenta pe întreaga lor viață! Le-a mărturist că doar cu ajutorul lui Dumnezeu a putut să iasă din iadul în care era, lucru mărturisit și prin versurile cântecelor care l-au făcut cunoscut.
Atelierele dedicate părinților au fost suținute de Iulia Țoța, formator voluntar al Școlii Familiei si mamă a 7 copii cu vârste între 3 și 19 ani, ea fiind însoțită la Lucca de patru dintre aceștia.
În prima zi din cele două petrecute în comunitatea parohiei noastre, Iulia a dedicat un atelier exclusiv părinților. Prin intermediul acestuia părinții au aflat că maturitatea individului se atinge abia atunci când creierul s-a maturizat biologic, adică în jurul vârstei de 24 de ani. Aşadar, părintele nu poate pretinde ca adolescentul să fie raţional, cât timp el este condiţionat mai curând de un răspuns emoţional decât de unul logic, iar fiecare părinte are datoria de a înțelege instinctiv momentul în care copilul lui a ajuns la maturitate. Părinții au conștientizat că în spatele unui adolscent „bolnav” stă un copil faţă de care s-a greşit. Greşeala parentală nu înseamnă că parintele face un lucru rău, ci că prea multă dragoste, prea multă protecţie sau prea multă toleranţă în copilărie se regăsesc adesea într-o adolescenţă cu probleme. O altă misiune a noastră ca părinți este aceea de a-i ajuta pe adolescenți să-și găsească o motivație interioară (adică de a-și decoperi talantul). S-a subliniat necesitatea găsirii unui model pentru copilul-adolescent, primul model furnizat fiind părintele însuși, dar când acesta nu este suficient, adolescentul trebuie ghidat spre un altul pertinent din exterior. Concluzia primei zile a fost aceea că adolescenţa este într-adevăr o etapă foarte importantă din viaţă, bazată pe dezvoltarea complexă a persoanei, sugerându-se echilibrul în toate.
Ultimul atelier i-a pus față în față pe adolescenți cu părinții lor. A fost o „confruntare” benefică și constructivă părinții conștientizând o dată în plus faptul că perioada adolescenței este plină de necunoscut și durere, tinerii în devenire luptând pentru a-și câștiga identitatea, neștiind foarte bine ceea ce sunt: copii sau adulți. Dialogul părinți-adolescenţi a subliniat, între altele, că de foarte multe ori comportamentul dificil al celor mai tineri nu urmărește iritarea adulților, ci el este rezultatul unor transformări interioare psihice și hormonale neaşteptate pe care nu ştiu cum să le gestioneze. La final, ca instrument de lucru au fost folosite scrisorile, și astfel, rând pe rând, părinții și adolescenții au așternut în scris temerile, grijile, așteptările, mulțumirile, uneori revolta și nu în ultimul rând dragostea îndreptată unii spre ceilalți. S-au transmis astfel trăiri și emoții, care au facut ca ambele „tabere” să-și dea seama că totul are o rezolvare și că doar schimbând lucruri mărunte (asemeni schimbării cu un grad în cazul cârmuirii unei nave) putem să ne îmbunătățim mult viața si relația!
Nu au fost uitați nici cei mici, frații adolescenților, care s-au bucurat de un atelier de muzică și pictură susținut de Ilinca Țoța, fiica cea mare a Iuliei. Prin cântec și culoare, această artistă în devenire le-a povestit copiilor despre frumusețea neamului românesc, realizând cu ei minunate planșe ce reprezintă frumosul nostru port popular... unde formele si modelele geometrice parcă vorbesc de bogăția identității noastre! Apoi copiii au fredonat cântece patriotice fiind însoțiți de sunetul cald al chitarei. Întâlnirea noastră s-a încheiat prin înterpretarea cunoscutului șlagăr „Rugă pentru părinți”, care a determinat interiorizarea atât de către părinți cât și de către adolescenți a mesajelor acestor ateliere.
Slavă lui Dumnezeu pentru aceste minunate întâlniri, pentru timpul de calitate petrecut împreună și fie ca acestea să fie pietre de temelie ale unor relații sănătoase părinte-adolescent!
A consemnat: preoteasa Delia Marina Fiț
- Dettagli
- Visite: 3465
Săptămână dedicatăSfântului Paisie şi centenarului la Livorno

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în perioada 11-18 noiembrie 2018, cu ocazia prăznuirii hramului, parohia “Sfântul Cuvios Paisie de la Neamț” din Livorno a găzduit o serie de envenimente religiose si culturale.
Astfel , cu bucurie, comunitatea din Livorno a primit duminică11 noiembrie 2018 vizita Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania , Episcopul Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei care a savărşit Sfânta Liturghie alături de preotul paroh Ciprian Calfa , Pr. Ieromonah Maxim Morariu de la Mânăstirea Sfinții Apostoli Petru şi Pavel din Cluj şi Pr.Ciprian Mardare de la Borgo San Lorenzo. La final P.S.Atanasie ne-a îndemnat să luăm aminte că viața cea veşnică nu poate fi câştigată decât de cei ce împlinesc poruncile lui Dumnezeu dovedind că iubesc pe Dumnezeu şi pe aproapele din tot sufletul şi din toată inima.
Cu aceastăocazie a fost adus ca dar din partea Ȋ.P.S.Părinte Mitropolit Teofan, Mitropolitul Moldovei si Bucovinei un veşmânt al Sfântului Paisie ca mângâiere pentru comunitate.
Evenimentul s-a bucurat de prezența Excelenței Sale, Daniela Maria Dobre, consul general al Consulatului Român de la Bologna, Konstantos Elena, consul grec la Livorno, doamnei asesor Valentina Montanelli venitădin partea primăriei din Livorno , diacon Andreea Zargani- responsabil ecumenism, Monica Cuzzocrea – Cooperatori Paolini, Caterina Meucci- Movimento dei Focolari
Programul liturgic a continuat miercuri , 14 noiembrie 2018 când s-a săvârşit Vecernia cu Litie în cinstea Sfântului, iar joi 15 noiembrie 2018 ne-am bucurat de prezența a nouăpreoți din Protopopiatele Toscana 1 şi 2, apoi dupăamiazăde la ora 15,30 Taina Sfântului Maslu la care P.C.Părinte Matei Viorel ne-a vorbit despre viața Sfântului Paisie si rolul lui la răspândirea monahismului în România.
Ȋn anul omagial al unității de credință, de neam şi anul comemorativ al făuritorilor Marii Uniri de la 1918, duminică 18 noiembrie 2018 cu ocazia sosirii Stindardului s-a săvârşit la finalul Sfintei Liturghii slujba de Te-Deum iar copiii şi tinerii din parohie au organizat un frumos program artistic.
Mulțumim Sfântului Paisie de la Neamț pentru toate binefacerile revărsate asupra comunității noastre şi tuturor celor care au participat şi implicat la organizarea acestor evenimente.
- Dettagli
- Visite: 2653
Credincioșii din Catania în pelerinaj la mormântul sfântului Nicolae

Bucură-te, Sfinte Ierarhe Nicolae, mare făcător de minuni!
Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Siluan al Episcopiei Italiei, un grup de enoriași din parohia ”Sfânta Muceniță Agata” din Catania, au plecat din Sicilia, în peninsula Italiei, pentru a ajunge sâmbătă 17 noiembrie, după o noapte de călătorie, în pelerinaj la mormântul sfântului Nicolae.
Îmbrăcați în costumele neamului lor românesc, credincioșii au încărcat în autocar coșurile cu colaci, pentru a face o rugăciune de mulțumire după datina străbună, în catedrala din Bari, cetate ce îl are de multă vreme ca ocrotitor pe cel care aduce an de an în ghetuțele sufletelor dragostea și milostenia.
După o pregătire prin Taina Sfintei Spovedanii, pelerinii s-au bucurat mai intâi de participarea la Sfânta Liturghie săvârșită chiar pe lespedea ce acoperă mormântul sfântului și apoi de primirea Trupului și a Sângelui Domnului, chiar în criptă.
La final, părintele paroh Mihai Gabriel Ichim le-a oferit în dar câte o icoană cu patronul catedralei din Bari, spre aducere aminte a acestui important eveniment.
Rugăciunile credincioșilor din Italia, s-au contopit cu rugăciunile creștinilor din România, purtate de păstorul lor, părintele Eduard Petru Kissinger, de la parohia ”Adormirea Maicii Domnului” din Măcin, județul Tulcea.
Ca în fiecare an, sfinția sa a adus și de astă dată, semnul dragostei frățesti a enoriașilor pe care i păstorește - daruri duhovnicești – cărți, icoane și metanii pentru românii ce trăiesc ortodoxia în Sicilia la Catania.
Nădăjduim ca cei ce au pornit pe calea postului Nașterii Domnului, odată cu pelerinajul la mormântul Sfântului Ierarh Nicolae, să trăiască fiecare zi ca pe o treaptă spre iertare, pocăință și sfințire, pentru a primi Lumina lumii – Pruncul Sfânt în ieslea sufletului lor.
“Hristos se naște, slăviți-L
Hristos din ceruri, întâmpinați-L
Hristos pe pământ, înălțați-vă
Cântați Domnului tot pământul
Și cu bucurie popoare lăudați-L”
- Dettagli
- Visite: 1771
Activități în parohiile EORI în perioada 12–18 noiembrie 2018

PROTOPOPIATUL LOMBARDIA II
1. Parohia ”Sfântul Ierarh Grigorie Palama” – Como și-a cinstit miercuri, 14 noiembrie, ocrotitorul.
PROTOPOPIATUL PIEMONTE I
2. Parohia ”Sfântul Apostol şi Evanghelist Matei” – Ciriè și-a cinstit vineri, 16 noiembrie, ocrotitorul.
3. Clericii din Protopopiatul Piemonte I au participat vineri, 16 noiembrie, la Adunarea Protopopială și conferința preoțească pe luna noiembrie. Evenimentul a fost găzduit de Parohia ”Sfântul Apostol şi Evanghelist Matei” – Ciriè. În cadrul întâlnirii preoții comunităților din: Carignano, Vercelli și Verbania au prezentat care sunt priorităţile, problematicile şi perspectivele parohiilor pe care le păstoresc.
PROTOPOPIATUL TOSCANA I
4. Clericii din Protopopiatul Toscana I au participat miercuri, 14 noiembrie, la Adunarea Protopopială și conferința preoțească pe luna noiembrie. Evenimentul a fost găzduit de Parohia ”Sfânta Pelaghia” - Montecatini Terme.
PROTOPOPIATUL TOSCANA II
5. Parohia ”Sfântul Ioan Gură de Aur” - Carrara și-a cinstit marți, 13 noiembrie, ocrotitorul.
6. Parohia ”Sfântul Cuvios Paisie de la Neamţ” - Livorno și-a cinstit joi, 15 noiembrie, ocrotitorul.
7. Duminică, 18 noiembrie, Parohia ”Sfântul Cuvios Paisie de la Neamţ” - Livorno a găzduit activitatea: “Stindardele Marii Uniri”.
8. Sâmbătă și duminică, 17-18 noiembrie, Parohia “Sfântul Antonie cel Mare” – Lucca a găzduit mai multe ateliere și conferințe dedicate tinerilor. Titlul activităților a fost: “Ghid de supraviețuire în adolescență”.
PROTOPOPIATUL UMBRIA-MARCHE
9. Duminică, 28 noiembrie, în Parohia “Sfântul Ioan Casian“ - Ascoli s-a oficiat Taina Sfântului Maslu.
PROTOPOPIATUL CAMPANIA-MOLISE
10. Parohia ”Sfântul Apostol şi Evanghelist Matei” – Salerno și-a cinstit vineri, 16 noiembrie, ocrotitorul. După Sfânta Liturghie clericii și credincioșii prezenți au mers în pelerinaj spre catedrala din Salerno, unde se afla moaștele Sfântului Apostol şi Evanghelist Matei.
PROTOPOPIATUL PUGLIA-BASILICATA
11. Parohia ”Sfântul Apostol Filip” – Foggia și-a cinstit miercuri, 14 noiembrie, ocrotitorul.
Echipa Departamentului de Comunicare și Imagine al EORI
--
- Dettagli
- Visite: 2608
Hramul Parohiei „Sfântul Apostol și Evanghelist Matei” din Salerno
Credincioșii parohiei ortodoxe române din Salerno și-au serbat vineri, 16 noiembrie, și duminică, 18 noiembrie, ocrotitorul, pe Sfântul Apostol și Evanghelist Matei.
Vineri, 16 noiembrie, a fost săvârșită Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, împreună slujind preoții din protopopiat, la finalul căreia Preacuviosul părinte Nicodim, starețul Mănăstirii Buna-Vestire din Mirabella Eclano, le-a vorbit credincioșilor despre chemarea vameșului Levi la apostolat și despre apropierea și familiaritatea pe care trebuie să le avem cu sfinții.
La sfârșitul slujbei, părintele protopop Bogdan Filip a mulțumit preoților prezenți, aducând în atenție cum dragostea față de sfinți și comuniunea cu ei ne adună pe toți în comuniune și iubire.
După săvârșirea Sfintei Liturghii s-a pornit în pelerinaj către Catedrala din Salerno, care adăpostește moaștele Sfântului Evanghelist Matei, unde ne-am unit sufletele și cugetele într-un nou moment de rugăciune.










