- Dettagli
- Visite: 1893
Duminica după Nașterea Domnului la Paraclisul Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului din Roma

În ultima duminică a anului 2018, Duminica după Nașterea Domnului, la Paraclisul Episcopal de la Mănăstirea Adormirea Maicii Domnului din Roma, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, împreună cu ceilalți clerici și slujitori ai Paraclisului.
În cuvântul de învățătură adresat, după citirea Sf. Evanghelii, celor prezenți Preasfinția Sa a tâlcuit fuga în Egipt, făcând referiri și la dreptul Iosif, pomenit azi împreună cu Sf. Prooroc David, numindu-l după cuvintele Sf. Evanghelist Luca ,,temător de Dumnezeu".
De asemenea, Preasfinția Sa a arătat că Dumnezeu, în cele mai tulburi situații din viața noastră, ne stă alături, așa cum a fost alături de Fecioara Maria și pruncul Iisus în momentele dramatice ale întoarcerii din Egipt în Galillea neamurilor, în orașul Nazaret.
După sfârșitul Sfintei Liturghii Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a adresat urări de bine, pace și tihnă întru Domnul în anul 2019, mulțumind lui Dumnezeu pentru toate darurile din anul care se încheie.

- Dettagli
- Visite: 2045
Crăciunul dăruit săracilor la Fonte Nuova (RM) 2018

După minunata serbare a copiilor care a avut loc la Institutul maicilor catolice din Tor Lupara, parohia Botezul Domnului a mers la sala poli-funcțională a primăriei din Fonte Nuova, unde a organizat masa pentru pribegii din zona NE a Romei.
În toate duminicile din fiecare post la „biserica arsă” din Tor Lupara se face o evanghelizare a săracilor susținută de o masă caldă. Marile sărbători sunt organizate din perspectivă socială împreună cu primăria locală care ne pune la dispoziție spațiul pentru misiune. Anul acesta s-a organizat această masă de Sfânt Crăciun împreună cu comunitatea Sant’Egidio care se îngrijește de bolnavii din spitalul orașului „Nomentana Hospital”. Săracii au colindat enoriașii și enoriașii au colindat săracii într-o atmosferă de mare bucurie, lucru care a impresionat comunitate italiană la masa de prânz. Părintele Bogdan Petre și părintele Alexandru Apetrei au înmânat felicitările scrise din partea enoriașilor din parohia „Botezul Domnului” și au împărțit cadouri atât românilor cât și italienilor așezați la masa festivă. Sora Mihaela Ciolacu împreună cu voluntarii au fost cei ce au pregătit meniurile tradiționale pe care le-au apreciat mult și oaspeții italieni.
Dă-mi inimă bună Iisuse mie,
Să-mpart cu săracii marea-mi bucurie!
Toți de-ar face astfel, o, ce sărbătoare,
N-ar mai plânge nimeni că-i lipsit și n-are!
După acest moment în care i-am văzut sătui pe săraci, ne-am săturat și noi fiind hrăniți de bucuria lor ce nu au pe nimeni apropiat în momentul prezent. Familia noastră parohială le-a dat, măcar pentru câteva ore, percepția că sunt parte dintr-o familie. I-a făcut să uite izolarea ca formă de iad apăsător. Plecând către casele noastre am simțit pacea și împlinirea că am desăvârșit partea liturgică de dimineață printr-o Sărbătoare cu cei mai obijduiți, pe fața cărora parcă aievea vedeam zâmbetul fericit al Domnului Iisus. Le-am dăruit cel mai frumos dar de care aveau nevoie, pe lângă cele materialnice, o îmbrățișare de „Crăciun fericit!”.
A consemnat preoteasa Lorena
- Dettagli
- Visite: 2559
Domnul Iisus s-a născut și în închisorile de la Roma
În ziua de 27 decembrie (2018) mai multe parohii din Roma și-au unit puterile ca să bucure cu Nașterea Domnului inimile celor întemnițați în închisorile din Roma. Parohia de la Monterotondo, împreună cu cea de la Marcelina și de la Roma 3 au făcut colecte de bani, produse igienice și cărți ca să facă daruri românilor întemnițați în Cetatea eternă.
S-a început de dimineață la Institutul feminin cu Sfânta Liturghie. Erau prezente în jur de 40 de deținute care au postit și au pregătit colinde timp de mai multe săptămâni. Părintele Bogdan Petre, capelanul închisorii, le-a vorbit despre importanța salvării copiilor, nu de la foame și sărăcie, ci de la ne-educație sau mai bine spus de la educația non-valorică a mass-mediei, care face pe cei tineri să uite de Dumnezeu și de ei înșiși. Deținutele re-devenind copile prin pocăință în Biserică pot să își ajute proprii copii. Timpul detenției poate fi o școală pedagogic-bisericească în care aceste femei din maici biologice pot deveni maici duhovnicești. Părintele Bogdan a amintit faptul că Dumnezeu nu a încredințat pe Fiul Său marilor preoți din templul lui Solomon, nici regelui Irod în Ierusalim, nici filozofilor din Areopag sau imperatorului August spre a avea grijă de El ci unei fecioare din Nazaret care fusese crescută în harul Divin. Femeile de astăzi nu trebuie să se teamă să nască prunci dacă dobândesc harul lui Dumnezeu și cu acest har trebuie să crească proprii copii pentru un viitor sigur al lor și pentru o societate orientată către împărăția cea veșnică. S-a exprimat nădejdea că ceea ce se pune în sufletul acestor femei necăjite ca semințe ale Evangheliei poate deveni un patrimoniu de har pe care ele, odată eliberate, să meargă în familiile lor și să înceapă o viață nouă, o viață de educație bisericească a copiilor lor și părtășie cu Domnul.
Fetele s-au împărtășit și au cântat colinde. Au primit daruri trimise lor de Prea Sfințitul Atanasie și au mâncat un cozonac tradițional pregătit de gospodinele parohiei de la Tor Lupara împărțit lor de diaconul Andrei Sfredel și de misionarele Doina Iașcu și Cati Bahamet. Au făcut fotografii și au dat slavă lui Dumnezeu pentru că putut să facă un Sfânt Crăciun ortodox departe de Țara lor.
Misiunea a continuat la Institutul masculin Rebibbia Noul Complex unde s-au adăugat misionarilor de dimineață părintele Lucian Vasilache, pr. Ioan Gherasimescu și pr. Alexandru Apetrei. Anul acesta ca niciodată controalele bagajelor au fost ca și inexistente. Am avut aliați favorabili pe comisarul Luigi Gianelli și pe noul capelan al închisorii Antonello Sacco.
Am fost copleșiți de numărul mare al deținuților prezenți la Slujba de Crăciun ortodox: peste 100 de persoane. Datorită timpului limitat am slujit Vecernia Nașterii la care au cântat atât maica Varvara Epure cât și sora Eugenia Mitranca. Au bucurat și încântat deținuții cu colinde inedite și mai ales cu vocile lor îngerești. Un sfert dintre deținuți s-au împărtășit ceilalți au luat anafură.
Părintele Lucian a ținut un cuvânt de învățătură celor prezenți spunând o poveste cu tâlc despre Ieslea bisericii unor săteni și despre cum un copil a cerut un dar (o sanie) lui Dumnezeu, primul beneficiar în plimbarea pe zăpadă fiind Pruncul Divin din Iesle. Părintele a făcut o aplicație la dorințele deținuților și la întâietatea pe care și ei trebuie să o dea lui Dumnezeu atunci când obține cele dorite. A exortat pe ortodocșii întemnițați să profite de steaua-Evangheliei care îi călăuzește în închisoare către Domnul Iisus prin preoții și misionarii care vin să îi cerceteze. Și în final a cerut ca cei ce se eliberează să nu se mai întoarcă spre familiile lor pe drumul pe care au veni în pușcărie, ci, precum magii, să se întoarcă pe căi mai bune și mai drepte.
Un moment extraordinar a fost momentul de „colind” cu vioara a lui Marian alias „Paganini” un deținut de la sectorul G8 care ne-a încântat cu 2 piese muzicale de înalță ținută artistică. În încheiere au ținut să salute pe participanți cei doi oaspeți, comisarul Gianelli și don Sacco. Le-a fost transmis un gând de către părintele Bogdan deținuților referitor la vindecarea Arborelui genealogic a celor care au comis fapte de infracționalitate și invitați să se altoiască pe Arborele genealogic al lui Emanu-El (care este Biserica) prin pocăință și Împărtășanie.
Le-a fost transmis salutul Prea Sfințitului Siluan și s-au făcut fotografii. La miruit au primit prin partea Episcopiei noastre calendare, cruciulițe, iconițe și cărți. La recepția cu cozonaci tradiționali deținuții au mai fost colindați, ei exprimându-și recunoștința pentru aceste momente care i-au făcut să se simtă din nou copii și să-și aducă aminte cu nostalgie de clipele de puritate și neprihănire a trecutului lor. Voluntarii și cei închiși s-au despărțit fericiți îmbrățișându-se cu urarea de „Crăciun fericit!”.
A consemnat diaconul Andrei Sfredel
- Dettagli
- Visite: 1588
Bucuria Naşterii Domnului în închisoarea de la Viterbo

Şi în acest an, în a treia zi de Crăciun, Preasfinţitul Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, împreună cu voluntarii parohiei Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica din Viterbo, au dus vestea Naşterii Domnului şi celor care sunt întemniţaţi.
Câtă emoţie şi câtă bucurie pentru toţi cei prezenţi, căci nimeni nu este dat la o parte, în dorinţa Domnului de a ne mântui şi a ne face să trăim o viaţă cât mai bună, trebuie doar să ne facem împrună-lucrători cu Domnul pentru binele nostru.
În cuvântul de învăţătură, Preasfinţitul Părinte Atanasie ne-a tâlcuit marea taină a smereniei lui Dumnezeu care se coboară la noi oamenii pentru a ne ridica la Cer, pocăinţa sinceră fiind modul prin care noi putem să ne întoarcem în Rai.
La sfârşitul rugăciunii, ne-am bucurat şi de bunătăţile pe care credincioşii din parohie cu multă dragoste le-au împărtășit cu cei care, mai mult decât oricine, se bucură de cel mai mic gest de umanitate şi bunătate, pe care de prea multe ori în viaţă nu au avut parte.
a consemnat Bianca Andreea Joian
- Dettagli
- Visite: 1660
Naşterea Domnului în penitenciarul din Torino

Cu ajutorul lui Dumnezeu şi cu binecuvântarea Preasfinţitului Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, şi anul acesta, în ziua praznicului Sfântului Apostol, Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan, bucuria Naşterii Domnului a fost purtată în Penitenciarul „Lorusso e Cutugno” din Torino.
Sfânta Liturghie a fost săvârşită cu acest prilej în limba română şi italiană de preoţii : Gabriel Burcescu de la Parohia „Sfânta Cruce” – Torino II, Paul Porcescu de la Parohia „Sfântul Ierarh Ioan de la Râşca şi Secu” – Settimo Torinese , Eugen Bînzari de la Parohia „Sfântul Mucenic Emilian din Durostor” - Orbassano şi Valeriu Andrei Grosu de la Parohia „Sfinţii Mucenici Evlampie şi Evlampia” - Collegno . Circa 40 de persoane, femei şi bărbaţi din toate pavilioanele, au participat la Dumnezeiasca Liturghie, iar cei ce s-au spovedit în perioada în care preoţii au vizitat penitenciarul, au primit mângâiere prin împărtăşirea cu Trupul şi Sângele Domnului.
După Sfânta Liturghie s-au cântat colinde tradiţionale, ce au adus raze de lumină în privirile obosite de atâta tristeţe şi lacrimi vărsate pentru timpul nepetrecut alături de cei dragi.
În cuvântul de învăţătură, părintele Gabriel Burcescu a afirmat că „aceste momente sunt un dar de la Dumnezeu” şi că „El vine în orice loc după făptura Sa dragă aducând pace şi bucurie, însă, ca să le primim, trebuie să ne deschidem inimile şi să luăm decizia de a începe un nou drum împreună cu El, drum ce nu se va mai opri niciodată la jumătate...” .
De asemenea, fraţii şi surorile din penitenciar au primit daruri oferite de credincioşii Parohiei „Sfânta Cruce”: cruciuliţe, calendare şi pacheţele cu cozonac.
Slavă Domnului că şi în aceste „inimi marginalizate” se poate semăna cuvântul Cuvântului lui Dumnezeu care e aducător de speranţă: „Adevărat, adevărat vă spun: Oricine săvârşeşte păcatul este rob al păcatului. Iar robul nu rămâne în casă în veac; Fiul însă rămâne în veac. Deci, dacă Fiul vă va face liberi, liberi veţi fi într-adevăr”. (Sfânta Evanghelie după Ioan , cap 8)
.
a consemnat părintele Valeriu Andrei Grosu
- Vestind Nașterea Lui Hristos în Penitenciarul din Vasto.
- A treia zi de Crăciun la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, de la Roma
- Soborul Maicii Domnului prăznuit la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, de la Roma
- Praznicul Nașterii Domnului la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, de la Roma










