- Dettagli
- Visite: 1110
Prima slujire arhierească la Parohia „Sfinții Cuvioși Simeon și Amfilohie de la Pângărați” din Cerveteri | Prăznuire anticipată a 5 ani de la înființare

Parohia „Sfinții Cuvioși Simeon și Amfilohie de la Pângărați” din Cerveteri a primit Duminică, 14 februarie 2021, vizita pastorală a Preasfințitului Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania. Ierarhul a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, acest moment binecuvântat prăznuind, în chip anticipat, 5 ani de la înființarea comunității parohiale.
În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Atanasie a prezentat modelul femeii cananeence, ca exemplu de stăruință în rugăciune și de smerenie, roade ale credinței foarte puternice ale acesteia. Domnul călătorește în zone populate de comunități păgâne, tocmai pentru a face descoperit acelor neamuri Evanghelia Sa. „Întâlnirea Domnului cu femeia cananeeancă este o prevestire a întâlnirii Bisericii cu toate neamurile, pe care le cheamă la descoperirea Adevărului”.
La final, Preacucernicul Părinte Liviu Baciu a adresat Preasfințitului Părinte Atanasie un cuvânt de mulțumire și a îndreptat un gând de recunoștință către întreaga comunitate, prin străduința căreia se desfășoară și se dezvoltă activitatea pastoral-misionară a parohiei. Rod al acesteia este și faptul că, în decursul acestui an, parohia va deveni proprietară a spațiului în care slujește încă de la începuturi.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Lucrarea de întemeiere a comunității din Cerveteri începe în luna noiembrie 2015, când Părintele Lucian Bîrzu, împreună cu un enoriaș al parohiei din Ladispoli, găsesc un local la demisolul unui bloc de locuințe, în Via Colle dell’Asino, nr. 3, de 250 mq, care va fi închiriat în scopul amenajării unui loc de slujire. Localul era atelier mecanic pentru depanat motociclete și necesita lucrări ample pentru a fi adaptat la exigențele unui loc de cult. După alcătuirea unui proiect și prezentarea acestuia către biroul de urbanistică al Comunei de Cerveteri, lucrările încep în data de 16 decembrie 2015 și sunt finalizate în 20 februarie 2016, după o muncă asiduă a câtorva zeci de oameni, cu participarea și supravegherea Părintelui Liviu Baciu și cu cheltuieli semnificative. În 20 februarie 2016 se face binecuvântarea locașului de cult și se slujește Vecernia, cu participarea celor doi preoți slujitori ai parohiei din Ladispoli. Duminică, 21 februarie 2016, se slujește prima Sfântă Liturghie.
În 23 martie 2016, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, pronunță înființarea Parohiei Ortodoxe Române din Cerveteri, cu hramul „Sfinții Cuvioși Simeon și Amfilohie de la Pângărați”, făcând parte din Protopopiatul Lazio I, iar prin decizia 0405/2016, din aceeași dată, numește ca preot paroh al nou-înființatei parohii, pe preotul Liviu Baciu. Hramul Sfinților Cuvioși de la Pângărați este acordat de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan în virtutea faptului că majoritatea credincioșilor parohiei provin din zona Neamțului și din împrejurimi, iar Sfinții Cuvioși îi vor însoți pe credincioși în această vremelnică sau mai lungă pribegie.
Puteți descoperi mai mult pe pagina dedicată parohiei: Cerveteri (episcopia-italiei.it)
- Dettagli
- Visite: 603
”Lanțul prieteniei - verigi spre mântuire” San Bonifacio

Sâmbătă, 13 februarie, în Parohia Sfântul Mucenic Bonifatie din orașul San Bonifacio, Italia, a avut loc prezentarea proiectului ”Lanțul prieteniei - verigi spre mântuire”, pe care îl vom prezenta în cadrul Concursului Național Catehetic “Biserica - familia românilor de pretutindeni”. Proiectul presupune împrietenirea copiilor și a tinerilor din parohia noastră și parohia Dobroteasa din București, dorind să fie un început pentru o frumoasă conlucrare în timp. Întâlnirea de astăzi a constat în prezentarea activităților școlii parohiale din București, pe care copiii și tinerii noștri au fost încântați să le cunoască, dorindu-și să lărgească paleta îndeletnicirilor din cadrul școlii noastre parohiale. Îl rugăm pe Dumnezeu să binecuvinteze lucrarea noastră comună, pentru a ne bucura duhovnicește unii de alții.
psa. Andreea Tatiana Stîngă
- Dettagli
- Visite: 701
„Ce bun e Doamne Doamne”

Nouă ortodocși micuți împreună cu părinții lor au participat la, de acum obișnuitele, mini cateheze lunare la Riesi, filie a Parohiei Canicatti din Protopiatul Sicilia. Tema a fost chiar Doamne Doamne împărtășit pruncuților. Un Doamne Doamne atât de bun și dulce încât micuții s-au arătat cu toți fericiți. Fiecare a dăruit lui Doamne Doamne o lumânare pentru ca și El să primească ceva de la ei. Unii dintre părinți au transmis prin video-mesaj online, bunicilor din România, bucuria nepoților lor.
- Dettagli
- Visite: 848
Proiectul “Desaga cu doruri” - Verona 1
Cu binecuvântarea Ierarhilor noștri, parohia Verona 1 a terminat a 2-a etapă a proiectului “Desaga cu doruri”, cu care va participa la Concursul Național Catehetic “Biserica - familia românilor de pretutindeni”.
În șezătorile din această etapă, împreună cu copiii și tinerii de la parohia “Nașterea Domnului și Sfântul Andrei” din Ploiești, s-a vorbit pe tema Dorului de părinți.
În timp ce s-a ascultat povestea ”Copilul din stele” a lui Oscar Wilde și s-a vorbit despre bucuria de a avea o familie, tinerii și copiii au creat mărțișoare ce vor fi expuse spre vânzare. Suma obținută va fi donată Fundației Polisano din Sibiu, care se ocupă cu diagnosticarea și tratarea copiilor cu malformații cardiace, prin programul ”Inimi Sănătoase pentru Copii”.
Pr. Gabor Codrea
- Dettagli
- Visite: 257
NEPSIS Settimo Torinese - Retrospectivă - A XII-a Săptămână On-Line a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca și Secu"

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Părintelui Paul, în Parohia din Settimo Torinese, cursurile Școlii Parohiale au continuat în variantă On-Line.
Întâmpinând pe Domnul, sub greutatea veacului în care trăim, având mereu nădejde că îl vom întâlni deplin și vom putea zice asemeni Dreptului Simeon: ”Acum slobozește pe robul tău Stăpâne,...,că văzură ochii mei mântuirea Ta”, tinerii NEPSIS, prin cateheză și culoare, s-au ostenit alături de coordonatorii, Valentin și Mădălina, adăugând noi activități menite să dezvolte talanții dăruiți de Stăpânul cel Bun.
Pe lângă obișnuitele ateliere săptămânale, un nou proiect ”hand-made”, intitulat ”Covorașul meu de rugăciune”, folosind tehnica ”Pom-Pom”, a provocat entuziasm dar totodată implicarea mai multor membri ai familiilor micilor artiști, creând mici ”șezători” în spațiul domestic, retrăind crâmpeie de artă rurală, în care sentimentul familiei era mai viu ca niciodată.
Dăm Slavă Sfintei Treimi pentru toate!










