Oaspeți de seamă și convorbiri duhovnicești în  Parohia "Nașterea Maicii Domnului" - Roma II

La dumnezeiasca Liturghie de duminică, 6 octombrie, în parohia noastră a poposit un grup de pelerini din România, însoțiți de pr. arhimandrit Teodosie Pleșca starețul Mănăstirii Zosin- jud. Botoșani, pr. arhimandrit Clement Haralamb, de la Catedrala Patriarhală, pr. Siluan Antoci, de la Mănăstirea Sfânta Cruce-jud. Neamț, ieromonahul Spiridon de la Mănăstirea Dragomirna-jud. Suceava, pr. Alexandru Paveliuc de la parohia "Adormirea Maicii Domnului" Slobozia- jud. Botoșani. În cuvântul de învățătură părintele Clement a subliniat importanța lucrării Sfântului Duh în viața noastră și folosul întâlnirii tinerilor cu Hristos cel Răstignit și Înviat în taina rugăciunii, a Spovedaniei și a Împărtășaniei. Bucuria întâlnirii noastre  s-a prelungit la agapa de după Liturghie pregătită cu mult drag de credincioasele parohiei noastre și a unui dialog de suflet despre importanța mărturisirii lui Hristos într-o lume atât de sărăcită duhovnicește .

“Iată acum ce este bun şi ce este frumos, decât numai a locui fraţii împreună!”