- Dettagli
- Visite: 870
Întâlnire multi-etnica la Manta (Saluzzo)

Miercuri 23 octombrie, comunitatea de români din Saluzzo și împrejurimi a participat la întâlnirea multietnica din micuța localitate Manta de lângă Saluzzo.
Frumos îmbrăcați cu straiele populare strămoșești, alături de părintele paroh din Saluzzo, pr. Simota Codrin, comunitatea noastră a expus un stand cu bucate tradiționale dar și câteva icoane ortodoxe, însemn al credinței ortodoxe.
În deschidere părintele Codrin a lăudat inițiativa si a ținut să precizeze că poporul român este un adevărat iubitor de credință și de tradiție, dar in același timp si un popor care a știut să culeagă ceea ce este frumos din tradițiile si obiceiurile poporului italian.
- Dettagli
- Visite: 2166
Doi ierarhi au sfințit biserica comunității „Sfântul Ierarh Leontie de la Rădăuți” din Ivrea
Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, sâmbătă, 19 octombrie 2019, biserica parohială a comunității „Sfântul Ierarh Leontie de la Rădăuți” din Ivrea a fost sfințită. La evenimentul liturgic au participat doi ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române, Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, și Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, alături de un sobor de preoți și diaconi din zona Piemonte. În cadrul acestui moment deosebit din viața comunității, a avut loc și o hirotesie a unui ipodiacon pentru Parohia gazdă, dar și o Hirotonie întru diacon.
După rânduială, evenimentul a debutat cu slujba de târnosire a bisericii, prin procesiunea cu Sfintele Moaște ce au fost așezate în piciorul Sfintei Mese, prin ungerea cu Sfântul și Marele Mir și prin pregătirea Sfintei Mese, pe care se va aduce ca jertfă Cinstitul și Preasfântul Trup și Sânge al Domnului nostru Iisus Hristos în fiecare Dumnezeiască Liturghie.
După sfințirea bisericii, a urmat prima Dumnezeiască Liturghie, săvârșită de către Preasfințitul Părinte Episcop-Vicar Damaschin Dorneanul și Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, alături de clericii slujitori.
În cuvântul de învățătură transmis cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul le-a vorbit credincioșilor prezenți...”despre actul sfințirii bisericii, despre înnoirea acesteia, una dintre Evangheliile care se citesc la momentul târnosirii referindu-se la înnoirea templului din Ierusalim. Înnoirea bisericii este și înnoirea noastră, a creștinilor, care redevenim fii ai lui Dumnezeu, prin reasumarea angajamentelor făcute la Botez. Sfințirea bisericii este, de fapt, Botezul bisericii, Altarul care se sfințește este curățat, este spălat, este miruns, îmbracă haina cea nouă, așa cum și creștinul care intră pentru prima dată în Biserică este botezat și primește haina Botezului. Astfel, prin înfiere, devenim fii ai Împărăției lui Dumnezeu, adevărata cetățenie pe care trebuie să o căutăm; nu contează cetățenia română sau cea italiană, ci adevărata cetățenie care contează este Împărăția Cerurilor”. Ierarhul a concluzionat că, prin Botez, “Domnul ne înfiază și devenim fii ai Împărăției Cerurilor”.
La momentul potrivit din timpul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit hirotonia întru diacon a ipodiaconului Cosmin Pandră, pe seama Parohiei „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din Genova, îndemnându-l să-și asume această ascultare a diaconiei ca pe o perioadă de pregătire mai profundă în slujirea Bisericii lui Hristos și a oamenilor.
La final, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a adresat cuvinte de mulțumire în primul rând Preasfințitului Părinte Damaschin Dorneanul, pentru bucuria prilejuită de a fi în mijlocul comunității din Ivrea. De asemenea, Preasfințitul Atanasie a transmis tuturor gândul de binecuvântare și de felicitare al Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, adresat întregii comunități și pecetluit prin dăruirea distincției „Crucea Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei”, Preacucernicului Părinte Paroh Dumitru Babula, pentru rodnica activitate pastoral-misionară, iar preotesei Gabriela Babula, o icoană cu Maica Domnului. Un gând de mulțumire din partea Preasfințitului Atanasie s-a îndreptat și către reprezentanții Episcopiei Romano-Catolice din Ivrea și autorităților locale române și italiene prezente la acest eveniment.
Cuprins de emoție, Preacucernicul Părinte Paroh Dumitru Babula a mulțumit și el ierarhilor prezenți și tuturor celor care s-au alăturat comunității spre a împlini acest frumos deziderat, de a sfinți propriul lăcaș de cult, departe de meleagurile natale.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 1715
Sicilia – Sedință Protopopiala - Manastirea Bivongi

Cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan, astăzi, 22. 10. 2019, la prăznuirea Sfântului Ierarh și Întocmai cu Apostolii Averchie, Sfinții 7 tineri din Efes, preoții din Protopopiatul Sicilia au participat la ședința protopopială, care a avut loc la Mănăstire Bivongi. În deschiderea sedinței s-a savârșit Acatistul "Sfântului Ioan Botezătorul" care este și unul dintre ocrotitorii mănăstirii. După discuțiile specifice adunării, părintele stareț Iustin a primit din partea protopopiatului Sicilia suma pentru achitarea ușilor bisericii. Mulțumim preoților și tuturor credincioșilor care s-au implicat.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Preot Stelian Mandea
- Dettagli
- Visite: 1492
Şedinţă Protopopială şi Conferinţă în Protopopiatele Piemonte I și Piemonte III

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu şi cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, marți, 21 octombrie 2019, a avut loc în biserica Parohiei „Sfântul Leontie de la Rădăuți”, din Ivrea, şedinţa preoţilor din Protopopiatele Piemonte I și III.
Ultima adunare protopopială din acest an a fost precedată de Sfânta Liturghie, oficiată de către părintele Dumitru Babulea împreună cu o parte din clericii celor două protopopiate.
După Sfânta Liturghie, în prima parte a lucrărilor Adunării, a avut loc Conferinţa cu tema „Satul românesc în perioada comunistă”, susţinută de către Părintele Valeriu Drăgănescu , preot paroh al nou înființatei Parohii „Sfântul Cuvios Ilarion cel Mare”, din Venaria Reale. Într-o expunere foarte bine structurată, părintele Valeriu a reuşit să arate cum colectivizarea agriculturii a marcat începutul disoluţiei satului tradiţional, de tip ţărănesc şi ieşirea treptată de pe scena istoriei a ţărănimii. De asemenea părintele a demonstrat faptul că imixtiunea brutală a statului comunist în viaţa economică şi socială a comunităţilor ţărăneşti, a făcut ca solidaritatea socială de tip ţărănesc să dispără, locul ei fiind luat de o nouă etică a individualismului generator de însingurare socială, de atomizare a societăţii.
După conferinţă s-a desfăşurat şedinţa propriu-zisă a protopopiatului. Părintele protopop Marius Floricu a cerut, printre altele, o intensificare a implicărilor în activitățile departamentelor protopopiale și o abordarecât mai serioasă a tuturor problemelor de ordin administrativ și pastoral.
După ce s-au discutat toate cele propuse pe ordinea de zi , părintele protopop, a dat cuvântul invitatului special la acest eveniment, ieroschimonahul Iacob Bârsan, ucenicul monahului Ioanichie Pârîială, cel care i-a fost, la rândul său, ucenic Sfântului Ioan Iacob Hozevitul. Preacuvioșia Sa, cu o voce profundă dar și caldă ,ca urmare a deselor rugăciuni, a povestit mai multe întâmplări din cele pe care le-a trăit pe meleaguri străine, îndemnând pe toți părinții prezenți să nu uite că cine gustă din oțetul și din fierea lui Hristos se va îndulci și de Slava Sa cea sfântă și că, în această lume cuprinsă de frică și deznădejde, nu există liman mai bun ca brațele Maicii Domnului.
A consemnat părintele Valeriu Andrei Grosu
- Dettagli
- Visite: 1300
Adunare preoțească și conferință protopopială în Protopopiatul Toscana 2

Astăzi, marți 22 octombrie, preoții Protopopiatului Ortodox Român Toscana 2, s-au întâlnit în ședință de lucru la Parohia Ortodoxă Română „Învierea Domnului” din Massa.
După săvârșirea Slujbei Acatistului Sfântului Ierarh Spiridon, PC Părinte Dragoș Pavel a susținut conferința cu titlul „Satul românesc: vatră a plămădirii, păstrării şi promovării conştiinţei naționale şi eclesiale româneşti”.
În cadrul lucrărilor Adunării Protopopiale s-au discutat și luat decizii pentru buna funcționare a protopopiatului.










