Adunare protopopială la Moncalieri

126 piemonte1

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, vineri 29 martie 2024 , a avut loc întâlnirea protopopială a preoților din Protopopiatul Piemonte 1, găzduită de către Preacucernicul Părinte Protopop Marius Floricu paroh la Parohia "Sfinții 40 de Mucenici din Sevastia " din Moncalieri. Adunarea a fost prezidată de către Preacucernicul Părinte Protopop Marius Floricu care a comunicat situația administrativ- financiara a parohiilor, precum și de îndatoririle preoților la organizarea Festivalului Bucuriei, a taberelor și școlilor de vară, îndemnând la implicare și participare a tuturor parohiilor din protopopiat. Preacucernicul Părinte Protopop a vorbit și despre apropiata Conferința trimestrială a preoților din Nordul Italiei care va avea loc la Giaveno și  organizarea pentru o buna desfășurare a acestui eveniment. Întâlnirea s-a încheiat prin slujirea în sobor a Tainei Sfântului Maslu.

Mulțumim lui Dumnezeu pentru toate!