"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Seară de poveste la Parohia "Sfântul Ierarh Grigorie cel Mare" din Roma

Odată cu începerea noului an catehetic în Parohia "Sfântul Ierarh  Grigorie cel Mare" Roma XIV, a debutat și programul intitulat "Seara de poveste". În fiecare joi după întoarcerea de la școală copiii se adună în biserică în tainica atmosferă specifică, să asculte o poveste legată de viața unui sfânt prăznuit in timpul săptămânii, de Evanghelia Duminicii sau din literatura română.

Ultima poveste a subliniat modelul de credință si de milostenie a Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iasi. O altă poveste care a urmat după duminica cu Predica de pe munte a fost "Sarea în bucate" de Petre Ispirescu, când copiii au lucrat prin tehnica origami solnițe din hârtie, amintindu-și de importanța creștinului pe pământ.

Un plus adăugat la frumusețea poveștilor este glasul cald al uneia dintre puținele bunici prezente pe aceste meleaguri.

 

Slavă lui Dumnezeu pentru minunata copilărie care este "inima tuturor vârstelor" (Lucian Blaga)!

 

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

2853160