Şedinţă Protopopială în Protopopiatul Piemonte I – Valle d’Aosta, Centru-Nord

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu şi cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, joi, 17 ianuarie 2019, a avut loc în incinta hotelului Granta Parey din Aosta, şedinţa preoţilor din Protopopiatul Piemonte I – Valle d'Aosta, Centru – Nord.
Prima adunare protopopială din acest an, prezidată de părintele protopop Marius Floricu, a avut pe ordinea de zi mai multe probleme de administraţie financiar-contabilă şi de bună organizare a parohiei. Părintele protopop a adus la cunoştinţă şi solicitarea privind reorganizarea teritorială a protopopiatelor din Nordul Italiei.
De asemenea, în cadrul acestei şedinţe, a fost ales în funcţia de secretar al Protoieriei părintele Valeriu Andrei Grosu de la Parohia „Sfinţii Mucenici Evlampie şi Evlampia” din Collegno.
După şedinţă, în mijlocul Adunării, au fost prezenţi ca oaspeţi de seamă domnul Consul Romulus-Cătălin Toşcuţă şi doamna Ioana Gheorghiaș Consul general al României la Torino . Cele două oficialităţi au subliniat importanţa colaborării Ambasadei cu Biserica - „ambasada duhovnicească a românilor din diaspora ”- pentru a nu lăsa cetăţenii români de peste hotare fără repere atât în plan spiritual cât şi în ceea ce priveşte raporturile civile cu statul-gazdă.
La final, părintele protopop a mulţumit părintelui Alin Neagu de la Parohia „Sfântul Sfinţit Mucenic Elefterie ” – Aosta, pentru „ modul în care a organizat această întâlnire ce are darul de a ne reaminti cât de important este să trăim în duhul comuniunii ”, fiindcă ceea ce spune psalmistul David este valabil mereu :
„Iată acum ce este bun şi ce este frumos, decât numai a locui fraţii împreună!” (Psalmul 132, 1)
a consemnat Pr Valeriu Andrei Grosu










