Cambia lingua:

    Seleziona la tua lingua

Te Deum cu prilejul Centenarului Marii Uniri la Centrul Eparhial de la Roma

Cu ajutorul Domnului, cu binecuvântarea și în prezența Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, sâmbătă, 1 Decembrie 2018, la Centrul Eparhial, de la Roma, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit slujba Te Deum-ului, de Ziua Națională a României.

Anul acesta, momentul a fost încărcat de bucuria împlinirii a 100 de ani de la Marea Unire din 1918.

Slujba de astăzi a marcat și finalul proiectului Stindardele Marii Uniri, ce s-a desfășurat anul acesta în cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, prin care drapelul național a poposit în fiecare parohie din cuprinsul Episcopiei. De altfel, unul dintre stindarde a ajuns și în cetatea Marii Uniri, la Alba-Iulia fiind purtat de o delegație condusă de Pr Consilier Cultural Trandafir Vid, astăzi având loc la Alba Iulia mai multe manifestări prilejuite de sărbătorirea Centenarului.

În cuvântul rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan le-a vorbit celor prezenți despre contextul istoric în care s-a înfăptuit Marea Unire de la 1 decembrie 1918, românii acelor timpuri fiind motivați, în acest ideal de secole al înaintașilor, atât de dorința de comuniune și viețuire frățească, cât și de nevoia de unitate a credinței și a neamului. Preasfinția Sa a îndemnat ca această izbândă a făuritorilor Marii Uniri să rămână vie în conștiința noastră, prin iubirea autentică a aproapelui și prin grija față de toți oamenii și, mai cu seamă, față de cei de o limbă și o cultură cu noi.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!