- Dettagli
- Visite: 1042
Mica Unire (24 ianuarie 1859) și Dor de Eminescu sărbătorite la Palermo

Fotografii - Mica Unire (24 ianuarie 1859) și Dor de Eminescu sărbătorite la Palermo
- Dettagli
- Visite: 797
Zi de poezie în San Bonifacio

Ziua de 26 ianuarie a fost o zi specială pentru credincioșii Parohiei Sfântul Mucenic Bonifatie din orașul San Bonifacio. După Dumnezeiasca Liturghie câțiva dintre copiii școlii parohiale ne-au bucurat, recitând poezii alese, dintre creațiile poetului nostru național - Mihai Eminescu, de la a cărui naștere s-au împlinit 170 de ani; iar în partea a doua a zilei a avut loc lansarea unui volum de poezie în limba italiană, intitulat: Con L’Assoluto nel cuore – Il feriale, luogo teologico della vita cristiana, converte la riflessione in preghiera, al poetesei Loredana Baretta, care este și doctor în teologie catolică. Evenimentul a fost animat de autoare și de alte două persoane care au prezentat volumul: Maria Bertilla Franchetti – poetă (a prefațat volumul amintit) și jurnalistă la ziarul Voce dei Berici; și Prof. Mario Nogara, fost viceprimar de San Bonifacio.
De asemenea, preotul paroh Daniel Stângă, care a fost gazda evenimentului, alături de Pr. Mihai Damașcan din Parohia Sfântul Ierarh Nicolae din Conegliano și de cântărețul parohiei au cântat o serie de imne bizantine în limbile română și italiană, astfel împletindu-se poezia de inspirație religioasă cu rugăciunea și cu muzica.
La final, invitații s-au putut bucura de achiziționarea volumului de poezie, de un autograf din partea autoarei și de un moment de comuniune în cadrul agapei frățești.
O strofă dintr-o poezie ne-a rămas ca lait motiv pentru anul 2020: „Gesù ci invita a vigilare, non a riposare. E la vigilanza è: preghiera, riflessione, meditazione, azione costruttiva...(Il tempo Procede).
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
A consemnat Pr. Daniel Stîngă
- Dettagli
- Visite: 1539
24 Ianuarie și Ziua Culturii Române, sărbătorite în Sicilia la Catania

"Hai să dăm mână cu mână,
Cei cu inima română!"
În biserica parohială "Sfânta Muceniță Agata"din Catania, duminica a treizeci și doua de la Rusalii, a sosit odată cu Sfânta Liturghie și alaiul ei… Sfânta Împărtășanie, predica părintelui paroh, bucuria de a fi cu Hristos, bucuria de a îmbrăca straiele românești în zi de sărbătoare, alături de alți semeni.
În partea a doua a zilei, a urmat Festivalul "DOR DE EMINESCU".
Așa cum doar în limba noastră întâlnim cuvântul DOR, tot așa Eminescu rămâne unic și reprezintă un simbol al literaturii române și al culturii neamului nostru.
Astfel poetul național a fost omagiat prin vers și cânt pretutindeni în aceste zile, acolo unde trăiesc români, în cazul nostru până în îndepărtata Sicilie, la Catania.
La început s-au împărțit credincioșilor foițe cu cele 98 de strofe ale Luceafărului și fiecare a rostit rând pe rând, câte o parte.
Trecerea de la realitatea de zi cu zi, la sferele cele înalte ale poeziei, s-a făcut greu.
Mai întâi enoriașii erau timizi, chiar stângaci.
Dar încet ,încet, cu ajutorul slovelor de aur, îmbrăcate în suavele acorduri ale celor 2 viori, mânuite cu măiestrie de tinerii români talentați, emoția a pătruns în gând și suflet și clipele au primit lumina luceafărului celui de sus.
Alte versuri eminesciene s-au auzit la 3000 de km de România și odată cu ele, au năpădit aducerile aminte despre copilăria ..."cu pădurea ei cu tot" ... au revenit în minte toate valurile vieții lor, ce au frânt catargele visurilor ce nu au mai devenit realitate.
Vreme trece, vreme vine!
Copiii de la școala parohială s-au pregătit timp de o lună și au ilustrat în culori, poezia "SOMNOROASE PĂSĂRELE" și cu mare veselie au cântat aceste versuri.
Sub îndrumarea profesoarei Geta Ichim, ei au lucrat obiecte populare tradiționale și au făcut mai multe expoziții cu tema ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA!
Așa am sărbătorit ZIUA CULTURII ROMÂNE, prin -FESTIVALUL DOR DE EMINESCU!
În partea a doua a spectacolului s-a prezentat sceneta MOȘ ION ROATĂ ȘI UNIREA, pentru a sărbători Unirea Principatelor Române: Moldova și Țara Românească, din anul 1859.
Copiii și părinții lor au fost protagoniștii.
Aceasta datorită începutului noului an 2020, închinat familiei creștine.
Nu știm sigur cine a avut cele mai mari emoții...părinții care au interpretat rolul de boieri, sau cei mici ce au avut rolurile țăranilor! Moș Ion Roată - unul dintre tătici - a avut ca de obicei succesul cel mai mare!
Multe amintiri au revenit în mintea ascultătorilor: orele de istorie, personalitatea domnitorului Alexandru Ioan Cuza și începutul României moderne, toate învățate la școală, pe vremea când toți românii erau acasă.
Copiii au învățat pentru prima oară lecția unirii, pe când adulții au repetat-o încă și încă o dată.
Poate vom reuși până la urmă să ne-o însușim!
"Unde-i unul nu-i putere,/
la nevoi și la durere,/
Unde-s doi puterea crește
Și dușmanul nu sporește."
Steagul lung de 10 m, în culorile: roșu, galben și albastru, a unit mâinile obosite de trudă ale românilor adunați la biserică.
Și cu toții, moldoveni, olteni, ardeleni sau dobrogeni, au dat mână cu mână, ca români adevărați ce sunt.
O horă mare au făcut în piața din fața bisericii și fiecare din cei aflați cu mâinile întinse, s-a gândit la cei dragi aflați departe.
Deși versurile erau pline de avânt, glasurile lor erau triste, căci dorul de țară pusese stăpânire pe sufletele lor.
Nu poți fi vesel, sărbătorind unirea pe un pământ străin! Poți doar să-ți dorești și mai mult să te întorci acasă.
Ce-ți doresc eu ție,dulce Românie!!
Părintele paroh Mihai Gabriel Ichim a mulțumit tuturor celor de față, a încurajat comunitatea românească pentru a fi în unire, dar nu orice unire, ci doar cea care duce spre fapte bune, mântuitoare.
A felicitat participanții la aceasta mare sărbătoare și a invitat întreaga adunare la prăznuirea hramului Sfintei Agata, ce va fi celebrată duminica viitoare.
Plecând de la biserică… ne-au rămas în minte glasurile de copii ce răsună ca niște clopoței:
"Vorbiți scrieți românește,
pentru Dumnezeu!"
A consemnat preoteasa Geta Ichim
- Dettagli
- Visite: 1532
Lucrarea lui Dumnezeu în Parohia din Venaria Reale

Cu mila lui Dumnezeu, cu Binecuvântarea Preasfințitului Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și din încredințarea Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania Arhiereu Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei au fost finalizate lucrările de izolare a altarului bisericii noastre și au început lucrările la pictura sfânt locașului nostru. Cu multă dragoste din partea credincioșilor, s-a început și finalizat de pictat brâul bisericesc și încep lucrările la pictura altarului. De asemenea astăzi, 25.01.2020, vom continua lucrările de amenajare exterioară a bisericii și a curții acesteia unde vor fi amenajate un Prăznicar, un spațiu administrativ și o spațiu destinat catehezele copilașilor noștri. Nu în ultimul rând, in urma eforturilor noastre, biserica dispune de apă caldă, de un grup sanitar și de o rampă de acces pentru persoanele disabile.
Mulțumim lui Dumnezeu pentru toate câte ne Dăruiește! Mulțumim de asemenea pictorului Valentin Petraru pentru întreaga sa dragoste și măiestrie cu care pictează biserica noastră. Slavă Domnului pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 2676
Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Centrul Eparhial și s-a întâlnit cu studenți ai Extensiei de la Roma a Facultății de Teologie din București

Cu ajutorul Domnului, în Duminica a XXXII-a după Rusalii – a lui Zaheu vameșul, 26 ianuarie 2020, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Roma. Cu acest prilej, la Dumnezeiasca Liturghie au participat și studenți de la Extensia de la Roma a Facultății de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București, iar după slujbă aceștia au avut o întâlnire duhovnicească cu Preasfințitul Părinte Episcop Siluan.
În cuvântul de învățătură dăruit credincioșilor prezenți după citirea Evangheliei zilei, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a scos în evidență faptul că, după ce am încheiat de curând o perioadă încărcată de sărbătorile Nașterii și Botezului Domnului, ne pregătin deja pentru perioada Triodului, care prefațează marele Praznic al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos: „După ce am încheiat sărbătorile Praznicelor Nașterii și Botezului Domnului, ne pregătim deja să intrăm, peste puțină vreme, în perioada Triodului, perioadă ce prefațează Praznicul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos. Evanghelia de astăzi, a chemării vameșului Zaheu, încearcă să ne stimuleze atenția și concentrarea către adâncurile inimii, acolo unde trebuie să pregătim sălășluirea Hristosului Celui viu. Acest mai mare al vameșilor vremii, Zaheu, este schimbat radical de dragostea dumnezeiască, care îi descoperă o nouă perspectivă, care îi oferă adevărata siguranță, pe care omul contemporan o caută cu atâta învârtoșare în lucrurile lumii”.
Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a adresat și un cuvânt studenților de la Extensia de la Roma a Facultății de Teologie din București: „Căutați să-L cunoașteți pe Hristos nu din licențe sau din doctorate, ci din propria voastră trăire. Sunt foarte bune cunoștințele la nivel de teorie, însă este fundamentală trăirea noastră interioară a acestora, călăuzindu-ne mereu după principiul evanghelic că și pe acestea să le facem, iar pe acelea (mai importante) să nu le lăsăm”.
După Dumnezeiasca Liturghie, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a avut o întâlnire duhovnicească cu studenții prezenți, îndemnându-i să-și asume cu multă responsabilitate această lucrare pe care o împlinesc acum, conștienți fiind de faptul că temelia unei bune slujiri a lui Hristos stă atât pe învățătura pe care o dobândim la cursuri, cât și pe practica virtuților și a vieții liturgice pe care ne-o însușim teoretic.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!










