- Dettagli
- Visite: 536
Încheierea Anului Catehetic la parohia Înălțarea Sfintei Cruci, Torino II

Hristos a Înviat!
Duminică 9 iunie 2024, la parohia "Înălțarea Sfintei Cruci, Torino II" a avut loc festivitatea de Încheiere a Anului Catehetic 2023-2024 în care cei 107 copii și tineri participanți la orele de Cateheză, au primit daruri și diplome de apreciere pentru rezultatele foarte bune obținute în cadrul școlii Parohiale.
Cu această ocazie coordonatorii celor patru grupe de Cateheză au primit diplome și un mic dar din partea parohiei, pentru deosebita implicare în organizarea activităților din acest an catehetic, cărora dorim să le mulțumim pe această cale: la Grupa Mică - doamnei preotese Adriana Burcescu și doamnei Cristina Gheorghiță, Grupa Mare - doamnelor preotese Amalia Roșu și Gabriela Androne și doamnei Alina Bârsan, Grupul Nepsis Junior - domnișoarelor Bianca Lazăr și Andrada Nistor și la Grupul Nepsis doamnei preotese Nicoleta Istina.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 835
“Cine nu va primi împărăţia lui Dumnezeu ca un copil, nu va intra în ea."- Sfârșit de an catehetic în parohia Sfinții Mucenici Evlampie și Evlampia din Collegno

Sfârșitul de an catehetic a fost, pentru comunitatea ortodoxă din Collegno, prilej de sărbătoare și, totodată, de reflecție cu privire la importanța acestei activități în parohie, pentru că, așa cum a subliniat părintele paroh, nu e de ajuns doar să te botezi ca să poți spune că ești creștin ortodox, ci este necesar și să cunoști credința în care a-i fost botezat și mai cu seamă pe Cel cu care te-ai unit prin Botez pentru totdeauna: Hristos.
În parohia Sfinții Mucenici Evlampie și Evlampia din Collegno, cele care se străduiesc ,pe parcursul unui an, să împărtășească din alfabetul credinței copiilor sunt :doamna preoteasă Alexandra Grosu, doamna Anca Căldăraru și doamna Ionela Bariz, ajutate constant de tinerii Nepsis.
Doamna preoteasă a mulțumit părinților care și-au adus copiii la aceste ore de cateheză și a îndemnat pe toți ceilalți să o facă, amintind de faptul că avem datoria de a construi pe dorința copiilor după bine, frumos și veșnic, o relație a acestora cu Dumnezeu : Binele, Frumosul și Veșnicul Absolut.
La finalul Sfintei Liturghii, după ce s-au împărtășit cu Trupul și Sângele lui Hristos, tinerii cateheți au primit diplome și au gustat dintr-un tort pregătit cu toată dragostea de comunitate.
Și pentru că cea mai bună educație este prin modele, copiii având tendința de a imita ceea ce văd, în încheiere, părintele Valeriu Andrei a întrebat întreaga comunitate dacă : suntem cele mai bune modele de creștini pentru copiii noștri?, rămânând ca fiecare să-și răspundă în conștință, până va începe un nou an catehetic.
Hristos a Înviat!
- Dettagli
- Visite: 951
Sfântul Apostol Andrei cinstit de români la Amalfi | PS Atanasie de Bogdania în pelerinaj la Ocrotitorul României

Și anul acesta, sâmbătă, 8 iunie 2024, la Amalfi, a avut loc tradiționalul pelerinaj în care, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, însoțit de mai mulți clerici și peste 350 credincioși, s-au închinat în catedrala „Sfântul Apostol Andrei” din Amalfi, unde s-a săvârșit Slujba Acatistului Sfântului Ocrotitor al României.
În Catedrala din Amalfi se găsește spre închinare o parte din capul Sfântul Apostol Andrei, precum și moaște ale altor sfinți: Sfântul Ierarh Vasile cel Mare, Sfântul Apostol Filip, Sfânta Maria Magdalena, Sf. Arhidiacon Ștefan, Sfântul Laurențiu și alte moaște de sfinți mucenici, cuvioși și mărturisitori.
Preasfințitul Atanasie a adresat, celor prezenți, un cuvânt de învățătură, vorbind despre Praznicul Învierii Domnului, care se află aproape de finalul celor 40 de zile de cinstire, subliniind faptul că, vom călători cu Învierea în toate zilele vieții noastre, ea deschizându-ne calea spre viața cea veșnică și spre mântuire, răsărind nouă bucurie din taina durerii, a Crucii și a morții, pe care Domnul le-a gustat, ca noi să nu mai fim amăgiți niciodată de cel potrivnic: „Aceasta este ziua pe care a făcut-o Domnul, să ne bucurăm și să ne veselim întru ea” (Ps. 117, 24).
Sfântul Apostol Andrei (30 noiembrie) a fost fratele Sfântului Apostol Petru și ucenic al Sfântului Ioan Botezătorul. El a fost prima persoana chemată la slujirea apostolească și primul dintre Apostoli care a vestit că Hristos este Mesia. A fost răstignit în insula Patras, în jurul anului 60. În anul 357, trupul său a fost mutat, împreună cu cel al Sfântului Apostol Luca, la Constantinopol, de împăratul Constant al II-lea, capul său rămânând în insula Patras. În anul 1206, în timpul ocupației Constantinopolului (a patra cruciadă), legatul pontifical Pietro Capuano din Amalfi a luat sfintele moaște, aducându-le în Italia, unde, doi ani mai târziu, pe data de 8 mai 1208, erau primite cu alai la Amalfi fiind așezate în cripta catedralei, unde pot fi cinstite şi astăzi. După invazia turcă din Grecia, în anul 1460, capul Sfântului Apostol Andrei a fost adus la Roma de către Toma Paleologul, la cererea papei Pius al II-lea, şi a fost păstrat timp de cinci secole în biserica S. Pietro de la Vatican, în stâlpul zis al Sfântului Andrei. În anul 1964, papa Paul al VI-lea a înapoiat Bisericii din Patras o parte din capul Sfântului Andrei. Menționăm faptul că fruntea Sfântului Apostol Andrei este prezenta în Schitul Sfântul Andrei din Muntele Athos, de lângă Mănăstirea Vatoped.
Departamentul pentru Comunicare și Imagine al EORI
- Dettagli
- Visite: 514
Anunț de licitație pentru atribuirea lucrărilor de construcție

Proiect:
Centru Românesc Socio-Asistențial și Cultural Bisericesc - Izvorul Tămăduirii din Settimo Torinese
Organizator:
Parohia Ortodoxă Română Sfântul Ierarh Ioan de la Râșca și Secu, Episcopul Romanului, Episcopia Italiei.
Obiectiv: Parohia Ortodoxă Română Sfântul Ierarh Ioan de la Râșca și Secu, Episcopul Romanului, organizează licitație pentru adjudecarea lucrărilor de construcție (manopera construcție biserică și materiale de construcție) a bisericii de lemn a Centrului Comunitar din cadrul parohiei, în valoare de aproximativ 500.000€.Firmele de construcție interesate vor prezenta, secretariatului parohiei, ofertele de execuție. Acestea vor fi analizate în prima ședința a Consiliului Parohial.
Adresa de trimitere:
Ofertele se trimit la adresa:Parohia Ortodoxă Română Sfântul Ierarh Ioan de la Râșca și Secu, Episcopul Romanului Via Luigi Einaudi 6bis, 10036 Settimo Torinese, Italia
Termenul limită este 13 iunie 2024.
Email:
Număr de contact:
Pr. Paul Porcescu: +39 388 324 2010
07/06/2024
- Dettagli
- Visite: 524
“Tabăra Bucuriei” 2024 din Protopopiatul Toscana 2 se pregăteşte să îşi deschidă porţile

Şi în acest an, copiii din Protopopiatul Toscana 2 îşi pregătesc nerăbdători bagajele pentru săptămâna ce va marca “Tabăra Bucuriei”, un eveniment aşteptat cu emoţie pe parcursul întregului an de către aceştia. Aceasta se va desfăşura în perioada 10-15 iunie 2024 cu binecuvântarea Presfinţitului Părinte Episcop Siluan şi a Presfinţitului Părinte Atanasie de Bogdania, va include activităţi recreative, jocuri de cunoaştere, de energizare, cateheze, ateliere de comunicare, de dansuri populare româneşti, de cântece, vizite ghidate în oraşe din Toscana, participarea la Sfânta Liturghie ş.a.m.d. toate având ca obiectiv apropierea într-un mod cât mai plăcut, într-un cadru vesel şi sigur de tradiţiile româneşti şi de credinţa noastră ortodoxă.
Echipa ce lucrează la această tabără este formată din preoţii parohi din oraşele Grossetto, Siena, Lucca, Viareggio, din părintele protopop Ciprian Calfa şi doamna preoteasă Nicoleta de la parohia Livorno precum şi din cei 8 animatori de pe cuprinsul regiunii Toscana pregătiţi la trainingul de formare organizat cu o săptămână în urmă. Grupul ţintă al acestui training de formare a fost constituit din tinerii români proveniţi din regiunile Lazio şi Toscana, a fost organizat de către Departamentul de Tineret al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei şi de către organizaţia Nepsis Italia la Centrul Misionar “Sf. Paisie de la Neamţ” din parohia Livorno. Un alt eveniment organizat în incinta acestui centru misionar a fost şi atelierul de comunicare intitulat “Cum ne luptăm cu ispitele” ce a avut ca oaspete pe Monahia Sofronia Rădulescu din Mitropolia Moldovei, maica stareţă fiind formator la Centrul de formare şi consiliere “Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil”din Iaşi şi profesor de comunicare şi dezvoltare personală.
Centrul misionar “Sf. Paisie de la Neamţ” a fost obţinut de curând cu sprijinul Departamentului pentru Românii de Pretutindeni din cadrul Guvernului României şi a constituit o susţinere importantă pentru continuarea activităţilor culturale, pastorale şi misionare pentru comunitatea românească din împrejurimi.
A consemnat preoteasa Nicoleta Calfa










